Urzędy skarbowe są coraz bardziej przyjazne dla obywateli
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 28 Października 2019

Skarbówka umorzy twój wysoki podatek. Załatwisz to nawet przez internet

Umorzenie wysokich podatków przez skarbówkę jest możliwe. Urzędy skarbowe coraz częściej idą podatnikom na rękę - informuje Biznes.radiozet.pl. Kwoty, jakie skarbówka już odpuściła obywatelom, można liczyć w milionach złotych.

Umorzenie podatku coraz częstsze

Umorzenie wysokich podatków przez urzędy skarbowe coraz częściej się zdarza. Wygląda na to, że skarbówki są coraz bardziej przyjazne dla obywateli. Łączne zaległości, odsetki i inne opłaty, które zostały umorzone przez warszawską skarbówkę w w pierwszej połowie 2019 wyniosły 40 milionów złotych, co daje wynik dwukrotnie większy, niż w tym samym czasie w zeszłym roku.

Z kolei w Katowicach umorzenie objęło niemal 58 milionów złotych - tak wynika z analizy Monday News. Mniejsze umorzenia, choć też na wysokie kwoty odnotowano w Białymstoku, Gdańsku, Krakowie, Olsztynie, Opolu, Szczecinie czy we Wrocławiu.

- “Ulga w spłacie zobowiązań podatkowych w postaci umorzenia zaległości podatkowej ma szczególny charakter. Stosuje się ją w sytuacji, gdy z powodów równie wyjątkowych podatnik nie może wywiązać się z uiszczenia obciążającej go kwoty. Postępowanie wszczynane jest na wniosek. Na zainteresowanym spoczywa obowiązek udowodnienia okoliczności, którymi motywuje swoje żądanie” - tłumaczy Maciej Koniuszewski z IAS w Szczecinie dla Mondaynews.pl.

Raport Monday News pokazuje, że przez pierwsze 6 miesięcy tego roku w Warszawie skarbówka zastosowała umorzenie podatków dla osób fizycznych na kwotę niemal 3,3 miliona złotych. Ponad 36 milionów to przede wszystkim długi podatkowe przedsiębiorstw.

Ogromne zmiany w kodeksie pracy. Łatwiej o zasiłek i emeryturę z ZUSOgromne zmiany w kodeksie pracy. Łatwiej o zasiłek i emeryturę z ZUSCzytaj dalej

Umorzenie podatku - co zrobić?

Podatnik, który nie ma środków na opłacenie podatku może złożyć wniosek o umorzenie podatku za pomocą listu, drogą elektroniczną, bądź bezpośrednio w urzędzie. Taki rodzaj ulgi jest stosowany w pewnych sytuacjach.

Urząd skarbowy może umorzyć podatnikowi dług, jeżeli wniosek jest odpowiednio umotywowany - może chodzić o ważny interes wnioskodawcy lub interes publiczny. Żeby skarbówka przychyliła się do wniosku, trzeba w nim opisać wszystkie okoliczności, które mogą uzasadniać umorzenie podatku (np. poważne problemy finansowe). Urząd skarbowy może wtedy zweryfikować, jaka jest sytuacja materialna rodziny. Umorzenie może dotyczyć zaległego podatku, odsetków za zwłokę czy opłat prolongacyjnych w pełni bądź częściowo.

600 złotych emerytury brutto. Za 11 lat setki tysięcy Polaków właśnie tyle otrzyma od ZUS600 złotych emerytury brutto. Za 11 lat setki tysięcy Polaków właśnie tyle otrzyma od ZUSCzytaj dalej

Spiesz się - odsetki też kosztują

Taki wniosek warto złożyć jak najszybciej - trzeba pamiętać, że urząd nalicza też odsetki. Wobec tego jeśli odpowiedź będzie negatywna, to podatnik będzie musiał zapłacić wszystkie zaległości i do tego odsetki.

Do wniosku trzeba załączyć wszystkie niezbędne dokumenty, które są poświadczeniem sytuacji materialnej rodziny. Jeżeli skarbówka uzna, że wniosek nie jest kompletny, to podatnik zostanie poproszony o dodatkowe informacje. Będzie przysługiwało na to 7 dni. Złożenie wniosku o umorzenie podatku jest całkowicie darmowe. Na odpowiedź skarbówki trzeba poczekać najczęściej do miesiąca czasu. W pewnych sytuacjach czas oczekiwania może wynosić trochę więcej - 2 miesiące.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Spiesz się ze spłacaniem długów. Nowe prawo doprowadzi cię do ruiny
  2. Wiemy skąd wzięły się pieniądze na trzynastą emeryturę. Wielu Polakom się to nie spodoba
  3. Nawet 200 tys. Polaków trafi na bruk. Ty także możesz zostać bez pracy
  4. Kupujący w lumpeksach mogą się niedługo mocno zdziwić. Sklepy pojawią się w nietypowych lokalizacjach
  5. Mężczyzna kupił piękny dom. Poczuł niepokój i zaczął kopać w ogrodzie, odkrył prawdę
  6. Nie będzie jednak wyższych emerytur? Jest problem z budżetem, może nie wystarczyć pieniędzy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News