Ubezpieczenie może nagle zniknąć
PHOTO MARIUSZ GRZELAK / SE / EAST NEWS WARSZAWA UBEZPIECZENIE KOMUNIKACYJNE SAMOCHOD AUTO OBOWIAZKOWE SAMOCHODU UBEZPIECZENIA OC AC NW 18/06/2007 FOTO MARIUSZ GRZELAK
Autor Komunikaty prasowe - 16 Stycznia 2020

Popularny ubezpieczyciel bliski bankructwa. 100 tys. Polaków ma spory problem

Ubezpieczenie OC w duńskiej firmie Gefion mogło być złym pomysłem? Podmiot sprzedający w Polsce ubezpieczenia przez firmę Polins jest zagrożony bankructwem - podaje "Gazeta Wyborcza". Poszkodowanych w przypadku upadku ubezpieczyciela może być aż 100 tysięcy polskich klientów.

Ubezpieczenie OC w firmie Gefion może odbić się czkawką 100 tys. Polaków. Według informacji od anonimowego informatora ubezpieczyciel od połowy listopada ma nie regulować zobowiązań. Spółka jednak dementuję tę informację.

– Mogę potwierdzić, że Gefion wypłaca roszczenia w Polsce – mówi "Gazecie Wyborczej" Russell Pollard, główny dyrektor ds. roszczeń tego ubezpieczyciela.

Najważniejsze zmiany w przepisach od 2020 r., o których powinieneś wiedziećNajważniejsze zmiany w przepisach od 2020 r., o których powinieneś wiedziećCzytaj dalej

Ubezpieczenie pewne czy nie? O problemach mówiła już KNF

Komisja Nadzoru Finansowego o problemach firmy Gefion informowała już w zeszłym roku. Problemy, występują w kraju macierzystym spółki, czyli w Danii. Duński odpowiednik KNF wydał nakaz zwiększenia płynnych aktywów finansowych do 5 milionów euro do końca grudnia ubiegłego roku w obawie o sytuację finansową spółki.

Spółka wpłaciła wymaganą kwotę. Gefion utrzymuje, że problemy się skończyły, gdyż w grudniu została wpłacona wymagana suma, a towarzystwo zamierza utrzymywać wymagany poziom aktywów na koniec lutego 2020 r..

- W przypadku dalszego pogarszania się sytuacji finansowej Gefiona duński nadzór może podjąć dalsze działania nadzorcze. Najbardziej dotkliwe z perspektywy podmiotu, a w konsekwencji także klientów i osób poszkodowanych, działania nadzorcze to cofnięcie zezwolenia, czego skutkiem może być zarządzenie likwidacji i wyznaczenie likwidatora w Danii oraz złożenie wniosku o upadłość — informuje "Gazeta Wyborcza".

Wielu samotnych rodziców straci świadczenia. Alarmujący problem będzie się tylko pogłębiałWielu samotnych rodziców straci świadczenia. Alarmujący problem będzie się tylko pogłębiałCzytaj dalej

To nie pierwszy raz

Problemy z Gefionem mieli już wcześniej odnotowywać poszkodowani w kolizjach drogowych, korzystający z usług Duńczyków. Ten tani ubezpieczyciel miał miesiącami zalegać z wypłatami wynagrodzeń, zupełnie jakby ubezpieczenie nie było wykupione. Poszkodowani w związku z tym mieli kierować skargi do Rzecznika Finansowego.

– Za styczeń-listopad 2019 r. mieliśmy 118 wniosków o interwencję wobec Gefiona w sporach dotyczących szkód z OC komunikacyjnego. Dla porównania: w 2018 r. były to 173 wnioski dotyczące tego typu umów zawartych przez Gefion – mówi Marcin Jaworski, ekspert w biurze Rzecznika Finansowego.

W przypadku upadku Gefiona posiadacze polis będą zmuszeni do zakupu nowych ubezpieczeń w ciągu trzech miesięcy od ogłoszenia upadłości ubezpieczyciela. Prawa do odszkodowania nie zostaną pozbawione osoby, które zostały poszkodowane przez kierowców ubezpieczonych w Gefionie.

Dostaniesz niedługo list z ZUS. Przeczytaj go uważnie, bo mogą potem zapukać do twych drzwiDostaniesz niedługo list z ZUS. Przeczytaj go uważnie, bo mogą potem zapukać do twych drzwiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  2. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  3. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  4. Polka dostaje 22 tysiące emerytury. Zdradziła swój sekret, wreszcie wiadomo co trzeba zrobić, żeby dostać taką fortunę

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News