TVP ogłasza wielki triumf ekonomiczny nad Szwajcarią i Tajwanem
Autor Przemysław Terlecki - 14 Sierpnia 2019

TVP ogłasza przegonienie Szwajcarii za 5 lat. Ekspert dementuje

TVP ostatnimi czasy działa jeszcze bardziej wyraźnie jako tuba propagandowa PiS. Partia zapowiedziała niestworzone rzeczy, które teraz prostuje ekspert. Zgodnie bowiem z doniesieniami telewizji, za rok Polska przebije Tajwan, a za 5 lat - Szwajcarię.

TVP, im bliżej wyborów jesteśmy, tym bardziej stara się wskazać, że Polska pod rządami PiS to kraj miodem i mlekiem płynący. Zgodnie z doniesieniami publicznego nadawcy już za rok Polska przegoni Tajwan, a za pięć lat w wielkim ekonomicznym wyścigu Polacy pobiją na głowę Szwajcarów. INNPoland przypomina, że tak śmiałe słowa padły podczas materiału Wiadomości o programie rządowym "Mieszkanie Plus".

Jak podał autor materiału Wiadomości TVP, Marcin Szypszak, program się realizuje, ludzie dostają mieszkania, a jedyny opór stawiają samorządowcy związani z opozycją. Co więcej, na końcu materiału padły dość zaskakujące słowa, które przytacza INNPoland.pl - "Rząd Zjednoczonej Prawicy może sobie pozwolić na realizację programów prospołecznych. Sprzyja temu dobra sytuacja budżetowa i rozwijająca się gospodarka. [...] Zdaniem Międzynarodowego Funduszu Walutowego Polska za rok przegoni Tajwan, a za 5 lat zrówna się ze Szwajcarią".

Bez tego nie zrobisz przelewu. Ogromne zmiany dla klientów PekaoBez tego nie zrobisz przelewu. Ogromne zmiany dla klientów PekaoCzytaj dalej

TVP ogłasza triumf nad Tajwanem i Szwajcarią

Czy jest to prawda? Jeśli spojrzeć na całkowity Produkt Krajowy Brutto wykazany przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy - jest to możliwe. Polska w 2019 roku plasuje się z całkowitym PKB na poziomie 593,3 mld dolarów, podczas gdy Tajwan wykazuje 601,4 mld dolarów, a Szwajcaria 707,6 mld dolarów.

Jeśli założyć, że całkowite PKB Polski będzie rosło o 4% rocznie, a PKB Szwajcarii i Tajwanu stały w miejscu, możliwe jest ich prześcignięcie. Niewiele to jednak znaczy dla bogactwa kraju, jak wyjaśnia Maciej Nowiński, ekonomista. Ekspert wskazuje, że ważniejszym wskaźnikiem jest PKB per capita, czyli na głowę.

Takich danych jak czyste PKB w ekonomii się w zasadzie nie porównuje, bo nie ma to wielkiego sensu. Stosunek wysokości PKB jednego państwa do drugiego pokazuje nam tak naprawdę bardzo niewiele. Nie wskazuje na to, które jest tak naprawdę bogatsze, bardziej stabilne. Zdecydowanie więcej można wyczytać z PKB per capita, powszechnie określanego jako wskaźnik zamożności państwa - wskazuje Nowiński.

PiS rozdał granty. 700 tys. zł dla blokujących marsz równości w BiałymstokuPiS rozdał granty. 700 tys. zł dla blokujących marsz równości w BiałymstokuCzytaj dalej

Odtrąbili zwycięstwo zdecydowanie za szybko

Czy jednak Polska ma szansę naprawdę pobić Szwajcarów i Tajwańczyków pod względem bogactwa? Niewątpliwie dziennikarz TVP wybrał dane, które mu pasowały do propagandowego przekazu, jednak nie przystają one do rzeczywistości. Pod względem czystego PKB Polska może dawać radę, ale wedle bardziej miarodajnego wskaźnika, jak PKB per capita nie jest już tak kolorowo. Ten bowiem bierze pod uwagę tak kluczową dla sprawy liczbę ludności.

Jeśli porównamy PKB per capita z uwzględnieniem parytetu siły nabywczej, to okaże się, że w Polsce mamy 33,8 tysiąca dolarów, a Szwajcarzy 65,7 tysiąca, na Tajwanie wynosi ono ponad 55 tysięcy. I to jest w zasadzie ten wskaźnik, który można porównywać bez większych kontrowersji - wskazuje Nowiński.

Jeszcze inaczej sprawa wygląda, jeśli spojrzeć na PKB per capita bez parytetu siły nabywczej. W Polsce to 15 630 dolarów, na Tajawanie ten wynosi 24 450 dolarów, a w Szwajcarii 82 410 dolarów. Nic więc dziwnego, że dziennikarz nie wykorzystałtych danych do materiału Wiadomości TVP, skoro nie pasują one pod z góry ustaloną tezę.

Emerytura mundurowych. Zmiany podpisał już prezydent DudaEmerytura mundurowych. Zmiany podpisał już prezydent DudaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  2. 300 plus na wyprawkę do szkoły. Do kiedy składać wnioski?
  3. Wakacje nad Bałtykiem drogie jak na Tureckiej Riwierze
  4. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę

Następny artykuł Kliknij ten przycisk Google News Trafisz na stronę Wiadomości Google, gdzie w prawym górnym rogu znajdziesz przycisk "Obserwuj". Kliknij go.