Ulga podatkowa oddanie osocza
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Konrad Karpiuk - 23 Listopada 2020

Duża ulga podatkowa już czeka. Tylko jedna rzecz sprawi, że będziesz mógł z niej skorzystać

Ulga podatkowa została przydzielona już tysiącom Polaków. Skorzystać z niej mogą tylko osoby, które już przeszły infekcje koronawirusem. Kolejnym warunkiem jest oddanie swojego osocza.

Ulga podatkowa dla oddających osocze

Ulga podatkowa zostanie przyznana ozdrowieńcom, którzy zdecydują się na oddanie teraz tak bardzo potrzebnego osocza. Jak podaje Rzeczpospolita, Ministerstwo Finansów przygotowało dla wolontariuszy ulgi w rozliczeniu podatku PIT.

Dawcy osocza otrzymają tzw. ulgę podatkową na darowizny, którą zazwyczaj przysługuje osobom, przekazującym datki na działalność pożytku publicznego, lub kultu religijnego. MF planuje rozszerzyć tę grupę o honorowych dawców krwi, w tym także ozdrowieńców przekazujących osocze.

Szacunkowe dane, na które powołuj się Business Insider, wskazują na to, że dokonano już 5,2 tys. donacji osocza, z których pobrano 9,5 tys. jednostek. Warto przy tym zaznaczyć, że czasami terapia wymaga podania więcej niż jednej jednostki osocza.

Wszyscy znają go z roli Jasia Fasoli. Mało kto słyszał jednak o jego pokaźnej kolekcji, wartej miliony dolarówWszyscy znają go z roli Jasia Fasoli. Mało kto słyszał jednak o jego pokaźnej kolekcji, wartej miliony dolarówCzytaj dalej

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku zajmuje się koordynowaniem testów osocza ozdrowieńców. Instytucja oznacza próbki osocza, które trafiają do niej z całego kraju. Sprawdzana jest choćby ilość przeciwciał oraz ich przydatność w potencjalnej terapii.

Jak podaje Business Insider, w celu usprawnienia pobrań, szykuje się dostawa nowego sprzętu dla terenowych oddziałów krwiodawstwa. Placówki mają zostać wyposażone w separatory do oddzielania osocza podczas oddawania krwi. Dzięki temu ozdrowieńcy będą mieli więcej dostępnych punktów pobrań, z których będą mogli skorzystać, aby oddać krew.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Jeden z ulubionych produktów Polaków srogo podrożeje. W sklepach czekają nas mocne podwyżki?
  2. "Ratują inną część ciała, bo na twarz już za późno". Ostre starcie na antenie Polsatu ws. Strajku Kobiet
  3. Właściciele domów do zapłaty 900, a mieszkań 700 złotych. Niestety nowa opłata ma być nie do uniknięcia

Kiedy stosuje się leczenie osoczem i jak je oddać?

Jak podaje Business Insider, osocze wydawane jest na bieżąco i nie ma problemów z dostępem do niego, jednak zapas nie jest duży. W razie zwiększonego zapotrzebowania starczy maksymalnie na kilka dni. Na razie dyrektor białostockiego centrum krwiodawstwa prof. Piotr Radziwon nie przewiduje większych problemów.

Nie tylko Boże Narodzenie do pięciu osób. Rząd ukradkiem obwarował przepisami także inne świętoNie tylko Boże Narodzenie do pięciu osób. Rząd ukradkiem obwarował przepisami także inne świętoCzytaj dalej

Warto zaznaczyć, że metoda leczenia osoczem nie jest jeszcze usankcjonowana, stosuje się ją na podstawie wyników leczenia i obserwacji lekarskiej. Prof. Radziwon zaznacza, że osocze może być podane tylko w konkretnej fazie choroby, to też nie w każdym wypadku będzie ono skuteczne. Nie stosuje się go wtedy, gdy COVID-19 wyrządził już duże zniszczenia w organizmie.

- Warto powiedzieć, zwłaszcza tym, których bliscy leżą chorzy na COVID-19 i słyszeli, że osocze może być skuteczne i bardzo się tego domagają [...] Jeżeli osoba jest już zaintubowana, jest w ciężkim stanie, ma uszkodzenia wielonarządowe czy burzę cytokinową, czy jest w stadium trzecim, czwartym choroby, to nie jest już pora na to, żebyśmy oczekiwali, że osocze będzie bardzo skuteczne [...] Osocze powinno być podawane wcześniej, w stadium drugim, zgodnie z zaleceniami lekarzy chorób zakaźnych - zaznaczał prof. Radziwon.

Jeśli chcesz oddać osocze i uzyskać ulgę podatkową w PIT, musisz mieć dowód na przejście zakażenia COVID-19. Dowodem może być wynik testu PCR, antygenowoego, ale także wynik badania na obecność przeciwciała (który można wykonać jako potwierdzenie bezobjawowego zakażenia).

Sprzedaż maleje, a rząd szykuje nowy podatek. Skutki odczujemy dość szybkoSprzedaż maleje, a rząd szykuje nowy podatek. Skutki odczujemy dość szybkoCzytaj dalej

- Trzeci dowód, taki może najmniej solidny, ale też możliwy, że lekarz rodzinny na podstawie objawów typowych dla COVID-19 założył izolację danej osobie. Nie kwarantannę, lecz izolację - zaznaczał prof. Radziwon cytowany przez Business Insider.

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Policjanci zostali pilnie wezawni przed pomnik smoleński. Na reakcję było już za późno
  2. Tragiczny wypadek na S7. Przyjechał naprawić samochód znajomej, zginął pod kołami tira
  3. Żyją tylko z rent i emerytur, ale będą musieli zapłacić wysokie koszty sądowe. Gorzka przegrana z Biedronką
  4. Ile się zarabia na walkach Fame MMA? Krocie, jakich wielu się nie spodziewało
  5. Zakupy w Internecie nie bez haczyków. Jeśli nie zwrócisz uwagi na kilka rzeczy, dasz się złapać
  6. Adam Małysz przekazał niepokojące wiadomości na temat Kamila Stocha. Mógł dziś w ogóle nie wystąpić
  7. Najprostszy i najszybszy przepis na gołąbki po szwedzku. Robi się je w chwilę
Właściciele domów do zapłaty 900, a mieszkań 700 złotych. Niestety nowa opłata ma być nie do uniknięciaWłaściciele domów do zapłaty 900, a mieszkań 700 złotych. Niestety nowa opłata ma być nie do uniknięciaCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News