praca-pxhere-cc0
pxhere.com
Autor Stanisław Węgrowski - 17 Czerwca 2020

Uważaj na niektóre ubezpieczenia. Jest bardzo ważny zapis, którego brak może narazić cię na problemy

Ubezpieczenie turystyczne w niektórych agencjach może być wyłączone z odpowiedzialności w przypadku występowania epidemii w kraju, do którego się wybieramy - ostrzega biuro Rzecznika Finansowego. W takiej sytuacji ubezpieczenie nie pokryje kosztów leczenia w związku z zakażeniem koronawirusem.

Ubezpieczenie turystyczne. RF podpowiada, na co uważać

Zbliża się okres wakacyjny, a kraje Europy znoszą kolejne ograniczenia. Choć większość Polaków będzie spędzać urlop w kraju, to na pewno będą też tacy, którzy zdecydują się na zagraniczne wyjazdy. Ryzyko zakażenia, konieczność hospitalizacji w obcym kraju czy kłopoty z powrotem do Polski to potencjalne zagrożenia, z którymi mogą zmagać się osoby planujące wakacje za granicą. W tej sytuacji konieczne jest ubezpieczenie turystyczne.

Prowadzenie samochodu podczas burzy. Kilka porad, które mogą uchronić cię przed wypadkiemProwadzenie samochodu podczas burzy. Kilka porad, które mogą uchronić cię przed wypadkiemCzytaj dalej

Biuro Rzecznika Finansowego podkreśla, że pandemia lub epidemia może być wyłączona z ubezpieczenia i w wielu przypadku rzeczywiście tak jest. To oznacza, że zakład ubezpieczeń wyłącza swoją odpowiedzialność w przypadku wystąpienia pandemii lub epidemii.

Kupujesz ubezpieczenie? Przeczytaj dokładnie umowę

Z drugiej strony, część towarzystw ubezpieczeniowych decyduje się na odwrotny ruch, czyli na objęcie ubezpieczeniem zdarzeń wynikających z wprowadzenia stanu epidemii lub pandemii. RF radzi, aby dokładnie analizować Ogólne Warunki Ubezpieczenia w umowach i szukać tych ubezpieczeń, które takich wyłączeń z ochrony ubezpieczeniowej nie posiadają, a w razie wątpliwości skorzystać z pomocy ekspertów Rzecznika Finansowego.

- Wybierając ubezpieczenie powinniśmy zwrócić uwagę na definicje stosowane przez poszczególnych ubezpieczycieli operujących na polskim rynku. Niektórzy ubezpieczyciele nie wprowadzają rozróżnienia na epidemię i pandemię w zapisach umów i obejmują je ochroną. Zarówno w przypadku stanu pandemii jak i epidemii będziemy chronieni polisą, jeżeli ogłoszenie pandemii lub epidemii - także koronawirusa - nastąpiło po zakupie ubezpieczenia - tłumaczy dr hab. Mariusz Golecki, Rzecznik Finansowy, cytowany w komunikacie.

Czeka nas dzień bardzo kapryśnej pogody. Przybywa ostrzeżeń meteorologicznych dla regionów PolskiCzeka nas dzień bardzo kapryśnej pogody. Przybywa ostrzeżeń meteorologicznych dla regionów PolskiCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Nowy mandat ukarze, ale nie za prędkość lub pasy. Policja zwróci uwagę na jeden szczegół, do zapłaty 150 zł
2. Czego boi się Jarosław Kaczyński? Ujawniono przelewy, które rodzą bardzo wiele pytań

RF zwraca uwagę, że inni ubezpieczyciele wyłączają ochronę w okresie pandemii, a świadczą ochronę w związku z epidemią, których precyzyjne definicje zawierają wzorce umowne. Niektóre zakłady ubezpieczeń oferują ochronę, ale pod pewnymi warunkami, na przykład ogłoszenia epidemii już po zakupie ubezpieczenia.

Rzecznik Finansowy wskazuje na fakt, że część towarzystw zupełnie inaczej traktuje już samą epidemię i wyłącza odpowiedzialność w przypadku występowania epidemii w kraju, do którego się wybieramy.

