Ulga w rozliczeniach z ZUS potrwa do 8 stycznia 2020 roku
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 22 Grudnia 2019

Już za dwa tygodnie ostatni dzwonek na skorzystanie z ulgi. Pośpiesz się, a zapłacisz mniej

Ulga w rozliczeniach z ZUS potrwa od początku 2020 roku do 8 stycznia. Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą będą mogli skorzystać z “Małego ZUS-u”.

Ulga tylko do 8 stycznia

“Mały ZUS” to niższe składki na ubezpieczenia społeczne. To dobra okazja dla osób, które w zeszłym roku prowadziły działalność gospodarczą przez przynajmniej 60 dni. Aby skorzystać z “Małego ZUS-u” należy zgłosić się do ubezpieczeń społecznych lub ubezpieczenia zdrowotnego z kodem rozpoczynającym się od 0590 albo od 0592 - do 8 stycznia 2020 roku. Zgłoszenia składają przedsiębiorcy, którzy nie korzystali w tym roku z "Małego ZUS-u", a mają plan skorzystać z tej ulgi.

Natomiast przedsiębiorcy, którzy korzystali w tym roku z tego udogodnienia i chcą, aby ulga dalej ich obowiązywała, muszą tylko złożyć formularz ZUS DRA cz.II lub ZUS RCA cz.II z ustaloną na 2020 r. najniższą podstawą wymiaru składek. Te dokumenty należy złożyć wraz z kompletem rozliczeniowym za styczeń 2020 r. do 10 lutego lub 15 lutego. Jak podaje Bankier, do "Małego ZUS-u" przystąpiło w 2019 roku blisko 133 tysiące osób.

Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karęJuż za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karęCzytaj dalej

Niższe składki przez 3 lata

Warto też wiedzieć, jakie konsekwencje wywoła ulga. "Przedsiębiorca decydujący się na opłacanie niższych składek na ubezpieczenia społeczne (Małego ZUS-u lub innych ulg) powinien wiedzieć, że ma to wpływ na wysokość świadczeń, m.in. zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku macierzyńskiego, zasiłku opiekuńczego" - zwraca uwagę wiceprezes ZUS Paweł Jaroszek, cytowany przez portal Bankier.

"Należy tutaj pamiętać, że niższe składki na ubezpieczenia społeczne można opłacać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu 60 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej. To znaczy, że po wykorzystaniu tego okresu można wrócić do Małego ZUS-u dopiero po przerwie, w której opłaca się składki na standardowych zasadach" - podkreśla wiceprezes ZUS.

Nowi będą musieli poczekać

Ulga nie przysługuje za to nowym przedsiębiorcom, gdyż warunkiem skorzystania z “Małego ZUS-u” jest prowadzenie działalności co najmniej przez 60 dni. Jednak oni mają inne udogodnienia. Mogą skorzystać z półrocznego zwolnienia ze składek na ubezpieczenia społeczne, a także dwuletniego okresu składek preferencyjnych. Po tym gdy te ulgi przestaną ich obowiązywać, będą mogli skorzystać z “Małego ZUS-u”.

Dokładne informacje na temat przystąpienia do “Małego ZUS-u oraz zasady wyliczania składek można znaleźć na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Popularny olej pośpiesznie usuwany ze sklepów. Jest niebezpieczny dla zdrowiaPopularny olej pośpiesznie usuwany ze sklepów. Jest niebezpieczny dla zdrowiaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Poszukiwana osoba, która wyrzuciła ciężarną suczkę z samochodu. "Zaczęły się świąteczne porządki"
  2. Nad Pawłem Królikowskim czuwa żona. Choroba pierwszy raz dała o sobie znać już lata temu
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  5. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  6. GIS bije na alarm! Konkretne jajka mogą być skażone, pod żadnym pozorem ich nie jedz i nie używaj do wypieków

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News