Ozdrowieńcy, którzy honorowo oddadzą osocze będą mogli liczyć na ulgę podatkową
pikist.com
Autor Radosław Święcki - 4 Grudnia 2020

Specjalna ulga podatkowa już działa. Odliczysz nawet 3250 zł, wystarczy zrobić tylko jedną rzecz

Osoby, które wyzdrowiały po przejściu koronawirusa mogą liczyć na ulgę podatkową – informuje „Rzeczpospolita”. Wystarczy, że oddadzą honorowo osocze. Lekarze od dłuższego czasu apelują do ozdrowieńców o oddawania osocza chorującym na COVID-19, ale póki co zgłaszają się nieliczni.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Komu przysługuje specjalna ulga podatkowa
  • Ile z jej tytułu uprawniony może odliczyć pieniędzy
  • O jakim limicie trzeba pamiętać, odliczając ulgę

Ulga podatkowa dla honorowych dawców osocza

Lekarze od dłuższego czasu apelują do osób, które wyzdrowiały po przechorowaniu wywoływanego przez koronawirusa COVID-19, by oddawały osocze. Taka pomoc dla wielu zmagających się z COVID-19 może być jedynym ratunkiem. Apele lekarzy, ale też polityków (dobry przykład w tym zakresie dał ostatnio wyleczony z koronawirusa prezydent Andrzej Duda) na nic się jednak zdają, bo zgłaszają się nieliczni.

Nowy podatek w życie wejdzie za niecały miesiąc. Nikt przed nim nie ucieknie, także tyNowy podatek w życie wejdzie za niecały miesiąc. Nikt przed nim nie ucieknie, także tyCzytaj dalej

Tymczasem okazuje się, że honorowi dawcy osocza będą mogli liczyć na ulgę podatkową, o czym informuje dziennik „Rzeczpospolita”. Chodzi o tzw. ulgę na darowizny, z której najczęściej korzystają podatnicy przekazujący datki na działalność pożytku publicznego bądź kultu religijnego. Z informacji przekazanej dziennikowi przez Ministerstwo Finansów dowiadujemy się, że odliczeń będą mogli dokonać również ozdrowieńcy, którzy zostaną honorowymi dawcami osocza.

Wysokość wydatków na cele krwiodatwstwa ustala się na podstawie zaświadczenia jednostki organizacyjnej wykonującej pobieranie krwi o ilości bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników przez krwiodawcę. Oznacza to, że ozdrowieńcy są honorowymi dawcami krwi (osocza) i mogą korzystać z ulgi na cele krwiodawstwa – czytamy w informacji przekazanej przez resort finansów.

Cytowany przez gazetę Michał Goj, doradca podatkowy, partner w EY zwraca uwagę, że możliwość skorzystania z ulgi to zachęta do oddawania osocza dla osób zmagających się z koronawirusem przez tych, którzy już go przeszli.

Wspaniałe wieści dla emerytów i rencistów. Mogą liczyć na dużo więcej pieniędzyWspaniałe wieści dla emerytów i rencistów. Mogą liczyć na dużo więcej pieniędzyCzytaj dalej

Apele medyków wskazują, że w związku z sytuacją w służbie zdrowia wywołaną pandemią zapotrzebowanie na krew i jej pochodne jest bardzo duże. A każda kropla osocza ozdrowieńców jest na wagę nie tylko zdrowia, ale nierzadko życia. Dlatego bardzo dobrze, że resort finansów przypomina o uldze, którą dodatkowo można odliczyć w PIT, i potwierdza prawo do niej także oddających osocze ozdrowieńców – tłumaczy Goj.

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News