Pieniądze
pixabay, BeatriceBB
Autor Komunikaty prasowe - 27 Października 2019

Realna szansa zaoszczędzenia kilku tysięcy złotych. Ulga obejmie kolejną grupę podatników

Ulga w składkach dla ZUS uzależniona od przychodów większej grupy mikro firm - jest to kolejny pomysł, który zapowiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigę Emilewicz. Projekt już powstał, pozostaje czekać na dalsze prace.

Ulga w składkach dla ZUS dla kolejnej grupy przedsiębiorców

Ulga w składkach dla ZUS, brak zmian w limicie 30-krotności składek na ubezpieczenia emerytalne, rozszerzenie tzw. małej działalności gospodarczej - takich zmian mogą w przyszłym roku spodziewać się przedsiębiorcy, jak zapowiedziała Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii. Na tym jednak nie koniec, bo powstały plany, aby ta grupa została powiększona. - "Przed nami następny krok, czyli poszerzenie małego ZUS-u o kolejną grupę mikroprzedsiębiorców i uzależnienie ich składek od dochodów" - poinformowała minister w wypowiedzi dla dziennika “Fakt”.

Niższą składkę ZUS płaci obecnie niemal 180 tys. przedsiębiorców. Budżet państwa ma to kosztować około 1,3 - 1,5 mld zł.

Realna zmiana dla najmniejszych firm

Szefowa resortu przedsiębiorczości powiedziała, że za sprawą tego, mikro przedsiębiorcy odczują dużą ulgę. Według Money.pl, będą w stanie zaoszczędzić miesięcznie po kilkaset złotych, co w skali rocznej da kilka tysięcy złotych. Minister nie odniosła się jednak pozytywnie do pomysłu dobrowolnego ZUS-u dla firm. “Jestem przeciwniczką takiego rozwiązania. Na przykład Niemcy od niego odchodzą. Rzeczywistość jest bowiem taka, że gdy pojawiają się trudności w gospodarce, z reguły zaczyna się oszczędzać na tym, co wydaje się niepotrzebne, czyli właśnie na składkach na ubezpieczenia społeczne” - powiedziała w wywiadzie dla “Faktu”.

ZUS masowo zabiera zasiłki. Matki pozostają bez środków do życiaZUS masowo zabiera zasiłki. Matki pozostają bez środków do życiaCzytaj dalej

Zniesienie limitu składek

Jadwiga Emilewicz udzieliła także wypowiedzi na temat zniesienia limitu składek: “Model uzależnienia składek od dochodu wydaje się dobry, jednak przy założeniu górnego limitu składek. Składka bez ograniczeń generowałaby bowiem w przyszłości poważne problemy dla ZUS - przekonywała w rozmowie z gazetą. Dopowiedziała również, że zniesienie limitu przyniesie w przyszłości skutek w postaci konieczności wypłacenia przez ZUS wysokich emerytur. Dotyczyłoby to jednak jedynie osób, które wpłacałyby składki w nielimitowanych kwotach. Efektem tego, byłyby groszowe świadczenia dla części obywateli. “Poza tym mamy w Polsce coraz więcej firm informatycznych, zatrudniających np. 200 osób, dla których zachowanie dotychczasowego poziomu składek to warunek utrzymania informatyków na pokładzie” - argumentowała. Według minister należy zrobić wszystko, co możliwe, aby te warunki pracy nie uległy pogorszeniu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Spiesz się ze spłacaniem długów. Nowe prawo doprowadzi cię do ruiny
  2. Wiemy, skąd wzięły się pieniądze na trzynastą emeryturę. Wielu Polakom się to nie spodoba
  3. Nawet 200 tys. Polaków trafi na bruk. Ty także możesz zostać bez pracy
  4. Kupujący w lumpeksach mogą się niedługo mocno zdziwić. Sklepy pojawią się w nietypowych lokalizacjach
  5. Mężczyzna kupił piękny dom. Poczuł niepokój i zaczął kopać w ogrodzie, odkrył prawdę
  6. Największe banki ostrzegają Polaków. Nie dostaniesz się do swoich pieniędzy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News