Umowa
unsplash, Cytonn Photography
Autor Komunikaty prasowe - 3 Lutego 2020

Umowa o pracę, dzieło, zlecenie. Wielu pracowników nie zna nawet swoich praw

Umowa o pracę, zlecenie i o dzieło są w Polsce najczęstszymi formami zatrudnienia. W wypadku każdej z nich przysługują konkretne przywileje i obowiązki, tak samo dla pracownika, jak i pracodawcy.

Umowa o pracę

Umowa o pracę jest umową, na mocy której pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem, a przede wszystkim, w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, jak podaje Super Biznes.

Standardowo umowę o pracę zawiera się na czas próbny, następnie określony, a finalnie na czas nieokreślony. Pierwsza zasada jest taka, że na podstawie umowy o pracę na czas określony pracodawca nie może zatrudnić na dłużej niż 33 miesiące, z kolei łączna liczba takich umów nie może być większa niż trzy. W przypadku przekroczenia tego limitu, umowy te traktuje się jako umowy na czas nieokreślony.

13 emerytura nie dla wszystkich. 37 tys. seniorów bez świadczenia13 emerytura nie dla wszystkich. 37 tys. seniorów bez świadczeniaCzytaj dalej

Co gwarantuje umowa o pracę

Umowa o pracę to gwarancja minimalnego krajowego świadczenia. Co więcej, pracodawca odprowadza za nas składki. Mamy też następujące prawa, jak podaje Super Biznes:

 • prawo do urlopu wypoczynkowego (20 dni lub 26 dni, w zależności od stażu pracy i wykształcenia)
 • wynagrodzenie za nadgodziny (za pracę w nocy, w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, wypłacane jest 100 proc. dodatkowego wynagrodzenia, 50 proc. za pracę w godzinach nadliczbowych w innych dniach)
 • rozwiązanie umowy z zachowaniem okresu wypowiedzenia w przypadku umowy na czas nieokreślony albo określony to:
 1. 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
 2. 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
 3. 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata,
 4. 3 dni robocze w przypadku umowy na okres próbny, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,
 5. 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,
 6. 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące
 • ochronę przed rozwiązaniem umowy o pracę, np. kobiet w ciąży i osób w wieku przedemerytalnym
 • prawo do urlopu macierzyńskiego (obowiązkowe 14 tygodni, jeśli następnie ojciec weźmie urlop tacierzyński na 6 tygodni lub 20 tygodni, jeśli urlop wykorzysta tylko matka; 31 tygodni w przypadku urodzenia bliźniąt; 33 tygodnie w przypadku urodzenia trojaczków; 35 tygodni w przypadku urodzenia czworaczków, 37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie)
 • prawo do urlopu ojcowskiego (2 tygodnie lub 6 tygodni, jeżeli matka dziecka wykorzysta tylko 14 tygodni urlopu macierzyńskiego)
 • prawo do urlopu wychowawczego (przysługuje rodzicom, którzy posiadają co najmniej 6-miesięczny staż pracy; łącznie na dziecko przysługuje 36 miesięcy, z czego jeden miesiąc urlopu musi być przeznaczony wyłącznie dla drugiego rodzica, np. ojciec wykorzystuje 1 miesiąc, a matka 35 miesięcy)

Umowa zlecenie

W przypadku umowy zlecenia pracodawca jest zobligowany opłacać nasze składki emerytalne, rentowe i zdrowotne. Tylko w przypadku ubezpieczenia chorobowego jest ono dobrowolne. Minimalne wynagrodzenie na umowie zleceniu to 17 zł brutto za godzinę pracy. “Pracownik na umowie zlecenie nie posiada praw do płatnego urlopu wypoczynkowego, urlopu macierzyńskiego oraz nie posiada okresu wypowiedzenia umowy” - podaje Super Biznes.

Biedronka i Lidl chcą przyciągnąć klientów w najbliższym tygodniu. Dyskonty pokazały czym najbardziejBiedronka i Lidl chcą przyciągnąć klientów w najbliższym tygodniu. Dyskonty pokazały czym najbardziejCzytaj dalej

Umowa o dzieło

Umowa o dzieło jest zobowiązaniem, w ramach którego przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do wykonania konkretnego dzieła i otrzymuje za to wynagrodzenie. Jej warunki obejmuje Kodeks Cywilny, tak samo jak w przypadku umowy zlecenia.

Trzeba zdawać sobie sprawę, że w przypadku umowy o dzieło pracownikowi nie przysługuje gwarantowana stawka, zależy ona od pracodawcy. Co więcej, od takiej umowy nie są odprowadzane składki. Tym samym osobie zatrudnionej na umowie o dzieło nie przysługuje płatny urlop, świadczenia z tytułu choroby, ani prawo do emerytury.

ZOBACZ TAKŻE:

 1. Syn znanego polskiego polityka wśród oskarżonych o grupowy gwałt. Sprawa za zamkniętymi drzwiami
 2. Chroni przed miażdżycą i pomaga w walce z nadwagą. Wpływ szpinaku na nasz organizm
 3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
 4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
 5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
 6. Prezes ZUS nie ma złudzeń. Kto inny będzie zliczał nasze emerytury, wiele ludzi może przez to stracić pracę
Bajecznie piękne i zjawiskowe, aż trudno od nich oderwać wzrok. Najdroższe rasy kotów [GALERIA]Bajecznie piękne i zjawiskowe, aż trudno od nich oderwać wzrok. Najdroższe rasy kotów [GALERIA]Czytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News