Dopłata dla TVP
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Maria Glinka - 27 Listopada 2020

1,95 mld zł dla TVP z budżetu. Zawetować jej nie może nawet prezydent

TVP i Polskie Radio to najwięksi beneficjenci państwowego dofinansowania zaplanowanego na 2021 r. Podmioty mają otrzymać dopłatę rzędu 1,95 mld zł. Jednak tym razem kwota została wpisana do ustawy budżetowej, co oznacza, że nie może być zawetowana przez prezydenta.

TVP z kolejną, ogromną dopłatą od państwa

TVP okazuje się być najbardziej drogocenną spółką w Polsce. Świadczy o tym wysokość wsparcia publicznego, które w przyszłym roku otrzyma TVP i Polskie Radio – 1,95 mld zł. Radio Zet podaje, że to kwota wyższa niż dofinansowanie dla całego polskiego górnictwa i kolei.

W Polsce będzie nowy system i emerytury jakich jeszcze nie było. Rząd już szykuje zmianyW Polsce będzie nowy system i emerytury jakich jeszcze nie było. Rząd już szykuje zmianyCzytaj dalej

2021 to już kolejny rok z rzędu, w którym TVP i Polskie Radio nie będą musiały martwić się o swoje finanse. W samym 2020 r. publiczna telewizja otrzymała 2 mld zł. TVP zostało dofinansowane na kwotę 1,71 mld zł, a Polskie Radio – 119,2 mln zł.

Decyzja o przyznaniu tak ogromnej dopłaty dla TVP wywołała oburzenie wśród opinii publicznej i polityków. Ugrupowania opozycyjne domagały się, aby tę kwotę przeznaczyć na poczet onkologii. Ostatecznie debata sejmowa zakończyła się skandalem z udziałem posłanki PiS Joanny Lichockiej, która w dwuznaczny sposób wycierała policzek środkowym palcem.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Obostrzenia podczas świąt 2020 już pewne. Niestety potwierdziło się to, czego się wszyscy obawiali
  2. Ważny apel Episkopatu. Wiele osób będzie nim oburzonych
  3. Godziny dla seniorów ograniczone. W jeden dzień przed Świętami zrobisz spokojnie zakupy
Płaca minimalna 2021 do góry, znamy stawki. Uwaga, wzrosną także kary dla wszystkichPłaca minimalna 2021 do góry, znamy stawki. Uwaga, wzrosną także kary dla wszystkichCzytaj dalej

Wypłata ukryta w ustawie budżetowej, której nie można zawetować

Również i w tym roku dopłata dla TVP i Polskiego Radia znalazła się w ogniu krytyki. Wszystko z powodu nowatorskiego postępowania, na które postawiła partia rządząca.

Zapis o dofinansowaniu rzędu 1,95 mld zł umieszczono bowiem w art. 8 pkt. 4 rządowego projektu ustawy budżetowej na 2021 r. Podmiotem odpowiedzialnym za opracowanie przepisów jest Komisja Finansów Publicznych.

„Upoważnia się Ministra Finansów do przekazania, na polecenie Prezesa Rady Ministrów, wydane w związku z wnioskiem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jednostkom publicznej radiofonii i telewizji skarbowych papierów wartościowych jako rekompensatę z tytułu utraconych w roku 2021 wpływów z opłat abonamentowych z tytułu zwolnień”, czytamy w propozycji przyszłorocznej ustawy budżetowej.

Klienci dwóch banków muszą być gotowi na utrudnienia w weekend. Właśnie wtedy dojdzie do poważnej operacjiKlienci dwóch banków muszą być gotowi na utrudnienia w weekend. Właśnie wtedy dojdzie do poważnej operacjiCzytaj dalej

Dotychczas decyzja o gwarancji rekompensaty dla TVP była przedmiotem oddzielnej ustawy. Jednak w ubiegłym roku doszło do poważnej rozbieżności zdań między partią rządzącą a prezydentem RP. Andrzej Duda ostatecznie podpisał dokument, ale pod warunkiem dymisji Jacka Kurskiego ze stanowiska prezesa TVP. Jednak polityk szybko powrócił do struktur spółki jako doradca zarządu, a od sierpnia 2020 r. ponownie pełni funkcje prezesa.

Część komentatorów twierdzi, że w tym roku rząd chciał uniknąć sporu i zabezpieczył wypłatę dla TVP w ustawie budżetowej, której prezydent nie może zawetować (art. 224 pkt. 1 konstytucji).

TVP z miliardami na pełnienie misji

Procedura przekazania przyszłorocznych środków będzie identyczna jak w 2020 r. TVP otrzyma wsparcie w postaci obligacji Skarbu Państwa, które po przekazaniu zostaną bezzwłocznie wykupione. Księgowi twierdzą, że to sprytny zabieg, który sprawia, że nie trzeba wykazywać wydatków ze strony budżetu.

Biedronka bezkompromisowa jak nigdy wcześniej. Klienci mogą być oszołomieni nową ofertą sieciówkiBiedronka bezkompromisowa jak nigdy wcześniej. Klienci mogą być oszołomieni nową ofertą sieciówkiCzytaj dalej

W projekcie wskazano, że wartość nominalna skarbowych papierów wartościowych wyemitowanych na potrzeby rekompensaty dla TVP nie może być wyższa niż 1,95 mld zł. Jednocześnie nie może przekraczać kwoty kosztów, które TVP ponosi z uwagi na realizowanie misji publicznej.

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Para prezydencka zachęca do pomocy przed świętami. Warszawski Bank Żywności potrzebuje wsparcia
  2. Samochód ciężarowy z wielka siłą wbił się w osobówkę. Koszmarny finał nieudanego wyprzedzania - Wideo
  3. Monstrualna obniżka cen w Rossmannie. Niemal wszystko kupisz prawie za darmo
  4. Świetne wiadomości dla naszych przyszłych emerytur. ZUS ujawnił nowe dane, mamy się z czego cieszyć
  5. Planujesz teraz zakupy? Mogą prosić cię o jedną rzecz, która okaże się wielkim oszustwem
  6. Przywiązali Małysza do kaloryfera, zaczęli bez wytchnienia ciągnąć za nogi. Apoloniusz Tajner przerwał milczenie
  7. Doskonale smakuje i świetnie wygląda. Ciasto bez pieczenia „Góra lodowa” już jest wielkim hitem
Fatalna informacja dotycząca 500 plus. Wiceminister nie pozostawił Polakom złudzeńFatalna informacja dotycząca 500 plus. Wiceminister nie pozostawił Polakom złudzeńCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News