Ulga podatkowa za internet - komu przysługuje?
pixnio.com/Fz
Autor Wiktoria Pękalak - 6 Stycznia 2021

760 zł, a jest sposób nawet na 1520 zł. Specjalna ulga podatkowa przysługuje także i tobie

Ulga podatkowa za internet - do tej pory wiele osób nie wie jak z niej skorzystać i jakie są zasady. Tymczasem przysługuje każdemu, a warunki jej przyznania wcale nie są tak skomplikowane. Co więcej, istnieją sytuacje, w których podstawa 760 zł może zostać powiększona dwukrotnie. Jak to zrobić i jak w ogóle rozliczyć ulgę za internet?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Komu należy się ulga za internet
  • Ile można zyskać
  • Co trzeba zrobić, aby otrzymać ulgę

Ulga podatkowa za internet

Ulga podatkowa na internet przysługuje każdemu, kto korzysta z internetu, obojętne, czy jest to internet stacjonarny, mobilny, czy internet w telefonie. Uldze podlega nawet łącze w kafejce internetowej. Z obniżki podatków warto skorzystać, ponieważ może to być oszczędność do 760 zł.

Warto mieć jednak na uwadze, że ulga nie dotyczy wydatków związanych z podłączeniem do sieci, zakupem sprzętu, czy opłatą aktywacyjną, przypomina portal Bezprawnik.

Kto może skorzystać?

Ulga podatkowa na internet przysługuje każdemu, kto rozlicza się z Urzędem Skarbowym i korzysta z formularza PIT-28, PIT-36 lub PIT-37. W tym miejscu trzeba jednak zaznaczyć, że z ulgi podatkowej można skorzystać tylko dwukrotnie. I ani razu więcej.

Podstawową kwotą przy uldze podatkowej za internet jest 760 zł. Jednak jest sposób na podwojenie tej kwoty - jeśli rozliczamy się z małżonkiem, ta wyniesie nawet 1520 zł. Dwa kolejne lata korzystania z niej sprawią w sumie, że zaoszczędzimy 3040 zł.

Już niedługo palacze mogą przeżyć ogromne zaskoczenie. Resort chce zrobić z palenia produkt eksluzywnyJuż niedługo palacze mogą przeżyć ogromne zaskoczenie. Resort chce zrobić z palenia produkt eksluzywnyCzytaj dalej

Jak odliczyć ulgę podatkową za internet?

Aby skorzystać z ulgi podatkowej, należy posiadać dokument, który potwierdzi, że rzeczywiście ponieśliśmy wydatki na internet. Taki dokument musi zawierać szereg danych: odbiorcę usługi (kupującego), sprzedawcę usługi (dane identyfikujące), rodzaj usługi oraz kwotę do zapłaty.

Dokument ma potwierdzać, że rzeczywiścieponieśliśmy deklarowany wydatek. W tej chwili warunki takiego dokumentu spełnia faktura, ale także potwierdzenie przelewu bankowego i bankowe potwierdzenie zapłaty, przypomina Bezprawnik.

Ważne jest, że dokumenty, które nie wskazują kwot zapłaconych, nie dają możliwości odliczenia ulgi internetowej. Ta ulga podatkowa jest przyznawana bowiem tylko za konkretne, rzeczywiście zapłacone kwoty, za które mamy ważne dowody zapłaty.

Rachunki za telewizję, internet, telefon

Powinniśmy być uważni, jeśli chodzi o wszelkie płatności łączne, ponieważ ulga nie zostanie od nich odliczona. Tyczy się to więc wszystkich osób, które wykupują pakiety łączne TV + internet + telefon, chyba że w dokumencie wyszczególniono, jaka kwota dotyczy poszczególnych części umowy.

PIT-0

Aby ulga podatkowa za internet została przyznana, do standardowego rozliczenia podatkowego należy dołączyć druk PIT-0 w formie załącznika. Portal przypomina, by najpierw wypełnić załącznik, a dopiero potem zeznanie podatkowe, ponieważ kwota, którą ponieśliśmy za internet pomniejsza dochód.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News