Ubezpieczenie zdrowotne opłaci pracodawca
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Maria Glinka - 31 Maja 2020

Za twój zabieg zapłaci pracodawca? Ministerstwo Zdrowia szuka sposobu na ratowanie polskiej służby zdrowia

Ubezpieczenie solidarnościowe opłacane częściowo przez pracodawcę? Taki pomysł pojawił się w Ministerstwie Zdrowia jeszcze przed wybuchem pandemii. Resort rozważa powrót do dyskusji nad nowym systemem opłacania świadczeń, które nie są refundowane.

Dodatkowe ubezpieczenie, którego część kosztów pokryje pracodawca

Koncepcja nowego ubezpieczenia zakłada współpłacenie za usługi medyczne przez pacjenta i pracodawcę. Dzięki rozłożeniu kosztów możliwe byłoby zrealizowanie nierefundowanych świadczeń, które są niezbędne dla zdrowia lub tych, które są potrzebne do kontynuowania rozpoczętego już leczenia, finansowanego ze środków publicznych – podaje money.pl.

Szef resortu Łukasz Szumowski wyznał, że koncepcja ubezpieczenia solidarnościowego jest słuszna i należy powrócić do debaty, jak skutecznie wprowadzić ją w życie. „Chciałbym, żeby każdy, kto pracuje, mógł mieć formę dodatkowego ubezpieczenia. Czyli nie tylko podstawowa opieka, ale także na przykład opieka onkologiczna, która dzisiaj w razie problemu jest świadczona głównie przez system publiczny”- wyznał w rozmowie z portalem politykazdrowotna.pl.

Nowa odsłona strategii wspierania pracowników poprzez ubezpieczenie zdrowotne

Koncepcję ubezpieczenia komplementarnego pozytywnie ocenia Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego. Ekspert wskazuje, że wielu pracodawców mogłoby zaakceptować nowe warunki wsparcia dla zatrudnionych, ponieważ już teraz wiele firm decyduje się dodatkowe pakiety zdrowotne w ramach pracowniczych benefitów.

„Co prawda teraz, z powodu epidemii, rynek pracownika przestał nim na chwilę być, ale w dłuższej perspektywie sytuacja się poprawi i znowu trzeba będzie walczyć o ręce do pracy. Ponadto, patrząc systemowo na służbę zdrowia, która nie była zmieniana od wielu lat i gdy wciąż mamy sytuację, że ciężko dostać do lekarza, uważam, że pomysł ubezpieczeń miałby sens” – przyznał Sobolewski.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Pilny komunikat ministerstwa dla milionów rodziców i uczniów. Jest oficjalna odpowiedź na zadziwiający apel

Niewystarczające nakłady pieniężne na zdrowie

W kontekście wydatków na leczenie Polska pozostaje daleko w tyle za krajami rozwiniętymi. Uśredniona wartość pięćdziesięciu państw, które stanowią ważne ogniwo w stosunkach gospodarczych, to 8,8 proc. PKB, podczas gdy Polska przekazuje na zdrowie 6,3 proc. PKB. Gdy odliczymy od tego środki prywatne, odsetek spada do 4,5 proc. PKB

Plany zwiększenia wydatków do 6 proc. PKB w 2025 r. zapowiadał Andrzej Duda. Jednak nadejście pandemii koronawirusa i widmo recesji prawdopodobnie sprawią, że realizacja tego planu wydłuży się w czasie.

Które państwa wydają najwięcej na zdrowie? USA przeznacza 16,9 proc. PKB, Szwajcaria – 12,2 proc. PKB, a Niemcy i Francja po 11,2 proc. Gorsze wyniki niż Polska notują takie kraje Łotwa, Rosja czy Indie.

Zamiast 1000 plus bon turystyczny 300 plus dla wszystkich? Rząd szuka nowego rozwiązaniaZamiast 1000 plus bon turystyczny 300 plus dla wszystkich? Rząd szuka nowego rozwiązaniaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kobieta zakażona koronawirusem poszła na zakupy. Nie miała nawet maseczki. Wpadła w ręce policji
  2. Od dzisiaj MEN wprowadza nowe zmiany. Co czeka uczniów szkołach?
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Niewiarygodne sceny na południu Polski. Wszystko nagrali, film jest niesamowity
Samochód elektryczny nie ma żadnych tajemnic. Eksperci marki Seat tłumaczą działanie aut bez dymuSamochód elektryczny nie ma żadnych tajemnic. Eksperci marki Seat tłumaczą działanie aut bez dymuCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News