Ulga abolicyjna ograniczona od 2021 r.
Pikrepo
Autor Maria Glinka - 21 Listopada 2020

Rząd położy łapę na twoich pieniądzach zarobionych za granicą. Tylko nieliczni obronią zasłużone pieniądze

Ulga abolicyjna, która pozwala uniknąć podwójnego opodatkowania zagranicznych dochodów, zostanie ograniczona już od przyszłego roku. Przed utratą pieniędzy uchronią się tylko niektórzy Polacy. Na przekazanie dodatkowej należności muszą przygotować się obywatele, którzy podejmują aktywności zawodowe zwłaszcza na zachodzie Europy.

Ulga abolicyjna do zmiany

Ulga abolicyjna to element polityki fiskalnej państwa wprowadzony ustawą z 25 lipca 2008 r. o szczególnych rozwiązaniach dla podatników uzyskujących niektóre przychody poza terytorium RP. Celem tej bonifikaty jest ujednolicenie podatkowych obciążeń pracowników osiągających dochody za granicą. Dotyczy ona zatem tzw. rezydentów podatkowych. Pod tym pojęciem kryją się osoby, które fizycznie zamieszkują w Polsce i to w naszym kraju posiadają centrum interesów osobistych i gospodarczych lub przebywają na jego terytorium dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

W środę cała Polska ma stanąć. Decyzja zapadła, ulice zbędą nieprzejezdneW środę cała Polska ma stanąć. Decyzja zapadła, ulice zbędą nieprzejezdneCzytaj dalej

Na ten moment polski rezydent, który pracuje za granicą, płaci podatek dochodowy wyłącznie w miejscu zarobkowania. W Polsce nie musi składać deklaracji podatkowej (w przypadku wykorzystania metody wyłączenia z progresją) albo jest zwolniony z przekazywania dodatkowego podatku (przy użyciu metody proporcjonalnego odliczenia, która jest powiązana z ulgą abolicyjną).

Jednak już od 1 stycznia 2021 r. rezydenci podatkowi będą musieli liczyć się z koniecznością przekazania podatku również w Polsce. Wszystko z uwagi na przyjętą 28 października 2020 r. nowelizację tzw. ustawy abolicyjnej. Ulga abolicyjna przestanie być tak korzystna jak dotychczas.

Nowy program z 40 plus w nazwie. Obejmie 13,5 mln Polaków, Ciebie też możeNowy program z 40 plus w nazwie. Obejmie 13,5 mln Polaków, Ciebie też możeCzytaj dalej

Znikoma korzyść z ograniczonej ulgi abolicyjnej

Co się zmieni od 2021 r.? Nowelizacja ustawy wskazuje, że „odliczenie nie może przekroczyć wysokości kwoty zmniejszającej podatek, o której mowa w art. 27 ust. 1a pkt 1”. Zatem ulga abolicyjna nie zostanie ostatecznie zlikwidowana, ale jej stosowanie będzie ograniczone do kwoty 1360 zł.

Po znacznym ograniczeniu bonifikaty podatnik będzie musiał zapłacić w Polsce różnicę między naliczonym podatkiem a należnością przekazaną za granicą. Ta różnica będzie tym wyższa, im większa jest kwota wolna od podatku w porównaniu z polskim progiem (8 tys. zł).

Możesz się nieźle zaskoczyć podczas wypłaty pieniędzy z bankomatu. Zmiany już weszły w życieMożesz się nieźle zaskoczyć podczas wypłaty pieniędzy z bankomatu. Zmiany już weszły w życieCzytaj dalej

Portal podatnik.info.pl wskazuje, że pracownicy, którzy zarobili między 8 tys. a 85 tys. zł będą musieli odprowadzić podatek rzędu 17 proc. Natomiast osoby, które przekroczą próg 85 tys. zł zapłacą podatek w wysokości 32 proc. W rezultacie znikoma część rezydentów spełni nowe wymogi ulgi abolicyjnej.

DZISIAJ GRZEJE:

 1. Nikt się nie wywinie, to już pewne. Będziesz musiał zapłacić nawet 150 złotych, rachunki pójdą w górę
 2. Zanim weszła na antenę TVN24, przypadkowo usłyszała skandaliczne słowa ze studia. "Chcesz tak?"
 3. Sejm buduje potężną bramę. Chcą odgrodzić się od swoich obywateli i ochronić przed demonstrantami

Kogo dokładnie obejmą zmienione przepisy ulgi abolicyjnej?

Portal bankier.pl podaje, że na liście państw, z których dochody za 2021 r. trzeba będzie rozliczyć w oparciu o nowe regulacje, znalazła się przede wszystkim główna destynacja zarobkowa Polaków – Wielka Brytania.

Jak będzie wyglądała procedura odprowadzania podatku w przypadku obywatela pracującego na Wyspach? Jeżeli zarobił mniej niż 62,3 tys. zł (tyle wynosi kwota wolna od podatku w Wielkiej Brytanii) to obecnie nie płaci należności od dochodu wcale. Po modyfikacjach w uldze abolicyjnej będzie musiał zapłacić podatek przewidziany dla widełek kwotowych 8-85 tys. zł, czyli 17 proc.

Wyszedł tylko na grzyby. W lesie natrafił jednak na nieprawdopodobny skarbWyszedł tylko na grzyby. W lesie natrafił jednak na nieprawdopodobny skarbCzytaj dalej

Poza tym ograniczenie ulgi abolicyjnej dotknie Polaków pracujących:

 • w Australii,
 • w Austrii,
 • w Belgii,
 • w Danii,
 • w Finlandii,
 • w Irlandii,
 • w Izraelu,
 • w Japonii,
 • w Kanadzie,
 • na Litwie,
 • w Norwegii,
 • w Nowej Zelandii,
 • na Słowacji,
 • w Słowenii.

Dlaczego rządzący postanowili pochylić się nad bonifikatą? Ministerstwo Finansów, które zainicjowało zmiany w prawie, stoi na stanowisku, że ulga abolicyjna nie realizuje polityki podatkowej w zakresie eliminowania podwójnego opodatkowania dochodów. Co więcej, nie zachęca do podejmowania pracy i osiągania dochodów w Polsce.

Choć ograniczenie ulgi abolicyjnej uderzy w polskich obywateli pracujących za granicą to na zmianach skorzysta państwo. Według wyliczeń budżet państwowy wzbogaci się w ten sposób o ok. 200 mln zł.

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

 1. Tragedia na drodze, golf wypadł z jezdni. Młody kierowca nie żyje
 2. Siedlce. Potrącenie pieszego na pasach - Kto winien?
 3. Żyją tylko z rent i emerytur, ale będą musieli zapłacić wysokie koszty sądowe. Gorzka przegrana z Biedronką
 4. WHO: lockdowny nie byłyby potrzebne. Pod warunkiem zastosowania się do jednego wymogu
 5. 500 złotych premii na pożegnanie. Jedna z sieci handlowych przygotowała niespodziankę
 6. Marcin Najman idzie na wojnę z Fame MMA. Szykuje się wielka batalia w sądzie
 7. Czemu pierogi od babci zawsze smakują najlepiej? Sekretem jest 1 składnik, zmienia absolutnie wszystko
4,5 tys. Polaków z wezwaniami. Sprawdź skrzynkę na listy, ciebie też mogą wzywać4,5 tys. Polaków z wezwaniami. Sprawdź skrzynkę na listy, ciebie też mogą wzywaćCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News