fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 06.10.2019. n/z Napis Podatki, a takze PIT, VAT, CIT na drewnianych klockach z pieniedzmi w tle.
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Stanisław Węgrowski - 25 Stycznia 2020

Nowa ulga pozwala płacić tylko 5 proc. PIT-u i otrzymać ogromny zwrot podatku. Skorzystać z niej mogą wybrani

Ulga IP Box daje możliwość płacenia niższych podatków. Jednak nie wszyscy będą mogli skorzystać z rozwiązania. Czym jest IP Box i komu przysługuje? Jakie warunki należy spełnić, żeby płacić tylko 5 proc. podatku?

Ulga IP Box to szansa na niższe podatki

Ulga IP Box to preferencyjne opodatkowanie dochodów uzyskiwanych ze sprzedaży produktów lub usług wytwarzanych w oparciu o prawo własności intelektualnej. Ta ulga ma przyczynić się zwiększenia atrakcyjności działalności badawczo-rozwojowej w naszym kraju. Rozwiązanie ma zachęcać przedsiębiorców do odważniejszego szukania potencjału biznesowego w prawach własności intelektualnej.

Państwo zabierze ci 32 proc. pensji. Państwo zabierze ci 32 proc. pensji. "Haracz od krezusa" za przekroczenie jednego limituCzytaj dalej

Ulga IP Box - komu przysługuje?

Z ulgi IP Box mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy osiągają dochody z prawa własności intelektualnej (IP) uzyskanego z działalności badawczo-rozwojowej lub z usług zakupionych od innych podmiotów, ale przez siebie opatentowanych. Dotyczy to przede wszystkim programistów, ale nie tylko, ponieważ ulga podatkowa dotyczy twórców, czyli także innych osób, które prowadzą działalność badawczo-rozwojową w ramach swojej działalności gospodarczej.

Warunkiem koniecznym dla skorzystania z IP Box jest prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej bezpośrednio związanej z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Portal direct.money.pl wymienia pięć warunków, które trzeba spełnić, aby skorzystać z ulgi. Należy prowadzić działalność badawczo-rozwojową, stworzyć utwór podlegający prawu własności intelektualnej, uzyskać dochód lub stratę oraz ponieść wydatki z tytułu działalności. Trzeba także prowadzić odrębną ewidencję dla kwalifikowanych dochodów i wydatków.

Jak skorzystać z ulgi?

Ministerstwo Rozwoju informuje, że ulga IP Box jest rozwiązaniem, z którego podatnik może skorzystać po zakończeniu roku podatkowego w zeznaniu rocznym. Podczas roku podatkowego podatnicy płacą zaliczki na podatek według stawki ogólnej (9% lub 19 proc. - podatnicy CIT, 17 proc./32 proc. - skala podatkowa albo 19 proc. - podatnicy PIT ).

Podatnik, który spełnia warunki określone w przepisach o IP Box, deklaruje w zeznaniu rocznym wysokość dochodu z kwalifikowanego IP wyodrębnionego z ogólnego dochodu osiągniętego w ciągu roku podatkowego. Następnie do kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego IP podatnik stosuje 5-procentową stawkę podatku zamiast stawki ogólnej.

W tym roku przedsiębiorcy będą mogli po raz pierwszy skorzystać z ulgi podatkowej IP Box, która daje im prawo rozliczyć dochody pozyskane w 2019 roku.

Najbardziej absurdalne podatki w Polsce. Jedne budzą zdziwienie, inne wywołują śmiechNajbardziej absurdalne podatki w Polsce. Jedne budzą zdziwienie, inne wywołują śmiechCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Starasz się o prawo jazdy? Przedstawiamy choroby, które mogą uniemożliwić jego otrzymanie
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  4. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  5. Świadczenie 500 plus zniknie
Kierowcy w 2020 r. muszą liczyć się z wieloma dużymi zmianami. Nie daj się zaskoczyć podczas kontroliKierowcy w 2020 r. muszą liczyć się z wieloma dużymi zmianami. Nie daj się zaskoczyć podczas kontroliCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News