Źródło: Facebook/Danuta Holecka
Autor Kasper Starużyk - 13 Czerwca 2019

TVP agitowało przed wyborami. Towarzystwo Dziennikarskie nie ma złudzeń

Prawie 3/4 czasu wypowiedzi kandydatów w wyborach samorządowych w "Wiadomościach" TVP to słowa polityków PiS-u. Opozycja była tylko ośmieszana. Najczęściej pokazywanym politykiem Kaczyński. Tak wynika z raportu Towarzystwa Dziennikarskiego.

Szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Jarosław Olechowski i prezes TVP Jacek Kurski nie mają dziś moralnego prawa do kierowania mediami publicznymi - napisało oświadczeniu Towarzystwo Dziennikarskie w odniesieniu swojego ostatniego raportu. Członkowie TW analizowali główne wydania "Wiadomości" TVP1 emitowane podczas kampanii do europarlamentu (10-24 maja).

PiS i Kaczyński głównymi bohaterami “Wiadomości”

Według badań Towarzystwa Dziennikarskiego, prawie 3/4 czasu wypowiedzi kandydatów w wyborach samorządowych w "Wiadomościach" TVP to słowa polityków partii rządzącej. Jeśli pojawiają się przedstawiciele opozycji to tylko po to, aby ich ośmieszyć lub zdeprecjonować. W raporcie czytamy, że w badanym okresie 105 ze 153 tematów “Wiadomości” TVP, miało związek  z wyborami. 69 z nich dotyczyło PiS, w tym aż 68 było pozytywnych, a jeden o neutralnym zabarwieniu.

Efekt 500+. Zagraniczne wakacje coraz popularniejsze wśród PolakówEfekt 500+. Zagraniczne wakacje coraz popularniejsze wśród PolakówCzytaj dalej

Politykiem, którego twarz najczęściej można było oglądać w głównym programie informacyjnym Telewizji Polskiej był prezes PiS Jarosław Kaczyński. Z raportu wynika, że 10,9 % (12 min. 18 sek.) setek (pojedynczych wypowiedzi w materiałach informacyjnych) w materiałach wyborczych, należało do Kaczyńskiego. W dodatku jego wypowiedzi były wielokrotnie powtarzane. Kolejnymi ulubionymi postaciami TVP byli Beata Szydło, Zbigniew Ziobro i Joachim Brudziński.

W okresie kampanii wyborczej "Wiadomości" prowadziły agitację na rzecz partii rządzącej - wnioskuje z przeprowadzonego monitoringu “Wiadomości”TVP1 Towarzystwo Dziennikarskie.

Bardziej i mniej subtelna manipulacja

Układ i sposób redagowania głównego programu informacyjnego TVP opiera się w przede wszystkim na kumulowaniu informacji pozytywnych dla rządu i negatywnych dla opozycji. Informacje, które niekoniecznie były korzystne dla Prawa i Sprawiedliwości nie były włączane do materiału “Wiadomośc”, jak np. raport Najwyższej Izby Kontroli, krytyczny wobec reformy edukacji Anny Zalewskiej, jak zauważa Towarzystwo Dziennikarskie. Co więcej, członkowie TW dopatrzyli się manipulacji obrazem i dźwiękiem na korzyść PiS.

Opozycja pokazywana była w bliskich, wąskich planach i w złym oświetleniu; wyłapywano pomyłki, niezręczną mimikę i gesty jej polityków - podaje Towarzystwo Dziennikarskie.

Krajewski: “Telewizja Polska faktycznie garściami czerpie z wzorców komunistycznej propagandy”

Andrzej Krajewski z Towarzystwa Dziennikarskiego, który kierował przeprowadzaniem monitoringu tak właśnie skomentował jego wyniki. Zwraca uwagę, że działanie twórców “Wiadomości” opiera się na wpływie na podświadomość.

Widz na bieżąco nie analizuje tego przekazu, ale to, co widzi i słyszy, to mu się gdzieś w świadomości osadza. I jeśli jakiś przedstawiciel opozycji zostanie pokazany np. jak się jąka, to odbiorca będzie miał przekonanie, że po co na nich głosować, skoro nie bardzo wiedzą co mówią - przyznaje w rozmowie z naTemat Andrzej Krajewski z Towarzystwa Dziennikarskiego.

Stosowana jest przy tym i goebbelsowska maksyma, że "kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą". Temu służą informacje-utrwalacze. Te same obrazy, te same słowa, powtarzane wielokrotnie tylko po to, by zakodować je w pamięci odbiorców. Co istotne, są to często informacje, których nie ma na agendzie dnia. "Wiadomości" żyją bowiem swoim własnym życiem i ten kształtowany przez siebie obraz rzeczywistości próbują narzucić swoim odbiorcom - dodaje Krajewski.

Jacek Kurski zaś tworzy telewizję w pełni zależną od partii rządzącej, która jest z jednej strony tubą rządowych sukcesów, a z drugiej – kijem na opozycję - mówi Krajewski

Jak zauważa Andrzej Krajewski, Jacek Kurski oświadczył wprost, że łamie ustawę o radiofonii i telewizji i zdaje sobie sprawę, że za to bezprawie nikt mu nic nie zrobi wypowiadając się na temat pluralizmu mediów, który ma być rozliczany w bilansie wszystkich wiodących mediów elektronicznych w Polsce. Oznacza to, że skoro TVN pokazuje sukcesy opozycji, TVP już nie musi tego robić. Co jest jawnym działaniem wbrew prawu.

Ile zarabia Kaczyński? Ujawniono oświadczenie majątkowe prezesa PiSIle zarabia Kaczyński? Ujawniono oświadczenie majątkowe prezesa PiSCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

1. Zalewska: Reforma edukacji jest zakończona. To ktoś inny jest winny
2. Zelmer będzie wycofany z rynku
3. Biedronka i Lidl będą miały nowego konkurenta w Polsce
4. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągniecie

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News