Ulga podatkowa
pxhere.com
Autor Kamila Jeziorska - 29 Grudnia 2020

Masz jeszcze tylko 3 dni, potem przepadnie. Możesz zaoszczędzić aż 2 tys. zł, wystarczy jedna rzecz

Ulga podatkowa pozwoli na zaoszczędzenie kilku tysięcy złotych przy rozliczaniu PIT. Jednakże należy pamiętać o terminach, bo za trzy dni możliwość skorzystania z ulgi podatkowej przepadnie. Jakie warunki trzeba spełnić, aby załapać się na ulgę podatkową?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest ulga podatkowa
  • Dlaczego jest powiązana z IKZE
  • Do kiedy należy wpłacić pieniądze
  • Jakie są zalety oszczędzania z IKZE

Ulga podatkowa odbije się w przyszłym roku

Ulga podatkowa to ustawowo uregulowane prawo obywateli do zmniejszenia podatku PIT w określonych sytuacjach. Ulga podatkowa pozwoli na dwojakie odliczenie pieniędzy od podatku. Korzystniejsze jest odliczenie jej od dochodu, ponieważ wtedy istnieje szansa do znalezienia się w grupie o niższej stawce podatkowej.

Ulga podatkowa może przysługiwać w ramach Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego, przez które możemy oszczędzać na emeryturę. Dzięki dodatkowym ulgom podatkowym, IKZE pozwala Polakom na budowanie zabezpieczenia finansowego na czas jesieni życia.

Wartym uwagi jest fakt, że z ulgi podatkowej w ramach IKZE można skorzystać już na samym początku swojego oszczędzania. "Wpłaty na IKZE z danego roku kalendarzowego możemy odliczyć od podstawy opodatkowania w rocznym PIT (ulga nie jest jednak dostępna dla wszystkich form opodatkowania, np. dla osób rozliczających się z zastosowaniem karty podatkowej)" - informuje Nationale Nederlanden.

Oczywiście ulga podatkowa i wpłaty do IKZE są objęte limitami ustawowymi. Łączna suma wpłat do IKZE nie może zatem przekroczyć 1,2 krotności prognozowanego średniego wynagrodzenia miesięcznego. W 2020 r. było to 6 272,40 zł. Co to oznacza w praktyce?

30 lat na rynku, miliardowe przychody i upadek. Oto dlaczego zakłady mięsne Henryka K. są już historią30 lat na rynku, miliardowe przychody i upadek. Oto dlaczego zakłady mięsne Henryka K. są już historiąCzytaj dalej

Serwis cashless.pl sumuje, że według obliczeń osoby, które wpłaciły do IKZE ww. kwotę mogą zyskać 1066,30 zł, jeśli ich dochody mieszczą się w tzw. pierwszym progu podatkowym (17 proc.). Z kolei osoby, których dochód mieści się w drugim progu podatkowym (32 proc.) mogą liczyć na zwrot w wys. 2007,17 zł.

Ulga podatkowa pozwoli na oszczędności

Jak się okazuje, wraz z ze zwiększeniem wynagrodzenia w przyszłym roku, wzrośnie także limit wpłat IKZE. Wyniesie on 6310,80 zł.

Aby skorzystać z takiej obniżki należy środki do IKZE wpłacić najpóźniej do 31 grudnia. Co więcej, według przepisów liczy się data zaksięgowania przelewu, dlatego należy zrobić to odpowiednio wcześniej. Banki oferują możliwość zrobienia przelewu ekspresowego, jednakże w tym wypadku będzie trzeba dopłacić kilka złotych.

Decyzja o oszczędzaniu na emeryturę zazwyczaj jest dość trudna, a z uwagi na niewydolność polskiego systemu, nasi rodacy rzadko decydują się na jakikolwiek wariant dobrowolnego odkładania.Doskonałym przykładem jest PPK, z którego wycofało się spore grono osób.

Jednocześnie ogromnym plusem IKZE jest możliwość skorzystania z ulgi podatkowej. Z drugiej strony należy pamiętać o tym, że wypłata środków z konta może nastąpić dopiero po ukończeniu 65. roku życia.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Pójdziesz na zakupy i wrócisz z niczym. Pilna zmiana w Biedronce, sieć ma nowe godziny otwarcia
  2. Minister wyłożył zasady odmrażania. Dwie branże poczekają najdłużej
  3. Niemcy nie ugną się przed USA. Nord Stream 2 okazuje się ością nie do przełknięcia
  4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News