Umowa zlecenie oskładkowanie
Pixabay.com delphinmedia
Autor Konrad Karpiuk - 1 Grudnia 2020

Rząd chce pełnego oskładkowania Polaków. Na celowniku 1 mln umów zleceń

Umowa zlecenie na celowniku rządu. Obecnie około miliona pracowników płaci zaniżone składki na rynku pracy. Ministerstwo Rodziny i Polityki społecznej rozważa oskładkowanie zleceniobiorców.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jaki plany wobec umowy zlecenie ma rząd
 • Jaka jest struktura zatrudnienia na umowie zlecenie
 • Dlaczego umowa zlecenie to ewenement na skalę Europejską

Rząd chce aby umowa zlecenie była w pełni oskładkowana

Umowa zlecenie jest formą prawną, która budzi sporo kontrowersji na rynku pracowniczym. Jej zwolennicy wskazują na wolność od Kodeksu Pracy, więc i możliwość zawarcia umowy na dowolnych i wynegocjowanych warunkach. Przeciwnicy natomiast zarzucają problemy z oskładkowaniem, czy niekorzystne warunki dla wielu pracowników.

Jak wskazuje raport Fundacji Instrat obecnie jest ponad milion ubezpieczonych osób, które pracują na umowie zlecenie. W przyszłości odbije się to na nich dużo niższymi emeryturami niż z tytułu umowy o pracę. Zdaniem ekspertów fundacji, obecna sytuacja godzi w konstytucyjną zasadę sprawiedliwości społecznej.

Niespodziewana decyzja, w sobotę aktualizacja obostrzeń. Mogą cię zwolnić z noszenia maseczkiNiespodziewana decyzja, w sobotę aktualizacja obostrzeń. Mogą cię zwolnić z noszenia maseczkiCzytaj dalej

Zmian domaga się ZUS, który niedawno przyjrzał się także umowom o dzieło oraz Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki społecznej. Wiceminister Stanisław Szwed zapowiedział, że rząd pracuje nad reformą. Wciąż jednak trwają dyskusje na temat tego, jak rozwiązać problem.

- Dążymy do tego, by Polacy otrzymywali jak najwyższe świadczenia emerytalne, które pozwolą godnie przeżyć jesień życia. Obecne rozwiązania tego nie gwarantują, dlatego analizujemy różne warianty i rozmawiamy z naszymi partnerami społecznymi - mówił Stanisław Szwed

Rzeczpospolita zauważa, że prace nad pełnym oskładkowaniem umów zleceń trwa od kilku lat. Gdyby rząd dał jednoznaczny sygnał, zmiany udałoby się wprowadzić już w 2022 roku. Problem w tym, że władza obawia się, że zleceniobiorcy nie zareagują pozytywnie na konieczność opłacania większych składek. Szczególnie, że nie wszyscy są na tzw. śmieciówkach z przymusu, niektórzy sami decydują się na ten typ umowy.

Decyzja zapadła, będą masowe kontrole. Policja zainteresować się może także i tobąDecyzja zapadła, będą masowe kontrole. Policja zainteresować się może także i tobąCzytaj dalej

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

Struktura zbiorowości zatrudnionych na umowie zlecenie

Fundacja Instrat wskazuje, że połowa zatrudnionych z niższymi składkami to pracownicy etatowi, często zarabiający wynagrodzenie minimalne. Z kolei 1/3 zleceniobiorców to przedsiębiorcy dorabiający do własnej działalności.

- Zapisana w polskim prawodawstwie możliwość odprowadzania niższych składek w sytuacji osiągania dochodów z dwóch lub więcej form zatrudnienia pogłębia niesprawiedliwość na rynku pracy i jest rozwiązaniem niespotykanym w skali europejskiej - zwracał uwagę współautor raportu, ekonomista Michał Hetmański.

Obława w 13 landach. Niemiecka policja poszukuje polskich przestępców, skala przekrętów porażaObława w 13 landach. Niemiecka policja poszukuje polskich przestępców, skala przekrętów porażaCzytaj dalej

Jak wskazuje Rzeczpospolita, umowy zlecenie są ewenementem na skalę europejską. W żadnym innym państwie UE nie jest możliwe zatrudnienie z wysokim dochodem, które nie gwarantuje składek emerytalnych. Według Fundancji Instrat pełne oskładkowanie umów zlecenie wcale nie uderzy w osoby młode. Obecnie dwie trzecie pracowników mających więcej niż jeden tytuł do ubezpieczeń, to osoby powyżej 40. roku życia.

- Należy pamiętać o tym, że firmy, które nie stosują zbiegów, mogą być mniej konkurencyjne od firm, które obniżają koszty zatrudnienia pracowników w ten sposób - mówił główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, Łukasz Kozłowski.

Umowy zlecenie najczęściej stosowane są w opiece zdrowotnej i pomocy społecznej (160,3 tys. pracowników). 154,2 tys. pracowników administracyjnych również pracuje na "śmieciówkach". Na kilku umowach pracuje 109,7 tys. osób w sektorze handlowym. 101,1 tys. to naukowcy, 97,5 tys. finansiści i ubezpieczyciele.

272 mln zł na nagrody, premie i trzynastki w Ministerstwie Rolnictwa. W pół roku272 mln zł na nagrody, premie i trzynastki w Ministerstwie Rolnictwa. W pół rokuCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
 2. Sześć osób przykleiło się do budynku. Policja ich wylegitymowała, po czym odjechała
 3. Robert Kubica powraca na tor. Alfa Romeo wydała jasny komunikat
 4. Od dzisiaj zmiany w prawie. Maseczki już nie zdejmiesz
 5. Kłopoty dla kierowców. Za lenistwo 500 zł mandatu
 6. Rząd dobija dodatkowym podatkiem. Nie wywiną się od zapłaty
 7. Kamil Stoch, Dawid Kubacki i Piotr Żyła nagle zwrócili się do wszystkich Polaków. Ważny apel, poprosił ich Mateusz Morawiecki (WIDEO)
 8. Hit sieci. Makłowicz wyjawił jak zrobić frytki belgijskie, nie ma lepszego sposobu
Praca przed Bożym Narodzeniem. Gdzie dorobić przed świętami?Praca przed Bożym Narodzeniem. Gdzie dorobić przed świętami?Czytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News