Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 03.01.2020. Sad Okregowy. Rozprawa w sprawie panstwa Dziubak, w ktorej zostalo zadane pytanie do TSUE - tzw. polska sprawa frankowa.
East News, Piotr Molecki
Autor Kamila Jeziorska - 12 Grudnia 2020

Banki niby chcą ugód z klientami. Stawiają jednak warunki

Ugoda z bankiem jest możliwa, ale tylko pod pewnymi warunkami. Propozycja Komisji Nadzoru Finansowego ma zakończyć toczące się spory prawne między bankami, a frankowiczami. Jakie są warunki proponowanej ugody z bankiem?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na jakich warunkach miałaby zostać zawarta ugoda z bankiem
  • Jakie jest stanowisko banków wobec możliwych kompromisów
  • Jakie czynniki będą decydujące w kwestii ugody z bankiem

Ugoda z bankiem jednak możliwa

Podczas spotkania zorganizowanego przez Związek Banków Polskich przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, Jacek Jastrzębski zaproponował, aby banki zawierały z klientami-frankowiczami ugody pozwalające na zażegnanie sporu związanego z kredytem.

- Wszyscy zdajemy sobie dzisiaj sprawę z tego, że nie można już dłużej biernie czekać na dalszy rozwój sytuacji, w tym linii orzeczniczej sądów unijnych i krajowych. Uważam, że osiągnięcie kompromisu w tej sprawie przyniesie finalnie korzyść wszystkim stronom - powiedział cytowany przez portal parkiet.com. Dodał także, że być może jest to ostatni moment na wypracowanie wspólnego stanowiska.

Ugoda z bankiem musiałaby zapewnić spokój interesów klienta, a jednocześnie zapewnić bezpieczeństwo sektora bankowego. Co więcej, szef KNF podkreślił, że w całej układance nie należy zapominać o kredytobiorcach złotówkowych, którzy nie mogą czuć się pokrzywdzeni.

- Innymi słowy, takim punktem odniesienia byłby kredyt złotowy, oprocentowany według odpowiedniej stopy referencyjnej WIBOR, powiększonej o marżę stosowaną dla kredytów złotowych w czasie, w której udzielony został kredyt walutowy - wyjaśnił, ale co o całej sprawie sądzą sami zainteresowani?

Sektor bankowy ma pewne obawy i niepokoje względem propozycji Jarosława Jastrzębskiego. Szef ZBP twierdzi, że ugoda z bankami jest wnikliwie analizowana w szeregach zainteresowanych podmiotów, a dyskusja na ten temat dopiero się zacznie. Z drugiej strony zauważa, że spory potrafią ciągnąć się latami i ugoda mogłaby im zapobiec.

Na prośbę wyrzuciła na przez okno 18 tys. zł w gotówce. Miała szczęście, pieniądze nie doleciały do rąk oszustówNa prośbę wyrzuciła na przez okno 18 tys. zł w gotówce. Miała szczęście, pieniądze nie doleciały do rąk oszustówCzytaj dalej

Ugoda z bankiem pod pewnymi warunkami

- Dla banków będzie niezmiernie ważne, aby umożliwić im rozłożenie kosztów ugód w czasie. Poza tym muszą mieć pewność, że porozumienia nie będą podważane przez akcjonariuszy, klientów ani instytucje państwowe - tłumaczy w rozmowie z parkiet.com.

Propozycja ugody z bankiem wspierana jest także przez prezesa PKO BP, który uważa, że pomysł ten jest wart analizy. Jednocześnie wskazuje, że skoro rozwiązanie ma być prawnie wiążące to powinno być zgodne z zasadą współżycia społecznego i sprawiedliwości ekonomicznej.

Z kolei Andrzej Powierża, analityk DM Citi Handlowego zauważa, że jest to kolejna odsłona pomysłów ciągnących się za sektorem bankowym od 2015 r. Jednocześnie podkreśla, że od tamtego czasu istotnie zmieniło się podejście do sprawy sektora bankowego.

- Widzą bowiem, że alternatywnym scenariuszem jest dalsze przegrywanie w sądach. Jeśli banki będą miały pewność, że ugoda zamyka sprawę i klienci nie będą mogli kwestionować tych umów w przyszłości, mogą chcieć oferować ugody, zwłaszcza gdyby koszty można było rozłożyć w czasie - tłumaczy.

Zdaniem analityka ugoda z bankiem będzie zależeć od wielu czynników, a jedną z kluczowych rzeczy będzie jej opłacalność dla banku. Szala przelewa się na stronę pozwów, których banki mogą spodziewać się jeszcze więcej niż do tej pory, wszak orzecznictwo jest po stronie frankowiczów.

Na ogrzewaniu można dużo zaoszczędzić. Szczególnie, jeśli zastosujemy jeden prosty trikNa ogrzewaniu można dużo zaoszczędzić. Szczególnie, jeśli zastosujemy jeden prosty trikCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Próba zamachu w Warszawie. Młody mężczyzna chciał się wysadzić
  2. Zbigniew Boniek jest załamany. Stracił przyjaciela, popłynęły łzy
  3. Nie zarejestrowałeś się? Poniesiesz karę 1000 zł

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News