fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 04.05.2020. n/z Rozliczenie podatku PIT.
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Kasper Starużyk - 14 Września 2020

Rząd tłumaczy się z ograniczenia ulgi abolicyjnej. Z zagranicy przywieziesz mniej pieniędzy

Od roku 2008 Polaków obowiązuje ulga abolicyjna, zwalniająca z opodatkowania dochody uzyskiwane przez nich w niektórych zagranicznych krajach. W proponowanej nowelizacji przepisów dotyczących podatku dochodowego zawarto propozycję, aby ulga abolicyjna została ograniczona, co może przynieść budżetowi dodatkowe 210 mln zł rocznie. Ministerstwo Finansów zapewnia jednak, że ograniczenie ulgi abolicyjnej nie ma celu fiskalnego, lecz prawny, a mianowicie - dostosowanie się do międzynarodowych regulacji prawnych utrudniających oszustwa podatkowe.

Ulga abolicyjna może zostać ograniczona

Jak podaje Gazeta Prawna, wśród rozwiązań proponowanych w projekcie nowelizacji kilku ustaw o podatku dochodowym zawarto - oprócz propozycji objęcia CIT-em spółek komandytowych czy podwyższenia limitu umożliwiającego korzystanie z z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - także ograniczenie ulgi abolicyjnej.

Zwrot akcji w sprawie głośnej reformy. Wiceszef resortu szybko zmienił zdanieZwrot akcji w sprawie głośnej reformy. Wiceszef resortu szybko zmienił zdanieCzytaj dalej

Obowiązująca aktualnie ulga abolicyjna pozwala Polakom uzyskującym część dochodów w niektórych krajach zagranicznych na zwolnienie tej części dochodów z opodatkowania w Polsce. Wysokość tej części dochodów może mieć jedynie wpływ na wysokość opodatkowania części dochodów uzyskiwanej w Polsce.

Ograniczenie ulgi abolicyjnej miałoby przynieść budżetowi państwa 230 mln zł dodatkowych przychodów. - To niedużo biorąc pod uwagę, że w przyszłym roku tylko Estoński CIT zmniejszy wpływy podatkowe o ponad 4 mld zł. Nie przyświeca nam cel fiskalny, ale realizacja obowiązków międzynarodowych i utrudnienie działania podatkowym oszustom - mówi przywoływany przez Gazetę Prawną wiceminister finansów Jan Sarnowski.

DZISIAJ W GRZEJE:
1. Wchodzi kolejna opłata. Rachunki w górę o 130 zł
2. Afera mięsna w Biedronce. Para natychmiast zgłosiła sprawę, gdy odkryła, co znajduje się w opakowaniu

Ulga abolicyjna sprzyja oszustwom podatkowym?

Jak podaje Gazeta Prawna, ulga abolicyjna miałaby zostać ograniczona ze względu na to, że często wykorzystywana jest przez oszustów podatkowych do podwójnego braku opodatkowania. Dzięki uldze abolicyjnej nie płacą oni podatku od zagranicznych dochodów w Polsce, zarazem jednak unikając płacenia podatków za granicą.

Biedronka wie, jak rozpieszczać klientów. Za 3 dni w sieciówce kupisz m.in. głośnik Bluetooth za 129 złBiedronka wie, jak rozpieszczać klientów. Za 3 dni w sieciówce kupisz m.in. głośnik Bluetooth za 129 złCzytaj dalej

Jest to proceder, przeciwko któremu występuje Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), a do jego zwalczania Polska zobowiązała się podpisując w roku 2017 konwencję MLI. Polska zadeklarowała tym samym wprowadzenie przepisów, które uniemożliwią oszustom korzystanie z podwójnego braku opodatkowania.

Nie oznacza to jednak, że osoby pracujące za granicą będą zmuszone płacić podatki podwójnie. Zamiast zwolnienia z opodatkowania już od 2018 w zawartych dotychczas 13 klauzulach dotyczących unikania podwójnego braku opodatkowania przewidywana jest możliwość włączenia płaconego za granicą podatku do należności, które podatnik musi uiścić w kraju.

Ulga abolicyjna otwiera furtkę do podwójnego braku opodatkowania

Jednak obowiązywanie ulgi abolicyjnej sprawia, że egzekwowanie tych przepisów jest niemożliwe. Według wiceministra Sarnowskiego niektórzy pracujący za granicą Polacy osiągają dochody w rajach podatkowych, co skutkuje właśnie podwójnym brakiem opodatkowania.

Awaria w jednym z największych banków w Polsce. Klienci sparaliżowani, nic nie działaAwaria w jednym z największych banków w Polsce. Klienci sparaliżowani, nic nie działaCzytaj dalej

- Tym samym zdarzają się sytuacje, w których mieszkańcy Polski w ogóle nie płacą żadnego podatku od dochodu osiągniętego za granicą, bądź płacą go w minimalnym stopniu. Nie jest to jednak kwestia dotycząca jedynie pracowników, ale przede wszystkim firm, które dokonują skomplikowanych międzynarodowych optymalizacji podatkowych - przywołuje słowa Sarnowskiego Gazeta Prawna.

Z analiz Krajowej Administracji Skarbowej wynika ponadto, że z ulgi abolicyjnej korzystają także polskie spółki zarejestrowane za granicą - np. w Holandii, Luksemburgu czy na Cyprze - dzięki czemu są one opodatkowane w minimalnym stopniu, chociaż ze względu na położenie wymienionych rajów podatkowych nie ma w tym przypadkach mowy o ruchu przygranicznym.

Aby jednak nie dopuścić do sytuacji, w której ograniczenie ulgi abolicyjnej uderza w równym stopniu w oszustów podatkowych, jak i w osoby faktycznie prowadzące działalność zawodową za granicą, szczególnie w strefach przygranicznych, Ministerstwo Finansów proponuje wprowadzenie kwoty wolnej od podatku w wysokości do 8 tys. zł. Spośród 67 tys. Polaków pracujących za granicą 41 tys. osiąga dochody poniżej tego progu, co oznacza, że po wprowadzeniu nowelizacji - zapowiadanym na 1 stycznia 2021 roku - nadal mogliby oni korzystać z ulgi abolicyjnej.

Niewiele osób o tym wie, a od tygodnia obowiązują nowe kary. Też możesz dostać 500 zł mandatuNiewiele osób o tym wie, a od tygodnia obowiązują nowe kary. Też możesz dostać 500 zł mandatuCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Robert Kubica wraca do Formuły 1. Przekazał informację, na którą czekali wszyscy
  2. Został zwolniony z Pytania na śniadanie z dnia na dzień. Teraz odpowiada na pytania o kłótnie za kulisami
  3. Problematyczny dochód seniora i 13. emerytura. Wielu seniorów chcąc otrzymać pomoc musi przedstawić oświadczenie
  4. ING o słonym rachunku dla Polaków. Jedynym sposobem na uniknięcie jest szybki zwrot
  5. 30 września wejdzie w życie nowe prawo. Na zakupach możesz się nieźle zdziwić
  6. Najbardziej pożądany adres w stolicy. Kuba Błaszczykowski kupił trzy apartamenty przy Złotej 44
Emerytury wyższe nawet o 787 zł. Uprawnionych do wyższych świadczeń będzie znacznie więcejEmerytury wyższe nawet o 787 zł. Uprawnionych do wyższych świadczeń będzie znacznie więcejCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News