UE
pixabay, Capri23auto
Autor Komunikaty prasowe - 11 Stycznia 2020

Kolejne kraje dołączą do Unii Europejskiej? Francja jest gotowa przyjąć nowych członków

Unia Europejska być może przyjmie kolejne państwa. “Francja, która w październiku zablokowała otwarcie rozmów akcesyjnych z Macedonią Północną i Albanią, gotowa jest na zmianę stanowiska, jeśli zmienione zostaną procedury przyjmowania do UE” - twierdzi "Le Monde", jak podaje “Forsal”.

Unia Europejska ma otwarte drzwi dla nowych członków

Unia Europejska być może przyjmie kolejne państwa. W czwartek w Zagrzebiu przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel potwierdził, że Francja jest gotowa “pójść na przód”, jak napisała paryska gazeta, która cytowała również wtorkową rozmowę Macrona z chorwackim premierem Andrejem Plenkoviciem. W rozmowie poruszyli oni kwestię, że “zmiana metody negocjacji jest dla Paryża warunkiem koniecznym do rozpoczęcia rozmów akcesyjnych i że podobnie myśli wiele stolic europejskich” - podaje Forsal.

Jedna osoba złamie prawo, wysokie kary zapłacą wszyscy. Nowe, surowe przepisy wydrenują nam kieszenie?Jedna osoba złamie prawo, wysokie kary zapłacą wszyscy. Nowe, surowe przepisy wydrenują nam kieszenie?Czytaj dalej

Zmiana obecnej procedury negocjacji

Stanowisko Francji pod koniec 2019 roku było takie, by doszło do zmiany obecnej procedury negocjacji, która obejmuje 35 obszarów polityki, na siedmioetapowy proces.

“Autorzy artykułu, powołując się na francuskie źródła dyplomatyczne, zwracają uwagę, że bardzo długo ciągnący się proces negocjacyjny pozostawia kraje negocjujące "poza Europą", "co może, tak jak w Serbii, spowodować odwrócenie się obywateli od idei europejskiej". Dlatego – tłumaczy rozmówca dziennika – "należałoby stopniowo zaaklimatyzować te kraje, wspomagając ich dostosowanie do reguł Unii" - podaje “Forsal”.

Proces ten miałby być według Francji stopniową integracją w miarę negocjacji. Jeśli zajdzie taka potrzeba, miałby on być odwracalny.

Kluczowe zadanie prezydencji Zagrzebia

Zagrzeb przejął na pół roku przewodnictwo UE i wówczas podał informację, że fundamentalną kwestią jest dla niego sprawa rozszerzenia. Zdaniem “Le Monde” jest to wynikiem troski, żeby sąsiedzi Chorwacji "nie dostali się pod wpływy rosyjskie, chińskie czy arabskie".

Premier Chorwacji ma w planach zaproszenie na szczyt UE w Zagrzebiu, który odbędzie się 7 maja, przywódców sześciu państw bałkańskich - Macedonii Północnej, Albanii, Czarnogóry i Serbii (które od lat negocjują wejście do Unii), a także Bośni i Hercegowiny oraz Kosowa. W czwartek powiedział on, że ma nadzieję, że ten nieformalny szczyt "otworzy nową stronę w historii rozszerzania UE".

“Żeby tak się stało, marcowy szczyt UE w Brukseli będzie musiał uchwalić reformę procesu akcesyjnego i oficjalne otwarcie negocjacji z Tiraną i Skopje” – jak podaje “Forsal”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Anna Jantar byłaby zachwycona. Wnuczka odziedziczyła cechy babci i mamy
  2. Napój oczyszczający tętnice. Wystarczy pić dwa razy dziennie
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  5. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  6. W ostatniej chwili zmieniono zasady, emeryci nie mieli o nich pojęcia. Chodzi o dodatkowe 500 złotych do emerytury

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News