Ubezpieczenie na 2020 rok
flickr.com
Autor Komunikaty prasowe - 24 Grudnia 2019

Zmiany w ubezpieczeniach od nowego roku. Zastanów się przed wykupieniem polisy

Ubezpieczenie OC może wraz z początkiem 2020 roku podrożeć, znacznie wzrosnąć mają również kary za jego brak - informuje fakt.pl. Eksperci rynku ubezpieczeniowego wskazują także, że ceny polis mogą wzrosnąć w związku z planowanym wycofaniem się z krajowego rynku Grupy AXA.

Ubezpieczenie będzie droższe, kary za jego brak również

Ubezpieczenie OC może wraz z nadejściem Nowego Roku podrożeć. Jak informuje fakt.pl, wzrosnąć mają również kary za brak ważnego OC. Zgodnie z ustawą, podstawowa stawka karna dla właścicieli samochodów nieposiadających ubezpieczenia OC wynosi 200% płacy minimalnej. W związku z podniesieniem najniższej pensji od początku 2020 roku, do 2600 zł brutto (z 2250 zł brutto dotyczczas) wzrosną również kary dla właścicieli pojazdów bez ubezpieczenia.

Zmiany od Nowego Roku będą następujące: w przypadku przerwy w ciągłości ubezpieczenia powyżej 14 dni mandat wyniesie 5200 zł (4500 zł dotychczas); gdy przerwa w ciągłości ubezpieczenia potrwa od 4 dni do 14 dni włącznie - mandat wyniesie 2600 zł (2250 zł dotychczas); gdy przerwa w ciągłości ubezpieczenia wynisiesie do 3 dni włącznie trzeba będzie zapłacić 1040 zł (zamiast 900 zł dotychczas).

Policja wlepi ci mandat nawet na 5 tys. zł. W Wigilię startuje akcja w całym krajuPolicja wlepi ci mandat nawet na 5 tys. zł. W Wigilię startuje akcja w całym krajuCzytaj dalej

Koszty rzeczoznawcy pokryjesz z własnej kieszeni

Fakt.pl informuje także, że w 2020 roku możemy odczuć kolejną zmianę w kwestii kosztów i zakresu obowiązywania ubezpieczeń OC. W niedawnej uchwale Sądu Najwyższego stwierdzono bowiem, że ubezpieczyciel sprawcy kolizji powinien sfinansować opinię eksperta, określającą wartość szkód majątkowych wynikłych z powodu uszkodzenia pojazdu. Innymi słowy, koszt opinii rzeczoznawcy będzie musiał pokryć ubezpieczyciel sprawcy.

Póki co, nie można jednoznacznie stwierdzić, czy uchwała Sądu Najwyższego przełoży się na wzrost cen obowiązkowych ubezpieczeń dla kierowców. Nowy obowiązek ma być czymś w rodzaju zachęty dla firm ubezpieczeniowych, żeby korzystniej dla klienta szacowały wartość szkód komunikacyjnych. "Zaniżona wycena może bowiem skutkować dodatkowymi kosztami opinii eksperta, które będą wyższe od potencjalnej oszczędności dla ubezpieczyciela" - wyjaśnia Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Kupujesz produkty lub tankujesz auto na fakturę? Nowe przepisy od 2020 roku sporo zmieniąKupujesz produkty lub tankujesz auto na fakturę? Nowe przepisy od 2020 roku sporo zmieniąCzytaj dalej

Grupa AXA może zniknąć z polskiego rynku

Od pewnego czasu pojawiają się doniesienia o możliwości zniknięcia Grupy AXA z polskiego rynku ubezpieczeniowego. A to poważny gracz na krajowym podwórku. Według danych Komisji Nadzoru Finansowego, w 2018 roku spółka AXA Życie zebrała 3,2% łącznej składki polis na życie. Jak informuje fakt.pl, grupa AXA jest znana na polskim rynku ze sprzedaży taniego ubezpieczenia OC dla kierowców.

Jak podkreśla cytowany przez fakt.pl Paweł Kuczyński, jeżeli Grupa AXA rzeczywiście zrezygnuje z obecności w Polsce, to średnia składka obowiązkowych polis OC dla kierowców może wzrosnąć. "Dodatkowym skutkiem rezygnacji Grupy AXA z działania w Polsce może być dalsza koncentracja rynku i mniejsza konkurencja pomiędzy wiodącymi zakładami ubezpieczeń" - podsumował Kuczyński.

Bank Millenium daje po 200 zł. Wystarczy zrobić jedną prostą rzeczBank Millenium daje po 200 zł. Wystarczy zrobić jedną prostą rzeczCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Smutne święta Jarosława Kaczyńskiego. Jak będą wyglądać w tym roku?
  2. Paweł Królikowski zdradził, na co choruje? Fani przypominają jeden z jego ostatnich wywiadów
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  5. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  6. GIS bije na alarm! Konkretne jajka mogą być skażone, pod żadnym pozorem ich nie jedz i nie używaj do wypieków

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News