- Oznacza to, że jeżeli wybierzemy się w miejsce, gdzie jest ogłoszona epidemia koronawirusa, ubezpieczenie nie pokryje kosztów leczenia związanych z zakażeniem wirusem. Jeżeli natomiast doznamy jakiejś kontuzji możemy liczyć na ochronę ubezpieczeniową - dodaje dr Golecki.

Od początku lipca na kierowców czekają nie tylko nowe kary, ale też więcej obowiązków. Przepisy znacznie zaostrzoneOd początku lipca na kierowców czekają nie tylko nowe kary, ale też więcej obowiązków. Przepisy znacznie zaostrzoneCzytaj dalej

Ubezpieczenie turystyczne. Na co warto zwracać uwagę?

Należy pamiętać, że im szerszy zakres ubezpieczenia turystycznego, tym lepiej dla konsumenta. Wybierając ubezpieczenie zaleca się uważne przeczytanie ogólnych warunków ubezpieczenia, które określają zakres ochrony oraz wyłączenia. Szczególnie w dobie pandemii i wysokiego ryzyka zarażenia się koronawirusem, im szerszy zakres ochrony tym lepiej pod warunkiem, że ubezpieczenie obejmuje ryzyka zachorowania na Covid-19, co nie jest standardem.

RF zwraca uwagę, że w pakiecie ubezpieczeń turystycznych najważniejsze są pomocowe usługi assistance, takie jak organizacja i pokrycie kosztów poszukiwania i ratownictwa, odpowiedni transport medyczny oraz pomoc w bezpiecznym powrocie do domu.

Niegdyś pogardzana lokalizacja, teraz sprzedaje się na pniu. Preferencje mieszkaniowe Polaków uległy zmianieNiegdyś pogardzana lokalizacja, teraz sprzedaje się na pniu. Preferencje mieszkaniowe Polaków uległy zmianieCzytaj dalej

Według Andrzeja Kicińskiego, zastępcy RF, jeśli decydujemy się na wakacje zagranicą analizując ogólne warunki ubezpieczenia warto zwrócić uwagę na limit odpowiedzialności ubezpieczyciela, na jaki je zawieramy.

- Leczenie na miejscu może wiązać się z wysokimi kosztami, podobnie jak transport medyczny czy powrót do kraju. W przypadku COVID-19, bardzo ważne jest odpowiednie zabezpieczenie pokrycia kosztów leczenia wraz z usługami assistance. W przypadku zbyt niskiej sumy ubezpieczenia, różnice w kosztach turysta będzie musiał pokryć z własnej kieszeni - zwraca uwagę Kiciński, cytowany w komunikacie RF.

Ekspert zaleca, aby przed wyborem ubezpieczenia sprawdzić, jakie są koszty leczenia w danym kraju. Czasem kwota na poziomie kilkudziesięciu tysięcy euro będzie wystarczająca, czasem potrzeba będzie kilkunastokrotnie większych zabezpieczeń.

- Ważne jest też to, by sprawdzić dokładny zakres wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela oraz dostosować polisę do charakteru wyjazdu - czy jest to standardowy wyjazd turystyczny, czy podróżujący zamierza uprawiać sporty ekstremalne. Takie plany wymagają rozszerzenia działania polisy - dodaje zastępca RF.

Musimy przygotować się na zmianę cen gazu. Czeka nas już od lipcaMusimy przygotować się na zmianę cen gazu. Czeka nas już od lipcaCzytaj dalej

Rzecznik Finansowy zwraca uwagę, że w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia, pakietowe turystyczne ubezpieczenie powinno obejmować dodatkowo organizację akcji ratunkowej, transport z miejsca zdarzenia do placówki medycznej, transport do kraju w warunkach zalecanych przez lekarza, pomoc w organizacji wizyty lekarskiej bądź doraźnej pomocy medycznej w przypadku zachorowania lub wypadku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Profesor Horban ostrzega. Epidemia powróci jesienią, musimy być dobrze przygotowani
  2. Podczas sesji ciążowej na jej brzuch położono tysiące pszczół. W internecie zawrzało
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Kolejne odmrożenia w Polsce już na długi weekend. Jest decyzja, wspaniała wiadomość

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News