fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 04.05.2020. n/z Rozliczenie podatku PIT.
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Stanisław Węgrowski - 3 Czerwca 2020

Szykuje się nowa ulga od podatku. Obejmie jednak osoby tylko do konkretnego wieku

Będzie nowa ulga podatkowa. Ma dotyczyć osób do 35. roku życia, które kupują pierwsze mieszkanie lub budują dom. Nowa ulga podatkowa ma wejść w życie na początku 2021 roku - informuje “Rzeczpospolita”.

Ulga podatkowa na mieszkanie i dom

Nowa ulga podatkowa to część pakietu mieszkaniowego, nad którym aktualnie pracuje Ministerstwo Rozwoju. W tym tygodniu projekt trafił do uzgodnień międzyresortowych. Ministerstwo Rozwoju zamierza wprowadzić nową ulgę podatkową w PIT od początku przyszłego roku. Ulga mieszkaniowa ma objąć osoby kupujące mieszkania na rynku pierwotnym (od deweloperów) i budujące domy jednorodzinne na własnej działce. Wsparcie jest skierowane do osób do 35. roku życia - pisze “Rzeczpospolita”. Ulga podatkowa nie będzie obejmować lokali kupionych na rynku wtórnym.

Kontrole w całym kraju, do twoich drzwi też mogą zapukać. Kara 681 zł, wykluczonych jedynie kilka grupKontrole w całym kraju, do twoich drzwi też mogą zapukać. Kara 681 zł, wykluczonych jedynie kilka grupCzytaj dalej

Im większa rodzina, tym większa ulga podatkowa

Wiceminister rozwoju Robert Nowicki zapowiada, że nie będzie trzeba rozliczać się z żadnych faktur. W przypadku mieszkania potrzebny będzie akt notarialny, a domu jednorodzinnego wymagane będzie pozwolenie na użytkowanie.

Wysokość ulgi podatkowej będzie zależeć od wielkości rodziny oraz wysokości kosztów w budownictwie mieszkaniowym. Im więcej dzieci będzie w rodzinie, tym wyższa będzie ulga podatkowa.

Ogromna wpadka wiceministra. Resort musiał szybko prostować jego wypowiedźOgromna wpadka wiceministra. Resort musiał szybko prostować jego wypowiedźCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Andrzej Duda właśnie podpisał ustawę po ekspresowym głosowaniu w Sejmie. Wiemy, co z wyborami

Ile może wynosić ulga podatkowa? Opierając się na danych z IV kwartału 2019 roku “Rzeczpospolita” podaje przykładowe kwoty odliczeń. Jak czytamy, aktualnie singiel od dochodu odliczyłby 4597 zł, samotnie wychowujący dziecko - 5746,25 zł, a dwoje dzieci - 6895,50 zł. Natomiast małżeństwo bezdzietne odliczyłoby już 9194 zł, małżeństwo z jednym dzieckiem - 10 343,25 zł, a z dwójką dzieci - 11 492,50 zł. Te kwoty na pewno się zmienią.

Ulga podatkowa zbyt niska. Eksperci punktują propozycję

Przedstawicielom rynku i ekspertom propozycja się podoba. Ale uważają, że wysokość wsparcia jest zbyt niska, żeby mogła stanowić realną pomoc.

- Ulga jest zdecydowanie za niska. Wysokość kwot, które będzie można odliczyć od podatku PIT, powinna być przynajmniej cztero-, pięciokrotnie wyższa, by opłacało się z tej ulgi skorzystać. Singiel powinien mieć prawo do odliczenia co najmniej 18 tys., a małżeństwo minimum 26 tys. - mówi na łamach “Rz” Przemysław Dziąg, radca prawny z Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Nowy sondaż wyborczy z kilkoma zaskoczeniami. Wyniki mocno się zmieniająNowy sondaż wyborczy z kilkoma zaskoczeniami. Wyniki mocno się zmieniająCzytaj dalej

Ekspert dodaje, że nie powinno być też limitów co do wieku kupujących lokale. Podobnie uważa Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

- Prognozy dotyczące sytuacji budżetowej państwa nie są najlepsze. To tłumaczy skromną wysokość ulgi. Trzeba pamiętać, że będzie to odliczenie od dochodu. Dlatego realna korzyść finansowa, czyli obniżka podatku, zwykle będzie nieduża - mówi w rozmowie z “Rz” Prajsnar.

Więcej w “Rzeczpospolitej”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 6-latka wpadła do stawu. Trwa akcja reanimacyjna
  2. Pierwsze objawy raka płuc. Nigdy ich nie lekceważ
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Ogromne zagrożenie na południu Polski. Może być jeszcze gorzej, trzeba mieć się na baczności

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News