Ulgi i inne rozwiązania na drugą falę pandemii
Pxfuel
Autor Maria Glinka - 4 Listopada 2020

Rusza kolejny etap pomocy finansowej dla milionów Polaków. Premier już podał datę

Ulgi mają po raz kolejny wesprzeć przedsiębiorców w trudnym czasie dotkliwych obostrzeń. Premier Mateusz Morawiecki przekazał, że wszystkie pomocowe rozwiązania dla firm przewidziane w związku z drugą falą pandemii będą należały się za okres od 1 listopada 2020 r.

Ulgi na ratunek przedsiębiorcom. Krąg potrzebujących się rozszerza

Ulgi dla firm z poszczególnych branż mają być podstawowym wsparciem na czas zaostrzenia obostrzeń. Przypomnijmy, że od 24 października z dotkliwymi restrykcjami mierzy się branża gastronomiczna, która może wydawać posiłki i napoje wyłącznie na wynos lub dowóz. Z kolei tydzień wcześniej zamknięto kluby fitness, siłownie i baseny.

Już od najbliższej soboty do tego pokaźnego grona poszkodowanych dołączą osoby pracujące galeriach handlowych. Zgodnie z dzisiejszą zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego od 7 listopada zamknięte będą wszystkie punkty w centrach handlowych z wyjątkiem sklepów spożywczych, z artykułami budowlanymi i dla psów, apteki oraz drogerie. Wobec tego kolejne tysiące zatrudnionych muszą przygotować się na powtórkę z wiosennego lockdownu.

PKO BP szuka pieniędzy gdzie tylko może. Szykuj się na wzrost opłatPKO BP szuka pieniędzy gdzie tylko może. Szykuj się na wzrost opłatCzytaj dalej

Deklaracja premiera sugeruje, że przedsiębiorcy będą mogli liczyć na podobne ulgi, jak w trakcie pierwszej fali pandemii. Morawiecki przyznał, że rząd ponownie zdecyduje się na takie rozwiązania jak wypłata świadczeń postojowych, ulgi w opłacaniu składek ZUS i dopłaty do wynagrodzeń. – Będą obowiązywały od 1 listopada – oznajmił premier na konferencji prasowej.

DZISIAJ GRZEJE:

1. ZUS z dumą wprowadzał nowe rozwiązanie. Jednak efekt decyzji był nie do przewidzenia
2. Abp Gądecki znów w niespodziewanych słowach. "Niemal każdy serial na Netflixie zawiera promocję homoseksualizmu"
3. Do szpitali się nie dostaniemy, wchodzi więc nowa strategia walki z COVID 19. Rząd nie ma wyboru

Ulgi będą dostępne tak szybko, jak to możliwe

- Tam gdzie nie potrzeba jest uregulowań prawnych, tam gdzie nie jesteśmy zależni od Senatu czy od prac parlamentarnych, wdrażać to będziemy niemal natychmiast – zadeklarował Morawiecki. Przy okazji zwrócił się z apelem do Senatu, aby jego posiedzenia odbywały się jak najczęściej, „żeby można było jak najszybciej reagować na to, co się dzieje".

Jaką strategię obierze rząd? Puls Biznesu podaje, że ulgi i inne rozwiązania pomocowe mają być przekazywane bardziej wybiórczo niż miało to miejsce na wiosnę. - Będą trafiały do tych branż, do tych przedsiębiorców, którzy będą najbardziej tego potrzebowali – przyznał premier. Według oficjalnych rządowych wyliczeń na wsparcie w postaci postojowego czy ulgi w ramach ZUS będzie mogło liczyć ok. 25 branż czy podbranż.

Anglicy też szykują się na lockdown. Ustawiają się w kolejkach za jedną rzecząAnglicy też szykują się na lockdown. Ustawiają się w kolejkach za jedną rzecząCzytaj dalej

W ocenie premiera obecna sytuacja przedsiębiorców jest bowiem dużo lepsza niż w trakcie pierwszego uderzenia koronawirusa. Na kontach jest ok. 50 mld zł więcej depozytów niż przed nadejściem pandemii.

- W przypadkach wielu branż, wielu przedsiębiorców, pracodawców dzisiaj ta płynność jest. Wiosną - w marcu, kwietniu płynności nie było, dlatego odpowiedzieliśmy błyskawicznie wtedy tarczą finansową, tarczą antykryzysową – wyjaśniał Morawiecki.

Jak długo będą przysługiwały ulgi? Na ten moment nie padły oficjalne deklaracje ze strony rządu. Jednak w ubiegłym tygodniu premier zapewniał, że termin obowiązywania wsparcia będzie uzależniony od rozwoju sytuacji epidemicznej w Polsce. Jeżeli koronawirus w dalszym ciągu będzie pozostawał w natarciu to ulgi, postojowe czy dopłaty zostaną rozszerzone również o grudzień.

Kontrolerzy mogą zapukać w każdej chwili. Nawet jeśli nie masz telewizoraKontrolerzy mogą zapukać w każdej chwili. Nawet jeśli nie masz telewizoraCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pożar w kamienicy. Płomienie wychodzą przez okno, zablokowana ulica
  2. Czy noszenie przyłbicy ma sens? Wyjaśniamy, na czym polegają jej wady i zalety
  3. Już teraz łatwiej uchronisz się przed mandatem. Wystarczy tylko jeden ruch w telefonie
  4. Śmiać się czy płakać? Wiadomo, jaką "rekompensatę" dostaną sprzedawcy zniczy i kwiatów
  5. Polacy ocenili rolę Kościoła w życiu publicznym. Zaskoczenie?
  6. Wielka gwiazda Canal+ Sport przechodzi do największej konkurencji. Kibice nie mogą uwierzyć
  7. Zawsze po wypiciu kawy zrób 1 rzecz. Efekty zdumiewają, Twoja sylwetka diametralnie się zmieni
Słoń i osioł w logach amerykańskich partii, dlaczego? Można się nieźle zdziwićSłoń i osioł w logach amerykańskich partii, dlaczego? Można się nieźle zdziwićCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News