Zmiany w uldze abolicyjnej uderzą w Polaków pracujących za granicą
Pixabay
Autor Radosław Święcki - 27 Września 2020

Polacy pracujący za granicą w nieszczęsnej sytuacji. Rząd łypie na ich pieniądze, z oburzenia chcą aż oddawać paszporty

Rząd zapowiada zmiany w uldze abolicyjnej zgodnie z którymi nie będzie ona mogła już być stosowana niezależnie od wysokości dochodów osiągniętych za granicą. Proponowane przez rząd rozwiązania oburzają Polaków pracujących za granicą. Część z nich zapowiada wręcz zrzeczenie się polskiego obywatelstwa.

Czym jest ulga abolicyjna?

Ulga abolicyjna została wprowadzona w lipcu 2008 roku. Skorzystać z niej mogą podatnicy uzyskujący przychód poza granicami Polski, przy założeniu, że ów przychód jest opodatkowany w naszym kraju, ale podatnik może nie płacić daniny w tej części w jakiej uregulował ją za granicą. W praktyce oznacza to, że jeśli zapłaciliśmy za granicą niższy podatek bądź ze względu na obowiązujące tam zwolnienia nie uregulowaliśmy go wcale, to różnicę bądź całość powinniśmy zapłacić w Polsce. Ulga abolicyjna pozwala nam uniknąć tej zapłaty.

Dotychczas ulgę abolicyjną można było stosować bez względu na to, jakie dochody uzyskano poza terytorium naszego kraju. Tymczasem rząd pracuje nad przepisami, które zmieniają ten stan rzeczy. Od przyszłego roku, jak informuje “Dziennik Gazeta Prawna” odliczenie z tytułu ulgi abolicyjnej nie będzie mogło przekroczyć kwoty 1360 zł, co zdaniem niektórych ekspertów sprawi, że ulga będzie miała marginalne znaczenie dla podatników.

Wiceminister finansów Jan Sarnowski w rozmowie z gazetą podkreśla, że zmiany w uldze abolicyjnej mają na celu doprowadzenie do uszczelnienia systemu i zapobiegania w uniknięciu opodatkowania. Wiceszef MF twierdzi, że zmiany nie obejmą większości podatników zarabiających za granicą, a daninę zapłacą ci, którzy osiągają wysokie dochody. Resort przedstawia dane z których wynika, że w 2018 roku z ulgi abolicyjnej skorzystało 67 tys. podatników, którzy odliczyli łącznie 261 mln zł. Większość, bo ponad 40 tys. osób skorzystało z ulgi na kwotę nieprzekraczającą 1360 zł.

Listonosz zapuka do drzwi i wprawi w osłupienie. Poczta Polska wymyśliła im nową funkcję, ale to nie wszystkoListonosz zapuka do drzwi i wprawi w osłupienie. Poczta Polska wymyśliła im nową funkcję, ale to nie wszystkoCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Ukradli mu 120 tys. zł. Sposób był banalnie prosty
2. Lekarze byli przekonani, że wyleczyli 10-latka. Rodzice proszą o pomoc
3. Wykroczenia, o których nie miałeś pojęcia. Możesz dostać za nie surowy mandat

Polacy oburzeni

Tłumaczenia te nie przekonują Polaków pracujących za granicą, którzy na wieść o zmianach w uldze abolicyjnej nie przebierają w słowach. - Jak będzie trzeba, to się z Polski wymelduję i zrzeknę polskiego obywatelstwa. Nie dostaną ode mnie pensa! - czytamy w jednym z wpisów na jednym z forów polonijnych, który przytacza portal Money.pl.

- Przecież rząd brytyjski nie wyda polskiej skarbówce aż 500 tysięcy Polaków, którzy odprowadzają tu podatki. To niemożliwe! - dodaje we wpisie mieszkaniec Leeds.

Podobnej treści wpisy pojawiają się również na forum dla Polaków mieszkających w Holandii. A za słowami w wielu wypadkach idą czyny. Z przytoczonych przez Money.pl danych Wydziału Konsularnego i Polonii Ambasady RP w Hadze dowiadujemy się, że od początku tego roku przyjęto ponad 70 wniosków o zrzeczenie się polskiego obywatelstwa, a w styczniu br. prawie 80 Polaków oddało polskie paszporty za zgodą naszego prezydenta.

Banknot 20-złotowy wart kilkaset złotych? Niektóre można teraz sprzedać za niemałą fortunęBanknot 20-złotowy wart kilkaset złotych? Niektóre można teraz sprzedać za niemałą fortunęCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Irytuje Was niedziela bez handlu? Prawie nikt nie wie, że w Biedronce można zrobić zakupy
  2. Bardzo ważny polityk zakażony koronawirusem. Jest oświadczenie
  3. ING podjęło bardzo ważną decyzję. Klienci mają powody do radości
  4. Sklepy chcą wycofać niezwykle popularny produkt. Finansowo wszyscy wyjdziemy na tym źle
  5. Dowodu już nie wyrobisz tylko przez internet. Powraca stanie w kolejce w urzędzie
  6. Wjechał Passatem na barierkę energochłonną. Większego wyczynu dokonał potem
Emerytura bez podatku. Jesteś za pobieraniem przez seniorów pełnej kwoty świadczenia?Emerytura bez podatku. Jesteś za pobieraniem przez seniorów pełnej kwoty świadczenia?Czytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News