Ulga na dziecko nie dla wszystkich
Pixabay/stevepb
Autor Maria Glinka - 6 Marca 2020

Popularna ulga w PIT może wprowadzić cię w tarapaty. ZUS może kazać oddać pieniądze

Ulga na dziecko, przez swoje zawiłe regulacje, może z łatwością wprowadzić podatnika w błąd. Wciąż jednak jest to jedna z najbardziej popularnych bonifikat, która pozwala na wyższy zwrot podatku. Jednak warto dokładnie wczytać się w przepisy zanim o nią aplikujemy.

Ulga na dziecko z wyjątkami

Ulga na dziecko to jedna z preferencji, z której mogą skorzystać podatnicy w tym roku. Dzięki temu rozwiązaniu prawnemu można realnie zaoszczędzić pieniądze – next.gazeta.pl.

Przywilej ten przysługuje na każde niepełnoletnie dziecko bądź dziecko poniżej 25 roku życia pod warunkiem, że studiuje, a jego roczny dochód nie przekracza 3089 zł. Wysokość ulgi jest uzależniona od liczby posiadanych dzieci. Zgodnie ze stawkami ustalonymi na ten rok na pierwsze i drugie dziecko przysługuje rocznie 1112,04 zł, na trzecie – 2000,04 zł, natomiast na czwarte i kolejne – 2700 zł.

Dziś uważaj za kółkiem. Policja wlepi mandat na 500 zł, a nawet odbierze prawkoDziś uważaj za kółkiem. Policja wlepi mandat na 500 zł, a nawet odbierze prawkoCzytaj dalej

Jednym z ważniejszych kryteriów przyznania ulgi na jedno lub dwójkę dzieci jest tzw. czynnik dochodowy, który w przypadku małżeństwa nie może przewyższać progu 112 tys. zł rocznie. Z uwagi na ten zapis tysiące rodzin może spotkać się z odmową otrzymania bonifikaty.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Wielu Polaków w ogóle nie ma pojęcia. Ty też możesz dostać zwrot z kredytu
2. Hipokryzja Marty Kaczyńskiej wyszła na jaw. Poucza Polaków, a niewielu zna prawdę o jej córkach

Przywilej nie dla wszystkich

Rzeczpospolita opisała przypadek kobiety, od której fiskus zażądał zwrotu ulgi. Wszystko przez wzgląd na nieuważne wczytanie się w zapisy warunków skorzystania z preferencji.

Kobieta jest matką dwóch córek: 13-latki i 21-latki, która studiuje. Roczne zarobki starszej z nich przekroczyły próg 3200 zł, w związku z czym skarbówka nie wzięła jej pod uwagę przy przyznawaniu ulgi.

Jednak małżeństwo, które w tej sytuacji było traktowane jakby posiadało tylko jedno dziecko, przekroczyło próg dochodowy 112 tys. zł rocznie. Dla fiskusa jest to wystarczający argument, aby domagać się oddania środków finansowych przyznanych w ramach bonifikaty.

Jak tłumaczy Andrzej Sadowski, doradca podatkowy, takich przypadków jest bardzo wiele, ponieważ „ulga prorodzinna jest jedną z najbardziej popularnych preferencji, ale jest też skomplikowana”.

Mylące dla podatnika są zmiany w wysokościach limitów i modyfikacje kryteriów, na podstawie których bonifikata jest przyznawana. Efektem tego jest utrata prawa do skorzystania z ulgi wielu obywateli, którzy często nie są świadomi zmian w zasadach otrzymywania bonifikaty – podaje Rzeczpospolita.

Na zakupach uważaj na pieczywo. Konsekwencje mogą być poważneNa zakupach uważaj na pieczywo. Konsekwencje mogą być poważneCzytaj dalej

Cały szereg ulg

Poza ulgą na dziecko podatnicy mogą w tym roku odpisać wiele rzeczy, dzięki którym zwrot podatku będzie wyższy.

Nowością wśród preferencji jest „zerowy PIT dla młodych”, który zwalnia z obowiązku odprowadzania podatku dochodowego osoby poniżej 26 roku życia, które są zatrudnione na podstawie umowy zlecenie lub o pracę. Limit dochodowy, który wyznaczono, aby móc starać się o ulgę wynosi 35 636 zł.

Drugą zmianą jest wprowadzenie ulgi termomodernizacyjnej, w ramach której można odliczyć koszty związane z ulepszaniem domu jednorodzinnego pod kątem zmniejszania zużycia energii elektrycznej. Zakres wydatków, który można odliczyć w ramach tej ulgi jest szeroki i obejmuje takie rzeczy jak np. zainstalowanie baterii słonecznych na dachu domu czy wymianę pieca. Fiskus pozwala na odliczenie nawet do 53 tys. zł w ramach tej preferencji.

Ulga w związku z darowizną na cele edukacji zawodowej to ostatnia nowa propozycja skarbówki. Od 2020 r. można odliczyć w jej ramach środki, które zostały przekazane szkołom zajmującym się kształceniem zawodowym oraz innym placówkom publicznym. Taka działalność pozwala na odliczenie 6 proc. od dochodu.

Oto najnowsze, ulubione marki samochodów Polaków. Nowy lider zaskakujeOto najnowsze, ulubione marki samochodów Polaków. Nowy lider zaskakujeCzytaj dalej

Poza nowymi preferencjami w dalszym ciągu można skorzystać m.in. z ulgi na Internet czy dla niepełnosprawnych. Warto pamiętać, że czas na wypełnienie deklaracji PIT upływa 30 kwietnia. Przekroczenie tego terminu powoduje, że system samodzielnie wypełnia zeznanie podatkowe, a taka procedura nie zezwala na skorzystanie z żadnych ulg.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zdjęcie miejsca, w którym pochowany zostanie Paweł Królikowski w sieci. Smutne
  2. Najczęstsze objawy udaru. Każdy z nas powinien je znać
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Mieszkańcy przeżyli chwile grozy, 9 ofiar śmiertelnych. Zniszczenia są ogromne, tornado za granicą
Produkty za które już za miesiąc będziesz płacił dużo więcej. Wszystko przez podatkiProdukty za które już za miesiąc będziesz płacił dużo więcej. Wszystko przez podatkiCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News