Część przedsiębiorców będzie mogło liczyć na ulgę podatkową
BiznesInfo
Autor Radosław Święcki - 28 Listopada 2020

Nowa ulga już pewna. Trzeba tylko spełnić jeden z dwóch warunków, aby otrzymać pomoc od państwa

Dobra wiadomość dla przedsiębiorców, których obroty na skutek koronawirusa zmniejszyły się. Po uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej będą oni mogli skorzystać z ulg w opłacaniu podatków. By stać się beneficjentem pomocy konieczne jest jednak spełnienie jednego kluczowego warunku.

Ulga dla przedsiębiorców

Dobre wieści dla części przedsiębiorców pokrzywdzonych skutkami pandemii koronawirusa przekazało w piątek Ministerstwo Finansów. Polska uzyskała bowiem zgodę Komisji Europejskiej na zastosowanie pomocy państwa, określonej w programie "Polskie środki antykryzysowe - COVID-19". Ten występuje w przepisach ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych z początku marca tego roku.

Lidl i Biedronka prześcigają się w promocjach na Black Friday. Sieci rozdają produkty za darmoLidl i Biedronka prześcigają się w promocjach na Black Friday. Sieci rozdają produkty za darmoCzytaj dalej

- Oznacza to możliwość udzielania pomocy publicznej przedsiębiorcom w celu przeciwdziałania gospodarczym efektom COVID-19 – informuje cytowane przez TVN 24 Biznes Ministerstwo Finansów.

Szacowana wartość wsparcia określona w decyzji Komisji Europejskiej to jak podaje Ministerstwo Finansów w komunikacie - 264 mln euro, czyli ok. 1,2 mld zł.

Beneficjentem pomocy będą przedsiębiorcy mający trudności z terminowym opłacaniem podatków w związku z pandemią koronawirusa dla których przewidziano ulgi w tym zakresie. Osoby te jak informuje za resortem TVN 24 Biznes mogą starać się o odroczenie terminu płatności podatku lub rozłożenie zapłaty podatku na raty; odroczenie lub rozłożenie na raty zapłaty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetki od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek.

Właśnie trwają prace nad nową opłatą. Będziemy płacić nawet o 120 złotych więcej, poniedziałek sądnym dniemWłaśnie trwają prace nad nową opłatą. Będziemy płacić nawet o 120 złotych więcej, poniedziałek sądnym dniemCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Obostrzenia podczas świąt 2020 już pewne. Niestety potwierdziło się to, czego się wszyscy obawiali
  2. Jesteście pewni, że nie odpadlibyście na pierwszym pytaniu? "Milionerzy" potrafią zaskakiwać
  3. Godziny dla seniorów ograniczone. W jeden dzień przed Świętami zrobisz spokojnie zakupy

Kluczowy warunek

By starać się o pomoc w opłacaniu podatków konieczne jest jednak spełnienie jednego kluczowego warunku. Wsparcie w tym zakresie będzie mogło być bowiem udzielone podatnikowi prowadzącemu działalność gospodarczą, u którego nastąpił spadek obrotów gospodarczych z powodu COVID-19 o co najmniej 25 proc. Ważne jednak jest, by wykazać ów spadek.

Resort finansów podkreśla również, że możliwość zastosowania ulgi (odroczenie, raty) dotyczy konkretnego podatku. Mowa o takim, którego termin płatności upływa po 31 grudnia ubiegłego roku i zaległości powstałej po ostatnim dniu 2019 roku.

Wydano dowody osobiste z poważnymi błędami. Nawet 10 tys. dokumentów do natychmiastowej wymianyWydano dowody osobiste z poważnymi błędami. Nawet 10 tys. dokumentów do natychmiastowej wymianyCzytaj dalej

Przedsiębiorca, składając wniosek do właściwego organu podatkowego o przyznanie ulgi, powinien dołączyć odpowiedni formularz. Mowa o takim, który zawierać będzie informacje przedstawiane przy ubieganiu się o pomoc publiczną związaną z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 oraz jej skutków.

Ministerstwo Finansów zaznacza również, że „pomoc musi być udzielona przed 30 czerwca 2021 r., a termin odroczenia lub spłaty ostatniej raty nie może być późniejszy niż 31 grudnia 2022 r.". Resort podkreśla też, że pomoc nie jest objęta limitem, jak również nie podlega kumulacji z inną pomocą "udzielaną na podstawie Komunikatu Komisji – Tymczasowe ramy środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki w kontekście trwającej epidemii COVID-19(2020/C 91I/01) (Dz. Urz. UE C 91I z 20.03.2020, str.1)".

Resort zwraca również uwagę, że niezależnie od pomocy z programu "Polskie środki antykryzysowe - COVID-19", można ubiegać się również (na dotychczasowych zasadach) o ulgę w spłacie zobowiązań podatkowych, które nie stanowią pomocy publicznej albo stanowią pomoc de minimis.

Sejm zadecydował w sprawie zakazu handlu. W końcu się ugięliSejm zadecydował w sprawie zakazu handlu. W końcu się ugięliCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Mogło dość do tragedii, zahamował w ostatniej chwili. Są ranni, policja bada miejsce zdarzenia
  2. Robert Kubica powraca na tor. Alfa Romeo wydała jasny komunikat
  3. Monstrualna obniżka cen w Rossmannie. Niemal wszystko kupisz prawie za darmo
  4. Świetne wiadomości dla naszych przyszłych emerytur. ZUS ujawnił nowe dane, mamy się z czego cieszyć
  5. Planujesz teraz zakupy? Mogą prosić cię o jedną rzecz, która okaże się wielkim oszustwem
  6. Fantastyczna wiadomość dla polskich skoczków. Są gotowi do występu, mają mnóstwo szczęścia
  7. Karol Okrasa zdradził nieziemską recepturę na hitowe ziemniaki i soczyste kotlety mielone
Na tydzień znieśli restrykcje. Teraz wprowadzają lockdownNa tydzień znieśli restrykcje. Teraz wprowadzają lockdownCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News