pusty-talerz-głód-pixabay-wagrati_photo
pixabay/wagrati_photo
Autor Radosław Święcki - 23 Lutego 2020

Przerażające dane o ubóstwie w Polsce. Dla 2 mln z nas to codzienność

Ubóstwo w Polsce dotyczy nawet 7 mln osób, z czego 2 mln Polaków żyje w skrajnej biedzie.

Ubóstwo to problem dokykający ok. 7 mln Polaków. Dr hab. Ryszard Szarfeneber z Polskiego Komitetu Europejskiej Sieci Przeciw Ubóstwu tłumaczy przypomina w rozmowie z Newserią Biznes, że w 2011 roku przyjęto w Polsce za cel ograniczenie (do 2018 r.) liczby osób dotkniętych tym problemem do 9 mln osób. Udało się zatem przekroczyć ten cel, choć problem wciąż dotyka znaczącą grupę osób.

Sąsiad kręci kurkiem, a płacisz za to ty. Możesz stracić bardzo dużo na ogrzewaniu mieszkaniaSąsiad kręci kurkiem, a płacisz za to ty. Możesz stracić bardzo dużo na ogrzewaniu mieszkaniaCzytaj dalej

- Nadal 7 mln obywateli jest w trudnej sytuacji, żyje w biedzie lub wykluczeniu społecznym i to jest wyzwanie – mówi prof. Szarfenberg.

Z przywołanego przez portal raportu „Poverty watch 2019: monitoring ubóstwa finansowego i polityki społecznej przeciw ubóstwu w Polsce" autorstwa Polskiego Komitetu Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu (EAPN Polska) wynika, że w skrajnej biedzie żyje 2 mln Polaków (5,4 proc., podczas gdy w 2011 r. było to 6,7 proc.). Liczba osób zagrożonych ubóstwem jest zatem mniejsza niż kilka lat temu, ale w 2018 roku pozytywny trend został zatrzymany.

Najdroższe samochody świata. TOP 10 pięknych aut wartych fortunęNajdroższe samochody świata. TOP 10 pięknych aut wartych fortunęCzytaj dalej

Ubóstwo spadnie do 1,5 mln?

Prof. Szarfenberg liczy na to, że polityka rządu, a także wykorzystanie unijnych funduszy w latach 2021-2027 przyczyni się do ograniczenia liczby osób zagrożonych ubóstwem do 1,5 mln osób w roku 2030.
W minionej perspektywie unijnej (2014-2020) Europejski Fundusz Społeczny przyznał Polsce ok. 13,2 mld euro. Są one wykorzystywane na poziomie krajowym, w ramach programu operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER), na który przeznaczono 4,4 mld euro, a pozostałe ponad 66 proc. zostało rozdzielone między 16 regionalnych programów operacyjnych. Środki trafiły na inicjatywy, które miały zredukować bezrobocie, ubóstwo i marginalizację społeczną.

W ocenie prof. Szarfenberga unijne środki płynące na przeciwdziałanie ubóstwu i wykluczeniu społecznemu są - w porównaniu z naszymi własnymi środkami - stosunkowo niewielkie.
Wiele środków europejskich trafia na infrastrukturę, inwestycje w tzw. twarde projekty. Tam jest bardzo dużo pieniędzy w porównaniu z tymi, które są przeznaczane na miękkie usługi, aktywizację zawodową osób w trudnej sytuacji czy na usługi deinstytucjonalizacji. Nie ma więc wielkich nadziei, że za pomocą tych pieniędzy uda nam się rozwiązać wszystkie nasze problemy – tłumaczy ekspert.

Tymczasem w nowej perspektywie finansowej pieniądze na walkę z ubóstwem będą dostępne w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus. Komisja Europejska zapowiada, że będzie to prostsza i bardziej elastyczna wersja dzisiejszego EFS dzięki połączeniu kilku istniejących funduszy i programów. Do EFS+ zostanie włączone wsparcie dla osób najbardziej potrzebujących, co umożliwi im korzystanie z lepszej kombinacji pomocy materialnej i kompleksowego wsparcia socjalnego.

– To są przede wszystkim pieniądze na to, żebyśmy wypracowywali jakieś nowe rozwiązania, nowe usługi, które później powinny być powszechnie stosowane w naszych samorządach – podkreśla prof. Szarfenberg.

W ocenie eksperta kluczowe jest, by polityka rządowa i wydatki ze środków unijnych na przeciwdziałanie ubóstwu i wykluczeniu społecznemu wzajemnie się uzupełniały.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niepokojąca wizja Jackowskiego. Przepowiada pożar w Warszawie
  2. Przez dwa lata był leczony antybiotykami na boreliozę. Przyczyna objawów okazała się zupełnie inna
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Straszne odkrycie celników. Przecierali oczy, nie mogli uwierzyć w zawartość paczki

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News