Z ulgi na ZUS będzie można korzystać przez 3 lata
fot. pixabay.com
Autor Komunikaty prasowe - 31 Stycznia 2020

Nowa ulga wchodzi w życie. Będziesz miał miesiąc, żeby dopełnić formalności i móc zaoszczędzić kilkaset złotych

Ulga na ZUS. Już od jutra będzie można skorzystać ze zwiększonego limitu na niższe składki ZUS. Tzw. Mały Zus Plus obejmie przedsiębiorców, którzy nie osiągnęli przychodu za zeszły rok w kwocie nie wyższej niż 120 tys. zł. Wcześniej było to 63 tys. złotych. Przedstawiamy sposób obliczania ulgi.

Ulga na trzy lata

Przedsiębiorcy, którzy zechcą skorzystać z ulgi Mały ZUS, muszą złożyć wniosek między 1 a 29 lutego. Niższy ZUS przysługuje przez 3 lata w ciągu 5 lat. Po upływie tego okresu ponownie będzie można się starać o niższe składki.

Jak pisze Business Insider, aby zostać objętym niższymy składkami ZUS należy wyrejestrować się z płacenia składek w wyższej wartości formularzem ZUS ZWUA, a następnie formularzem ZUS ZZA zgłosić chęć płacenia niższych składek propocjonalnych do przychodu wpisując we wniosku kod 05 90 lub 05 92 (jeśli masz ustalone prawo do renty).

Obecnie gdy zaczynamy działalność a dochód jest niższy niż połowa płacy minimalnej, to nie ma koniecznośći rejestrowania działalności. W przypadku wyższych dochodów obejmuje ulga na start, która pozwala na to, by być zwolnionym z płacenia składek przez pierwsze 6 miesięcy. Później można skorzystać z preferencyjnych składek przez okres 2 lat, które wynoszą 247 złotych. Następnie w przypadku przychodów niższych niż 120 tys. złotych można skorzystać z Małego ZUS-u.

1000 zł ekstra od państwa dla emerytów. Warto się pospieszyć i złożyć dokumenty1000 zł ekstra od państwa dla emerytów. Warto się pospieszyć i złożyć dokumentyCzytaj dalej

Jak obliczyć limit przychodów?

Podziel kwotę 120 000 zł przez liczbę dni w roku, a poźniej pomnóż przez ilość dni w których prowadziłeś działalność. Na przykład jeżeli działalność była prowadzona tylko przez 250 dni, to limit przychodu wyniesie. Pomnóż wynik przez liczbę dni kalendarzowych, w których prowadziłeś działalność 82 191,78 zł (120000 zł / 365 dni x 250 dni).

Jak ustalić podstawę składek?

Należy podzielić roczny dochód z działalności gospodarczej za rok 2019 i podzielić przez liczbę dni w roku, a następnie pomnożyć przez 30. Wynik należy zaokrąglić do pełnych groszy zgodnie z zasadą: w górę, jeśli końcówka jest równa lub wyższa niż 0,5 grosza, w dół, jeśli jest niższa niż 0,5 grosza.

Jeżeli składki na ubezpieczenia społeczne ubezpieczonego oraz osób z nim współpracujących zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodu, roczny dochód z działalności gospodarczej uzyskany w poprzednim roku kalendarzowym powiększa się o kwoty tych składek.

Teraz należy miesięczny średni przychód podzielić przez współczynnik 0,5. Otrzymany wynik zaokrąglij do pełnych groszy.

Wynik należy porównać z 30% minimalnej pensji oraz 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Jeżeli kwota jest niższa niż 30 proc płacy minimalnej to należy wziąć w rozliczeniu z ZUS właśnie pod uwagę te 30 proc. i taką składkę odprowadzamy. Nie może być też wyższa niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.

Najdroższy dom świata sprzedany ukraińskiemu oligarchowi. Cena i jego przepych zapierają dech w piersiachNajdroższy dom świata sprzedany ukraińskiemu oligarchowi. Cena i jego przepych zapierają dech w piersiachCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Córka Anny Jantar nie zapomina o mamie. Obecny rok będzie dla niej szczególnie bolesny
  2. Z ostatniej chwili: 500 osób w Polsce monitorowanych w kontekście koronawirusa
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Bardzo zła wiadomość dla emerytów. Nie pomogą 13-tki, ani 500 plus dla seniorów
Koronawirus. Wszystko, co dotąd wiemy o groźnej epidemiiKoronawirus. Wszystko, co dotąd wiemy o groźnej epidemiiCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News