Fot. Jan Bielecki/East News, Warszawa, 30.10.2020. Dziewiaty dzien masowych protestow po wyroku Trybunalu Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Manifestacja ph. Na Warszawe. N/z zromadzenie przed KPRM.
East News, Jan Bielecki
Autor Kamila Jeziorska - 3 Listopada 2020

Zamieszanie w obozie władzy ws. aborcji. Kaczyński stawia ultimatum

Ultimatum, niepewność i kolejne różnice w obozie Zjednoczonej Prawicy. Wśród rządzących znów wrze, ale tym razem to nie prawa zwierząt, a prawa kobiet są poddawane szerokiej dyskusji. Jarosław Kaczyński stawia ultimatum. Kobiety mogą zacząć drżeć z przerażenia.

Ultimatum w sprawie aborcji

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego kierowanego przez Julię Przyłębską będącej "odkryciem towarzyskim" prezesa PiS, wzbudził ogromne poruszenie wśród Polaków. Jeszcze tego samego dnia, tuż po ogłoszeniu wyroku, na ulice wyszły tłumy kobiet i mężczyzn wyrażając swoją dezaprobatę dla decyzji TK.

Ministerstwo zapowiada kary za udział w strajkach. Wysyła już specjalne pisma, ciebie też mogą dotyczyćMinisterstwo zapowiada kary za udział w strajkach. Wysyła już specjalne pisma, ciebie też mogą dotyczyćCzytaj dalej

Haniebny wyrok miał zostać opublikowany w Dzienniku Ustaw 2 listopada, jednakże widniejąca od tygodnia na stronie Rządowego Centrum Legislacji jeszcze się nie ziściła. Wirtualna Polska podaje, że do publikacji nie musi dochodzić akurat teraz. Czemu?

- Ludzie szefa rządu uważają, że to jeszcze mocniej może zaognić sytuację w kraju. Sam premier wolałby poczekać na prace w parlamencie i uchwalenie prawa, które może być nowym kompromisem aborcyjnym. Morawiecki ma w tym wsparcie m.in. prezydenta, który jest inicjatorem i patronem zmian, czy wicepremiera Jarosława Gowina, mówi informator Wirtualnej Polski.

Agitować za obstrukcją publikacji wyroku miała Jadwiga Emilewicz, związana obecnie ze środowiskiem Prawa i Sprawiedliwości. Sama zainteresowana w programie Krzysztofa Skórzyńskiego "Sprawdzam" powiedziała, że referowała prezydencką propozycję nowego kompromisu aborcyjnego.

Na Biedronkę nałożono srogą karę. Wszystko przez hasło Na Biedronkę nałożono srogą karę. Wszystko przez hasło "zawsze niskie ceny"Czytaj dalej

Prezydencki projekt zakłada możliwość przeprowadzenia zabiegu aborcji wtedy, gdy "badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się martwe albo obarczone nieuleczalną chorobą lub wadą, prowadzącą niechybnie i bezpośrednio do śmierci dziecka, bez względu na zastosowane działania terapeutyczne". Co na to Jarosław Kaczyński?

DZISIAJ GRZEJE:

1. Widok grobu Kory jest zwyczajnie przykry. Ujawniamy najnowsze zdjęcia jej miejsca pochówku
2. Największa gwiazda "M jak miłość" wyjawiła, jak naprawdę zachowywał się Pyrkosz na planie. Wyjawiono dotąd nieznane fakty
3. Nauczyciele masowo lądują na L4. Od początku roku szkolnego aż 430 tys. zwolnień

Ultimatum Kaczyńskiego. Kobiety, bójcie się

Wicepremier i prezes PiS Jarosław Kaczyński po rozmowie z Jadwigą Emilewicz miał zaaprobować pomysł forsowania inicjatywy Andrzeja Dudy. Nie może jednak być zbyt pięknie, bowiem Jarosław Kaczyński postawił ultimatum.

Będą rekompensaty, budżet idzie w setki milionów. Program nie obejmie jednej grupyBędą rekompensaty, budżet idzie w setki milionów. Program nie obejmie jednej grupyCzytaj dalej

Ultimatum Kaczyńskiego nie pozostawia żadnych złudzeń. "Ustawa ma być w stopniu maksymalnym dopracowana i doprecyzowana przez ekspertów, ma nie wywoływać wojny między partią rządzącą a Trybunałem Konstytucyjnym oraz zagwarantować szerokie poparcie polityczne, wykraczające poza Zjednoczoną Prawicę", podaje Wirtualna Polska.

Jadwiga Emilewicz została nawet protegowaną prezesa w tej sprawie i ma nadzorować całą pracę w Sejmie. Sprzeciw wobec prezydenckiej inicjatywy wyrażają poniektórzy politycy związani ze Zjednoczoną Prawicą. Sprawa z perspektywy opozycji jest jeszcze bardziej skomplikowana.

Lewica z Włodzimierzem Czarzastym na czele chce całkowitej legalizacji aborcji w Polsce, natomiast Koalicja Obywatelska odmawia rozmów z rządem w tej sprawie. Z kolei PSL żąda wpisania kompromisu aborcyjnego z 1993 r. do ustawy zasadniczej w Polsce.

Intercyza - czy warto ją spisywać? Wszystko, co powinieneś wiedzieć o małżeńskiej umowie majątkowejIntercyza - czy warto ją spisywać? Wszystko, co powinieneś wiedzieć o małżeńskiej umowie majątkowejCzytaj dalej

Politycy KO wzywają do niepublikowania wyroku TK i nazywają decyzję rządzących nieodpowiedzialną. Sytuacja dot. aborcji w Polsce ciekawie wygląda w podziale na poszczególne elektoraty.

W sondażu przeprowadzonym dla DGP oraz rozgłośni RMF FM inicjatywa Andrzeja Dudy cieszy się poparciem 54 proc. wyborców PiS, natomiast krytykuje ją 37 proc. Najwięcej przeciwników nowy kompromis aborcyjny ma wśród wyborców KO, bo aż 79 proc. Wśród zwolenników Lewicy krytykuje nową ustawę 71 proc. badanych. Mniej więcej po równo podzieleni są zwolennicy Konfederacji i PSL.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje najmłodsza ofiara koronawirusa w Polsce. Rodzice w żałobie, dziecko miało tylko 4 miesiące
  2. Media obiegła tragiczna wiadomość. Nie żyje 4-miesięczne dziecko
  3. Jedną decyzją rząd uciął roczne dochody. Tysiące Polaków z pustymi rękami
  4. Naukowcy Imperial College London: Jedna choroba ogromnie zwiększa ryzyko śmierci na COVID-19
  5. Groźna bakteria w popularnym serze. Nawet co druga ciężarna po spożyciu może stracić ciążę
  6. Anna Lewandowska zdradziła swój przepis na zdrowie. Pyszny i pomoże zwalczyć choroby (FOTO)
  7. Przez kilka miesięcy codziennie żuł jednego goździka. Gdy zobaczył wyniki badań, nie mógł opanować emocji

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News