źródło: pixabay.com
Autor Kasper Starużyk - 30 Kwietnia 2019

Twój e-PIT - Dzisiaj ostatni dzień, żeby sprawdzić swoje zeznanie podatkowe!

Dziś jest ostatni termin, kiedy możemy rozliczyć się z Urzędem Skarbowym. Dzięki usłudze Twój e-PIT, którą wdrożyło w tym roku Ministerstwo Finansów nie musimy wypełniać druków już wielu druków, a teoretycznie nawet sprawdzać zeznania, które Skarbówka przygotowała samodzielnie i złoży się ono automatycznie. Warto jednak sprawdzić, co jest w naszym zeznaniu podatkowym.

Dzisiaj do 23:59 możemy zajrzeć na stronę podatki.gov.pl i sprawdzić zeznanie podatkowe w programie Twój e-PIT zanim Urząd Skarbowy zaciągnie je automatycznie. Podpowiadamy, czego najlepiej szukać w usłudze i jak ona działa. 

Twój e-PIT - skrócony czas oczekiwania na zwrot i mniej formalności 

Główną zmianą w nowym systemie jest to, że tym razem Urząd sam wypełnił wszystkie rubryki, które dotyczą naszego podatku. Nie wszyscy podatnicy mogą jednak pozwolić sobie na swobodne rozporządzanie swoim zeznaniem Urzędowi. Sugerujemy jednak każdemu, aby sprawdził swoje zeznianie.

Ministerstwo Finansów oprócz przygotowania za nas zeznania obiecuje także, że w przypadku elektronicznego złożenia deklaracji podatkowej, zwrot dostaniemy dużo szybciej, bo do 45 dni. Istnienie programu Twój e-PIT nie wyklucza jednak wcale opcji osobistego, ręcznego złożenia deklaracji w Urzędzie Skarbowym, który odpowiada za nasze rozliczenie. 

Jak działa Twój e-PIT? 

Osoby zatrudnione na takich umowach, jak: umowa o pracę, umowa zlecenie czy umowa o dzieło są w tym roku rozliczeni automatycznie. W przypadku braku dodatkowych istotnych dla nasz uzupełnień nasz PIT zaciągnie się do urzędu sam. Prawo do wglądu w przygotowany przez Urząd Skarobwy dokument mamy od 15 lutego 2019, a termin ten mija dzisiaj (30.04.19) o godz. 23:59. Do tego czasu mamy możliwość przejrzenia deklaracji i jej ewentualnego uzupełnienia, choć wcale nie musimy tego robić. 

Jeżeli mamy zamiar zalogować się do ministerialnej platformy, to musimy: 

  1. Podać PESEL lub NIP i datę urodzenia 
  2. Kwotę przychodu wskazaną w PIT za 2017 r.
  3. Kwotę przychodu, która znajduje się w informacjach płatników np. PIT-11 - co bardzo ważne: jeżeli mamy kilka PITów, tzn. dostalismy deklarację od więcej niż jednego pracodawcy, to wpisujemy kwotę przychodu tylko z jednej deklaracji. Nie sumujemy przychodu ze wszystkich formularzy. 

Możemy też dostać się do zeznania poprzez Profil Zaufany, jeżeli go posiadamy. Jeśli nie, nie przeszkadza nam to jednak w przejrzeniu swojej deklaracji. 

Można też odrzucić zeznanie przygotowane przez Urząd Skarbowy i rozliczyć się całkiem samodzielnie. Jeżeli jednak nie zrobimy tego do 30 kwietnia, to internetowe zeznanie zostanie uznane za złożone. 

W przypadku gdy akceptujemy zeznanie, możemy pobrać ze strony Urzędowe Potwierdzenie Odbioru (UPO). Nasze zeznanie zostanie wtedy wysłane do Urzędu, a my będziemy mieli tego potwierdzenie. 

Jakie poprawki możemy nanieść w Twój e-PIT? 

Zmiany w deklaracji możemy wprowadzić w przypadku, gdy nie rozliczamy się samodzielnie. Wtedy zmieniamy sposób rozliczenia na: wspólnie z małżonkiem lub też jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Także wpisanie do zeznania niezawartych przez Urząd ulg na dzieci będzie w naszej gestii. 

Samodzielnie możemy operować też sprawą przyznawania 1% podatku na wybraną przez nas organizację pożytku publicznego (OPP). Również przekazywanie innych darowizn, czy też np wpłatę na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) musimy zrobić na własną rękę. 

Kto nie skorzysta z usługi Twój e-PIT? 

Osoby rozliczające PIT-36, PIT-36L oraz PIT-28, a więc m.in. prowadzące własną działalność gospodarczą, nie mogą póki co skorzystać z usługi Twój e-PIT. Chociaż Mninisterstwo Finansów zapowiada, że w kolejnych latach uruchomi postara się ułatwić także rozliczenie osobom, które muszą rozliczać wyżej wymienione dokumenty, to póki co muszą one korzystać z prywatnych programów do rozliczania PITów, bądź też złożyć deklarację osobiście w urzędzie. 

Deklarację podatkową do dzisiaj muszą złożyć wszystkie osoby, które muszą rozliczyć następujące dokumenty: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News