ulga
Pixabay/Kerala
Autor Maria Glinka - 25 Lutego 2020

Został tylko tydzień na zgłoszenie się do ulgi. Dzięki niej możesz zaoszczędzić kilkaset złotych miesięcznie

Ulga w ramach małego ZUS-u cieszy się coraz większym zainteresowaniem przedsiębiorców. Od początku lutego blisko 63 tys. przemysłowców wyraziło chęć skorzystania z niższych składek. Czas na aplikowanie o bonifikatę upływa 2 marca.

Ulga dla tysięcy przedsiębiorców

Ulga, która uprawnia do obniżonych składek, od 1 lutego 2020 r. przysługuje na nowych zasadach. Obecnie z bonifikaty będzie mógł skorzystać przedsiębiorca, którego ubiegłoroczny przychód nie przekraczał 120 tys. zł. Przed zmianami próg objęcia ulgą wnosił 67,5 tys. zł, co stanowiło trzydziestokrotność wynagrodzenia minimalnego.

Zgodnie z szacunkami z nowej formuły programu będzie mogło skorzystać 320 tys. pracowników - podaje biznes.radiozet.pl. Według informacji przekazanej przez rzecznika ZUS Pawła Żebrowskiego, jak dotąd do małego ZUS-u zglosiło się 62 961 przedsiębiorców. Od ubiegłego roku o niższe składki wystąpiły 223 152 osoby.

Wystarczy jeden telefon, aby wymigać się od kary z urzędu. Może dzwonić twój znajomyWystarczy jeden telefon, aby wymigać się od kary z urzędu. Może dzwonić twój znajomyCzytaj dalej

Zmiany w obliczaniu składek

Od lutego nastąpiła modyfikacja w przeliczaniu składek w małym ZUS-ie. Kwota, która wcześniej zależała od przychodu, obecnie jest obliczana na podstawie dochodu. Wymiar składek na ubezpieczenie społeczne jest uzależniony od wysokości połowy miesięcznego dochodu, uzyskanego z działalności w ubiegłym roku. Podstawa wymiaru składek w dalszym ciągu będzie musiała się mieścić między 30 proc. krajowego wynagrodzenia minimalnego a 60 proc. prognozowanego wynagrodzenia przeciętnego (w 2020 r. między 780 zł a 3136,20 zł).

Procedura aplikowania o ulgę

Czas na zgłoszenie się po bonifikatę upływa 2 marca 2020 r. Co więcej, przedsiębiorca powinien już w marcu złożyć dokumenty rozliczeniowe za luty, zawierające informacje dotyczące rocznego przychodu, dochodu i form opodatkowania.

Przedsiębiorcy, którzy korzystają z małego ZUS-u od stycznia 2020 r. nie muszą się przerejestrowywać. Powinni natomiast dwukrotnie złożyć dokumenty rozliczeniowe - za styczeń (w lutym) oraz luty (w marcu). W sytuacji, gdy działalność firmy była krótsza, limit przychodu wyznacza się w zależności od liczby dni funkcjonowania spółki. Warunkiem skorzystania z bonifikaty jest prowadzenie działalności gospodarczej przez co najmniej 60 dni w roku ubiegłym.

Kto nie skorzysta z ulgi?

Firm, które roliczają się w oparciu o kartę podatkową przy jednocznesnym zwolnieniu sprzedaży od podatku VAT ulga nie obejmuje. Z bonifikaty są wykluczone także te przedsiębiorstwa, które prowadzą dodatkową, pozarolniczą działalność.

Ulga nie przysługuje także przedsiębiorcom, którzy wykonują dla bylego bądź obecnego pracodawcy czynności, które realizowali na jego poczet jako pracownicy w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym.

Absolutna awangarda elektroniczna. TOP 10 smartfonówAbsolutna awangarda elektroniczna. TOP 10 smartfonówCzytaj dalej

Mały ZUS z terminem ważności

Opłaty za mały ZUS można wnosić dopiero po skorzystaniu z ulgi na start (6 miesięcy) lub składek preferencyjnych (2 lata). Maksymalny czas użytkowania małego ZUS-u wynosi 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy.

Bonifkata odnosi się jedynie do składek na ubezpieczenia społeczna, a więc składka zdrowotna musi byc opłacana w pełnej wysokości.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Akcja straży w parku Moczydło. Łabędź zaplątał się w linkę wędkarską
  2. Chłopiec chory na niezwykle rzadką chorobę nie chce żyć. Wszystko przez rówieśników, którzy go wyśmiewają
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Wprowadzono dodatkowe kontrole na polskich lotniskach. Ważna wiadomość dla turystów
Najdroższe samochody świata. TOP 10 pięknych aut wartych fortunęNajdroższe samochody świata. TOP 10 pięknych aut wartych fortunęCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News