Ruszają negocjacje unijnego budżetu
fot. pixabay.com
Autor Komunikaty prasowe - 20 Lutego 2020

Już nie tylko Polska. Rząd sugeruje całej Unii Europejskiej nałożenie trzech nowych podatków

Trwają negocjacje budżetowe dotyczące kwot wsparcia ze środków UE w latach 2021-2027. Utracone wpływy z tytułu wyjścia z UE Wielkiej Brytanii oraz środków przekazanych na politykę klimatyczną według polskiego premiera może zrekompensować podatek cyfrowy i podatek od śladu węglowego. 

Unia Europejska i jej budżet

- Warto, by się pojawił podatek cyfrowy jako źródło dochodów własnych, podatek od jednolitego rynku europejskiego, czy na przykład podatek od śladu węglowego — powiedział w czwartek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. Premier pojechał tam na szczyt poświęcony wieloletniemu budżetowi Unii Europejskiej.

Kiedyś kupowałeś je za grosze, teraz możesz zarobić na nich krocie. Wielu z nas wciąż ma je w szufladachKiedyś kupowałeś je za grosze, teraz możesz zarobić na nich krocie. Wielu z nas wciąż ma je w szufladachCzytaj dalej

Podatek cyfrowy miałby objąć firmy technologiczne, które mają siedziby w krajach poza UE m.in. Google czy Microsoft. Pozwoliłoby to na osiągnięcie wpływów z dostępu do rynku, jakim jest Unia Europejska. Nie wiadomo jak na taki pomysł podatku zareagowałaby amerykańska administracja pod przewodnictwem prezydenta Donalda Trumpa, bo ten w przypadku wprowadzenia podatku cyfrowego przez Francję stwierdził, że to bezpośredni atak na amerykańskie firmy technologiczne. Mógłby to być zaczątek nowej wojny handlowej tym razem między UE a USA.

Samochody, które palą najmniej. TOP 10 najbardziej oszczędnych autSamochody, które palą najmniej. TOP 10 najbardziej oszczędnych autCzytaj dalej

Kolejnym pomysłem premiera jest wprowadzenie podatku od śladu węglowego. Ten miałby kompensować niższą konkurencyjność producentów unijnych w porównaniu z np. rosyjskimi. Objęto by nim wtedy z pewnością importowany węgiel. Jednak więcej dodatkowych szczegółów dotyczących tego jak taki podatek miałby wyglądać nie ujawniono.

Obecne negocjacje związane z budżetem są nie tylko trudniejsze, w związku z tym, że Wielka Brytania opuściła UE ale też dlatego, że czwórka krajów takie jak Holandia, Dania, Szwecja oraz Austria chcą finansowania unijnego budżetu na poziomie 1 proc. Dochodu Narodowego Brutto UE27. Natomiast Komisja Europejska chciałaby finansowania na poziomie 1,11 proc. DNB.

W przypadku przyjęcia pomysłu tzw. "oszczędnej czwórki", budżet unijny byłby niższy o 70 mld euro od założeń KE. Według szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela ewentualne zmniejszenie środków powinno wynikać z nieprzestrzegania praworządności.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Panika w ostrowskim kościele. Wierni zaczęli wychodzić, wezwano policję
  2. Elton John zapłakany zszedł ze sceny. Artysta przerwał koncert przez chorobę
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Nawet 2500 zł ekstra dla emerytów. Trzeba spełnić tylko jeden warunek
Dobre nie musi być nowe. TOP 10 najlepszych używanych aut dla rodziny do 20 tys. złDobre nie musi być nowe. TOP 10 najlepszych używanych aut dla rodziny do 20 tys. złCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News