TVP pochłania coraz więcej pieniędzy z budżetu państwa
fot. Henryk Borawski/Wikipedia
Autor Stanisław Węgrowski - 9 Grudnia 2019

TVP bez pieniędzy? Szef Telewizji Polskiej skarży się na zbyt niskie wpływy z abonamentu i podatki

TVP ma niskie wpływy, brakuje realnego wsparcia ze strony innych instytucji, a do tego wszystkiego jeszcze dochodzą podatki - Jacek Kurski miał na co ponarzekać w wywiadzie udzielonym dla portalu wPolityce.pl.

TVP w finansowych tarapatach

Jacek Kurski, szef TVP, udzielił wywiadu portalowi wPolityce.pl, w którym poruszył temat finansowania publicznej telewizji. Zdaniem Kurskiego brak stabilnego systemu abonamentowego został zastąpiony przez kroplówkę w postaci "ciężko wywalczonych rekompensat".

Szef TVP nie zapomniał odnieść się do podatków. “Prawdziwym skandalem jest np. to, że wskutek dość dowolnej interpretacji Ministerstwa Finansów to, co wpływa z abonamentu, ten wdowi grosz, jest jeszcze opodatkowany VAT-em!” - powiedział Kurski i dodał, że “To 100 mln zł rocznie, które TVP zwraca do budżetu za wypełnianie misji! Polsat i TVN nie”.

Rząd zmusi kierowców do zdjęcia nogi z gazu. Mandaty będą drakońskieRząd zmusi kierowców do zdjęcia nogi z gazu. Mandaty będą drakońskieCzytaj dalej

Brak wsparcia i propaganda TVP

Kurski ocenił też, że "z wyjątkiem doraźnego i realnego wsparcia w krytycznych momentach ze strony centralnego ośrodka dyspozycji politycznej dobrej zmiany nie ma żadnego wsparcia ze strony większości instytucji otoczenia regulacyjnego" - powiedział szef TVP.

Prezes Telewizji Polskiej odpowiedział też na zarzuty dotyczące sprzyjaniu rządzącym. Zapytany o to, czy “Wiadomości” są programem propagandowym, odpowiedział, że to nieprawda. “Gdyby „Wiadomości” lub nasz kanał informacyjny TVP Info nadawały propagandę, nikt by tego nie oglądał, bo w warunkach tak dużego pluralizmu, mediów społecznościowych i krytycyzmu widzów natychmiast zostałoby to dostrzeżone i odrzucone. Oglądalność by spadała. A rośnie” - powiedział szef TVP na łamach portalu wPolityce.pl.

Przychody TVP większe, ale koszty też

Analizę finansów TVP przeprowadził “Dziennik Gazeta Prawna”. Gazeta zwraca uwagę, że telewizja publiczna rzeczywiście notuje wzrost przychodów na poziomie 21 proc., jednak miało na to wpływ główne źródło nadawcy. W 2019 roku mają być wyższe o niemal pół miliarda złotych. Tylko w tym roku do TVP, Polskiego Radia i ośrodków regionalnych z publicznych pieniędzy może wpłynąć w sumie 1,26 mld zł. Gazeta przypomina, że nadawcy publiczni otrzymywali dofinansowanie w poprzednich latach. W okresie 2017-2018 było to niemal 980 mln zł. Tymczasem TVP, według “DGP” podnosi swoje koszty, które w 2019 roku będą wyższe aż o pół miliarda złotych niż w ubiegłym roku.

Niemiecka sieć wprowadziła osobne kasy dla Niemców i Polaków. Klienci nie kryją oburzeniaNiemiecka sieć wprowadziła osobne kasy dla Niemców i Polaków. Klienci nie kryją oburzeniaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jacek Kurski zwolnił pracownika z TVP. Kuriozalny powód
  2. Syn rozbił stary wazon. Gdy mama zobaczyła, co było w środku, natychmiast zawołała męża
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła
  5. Najpierw 500 plus, a teraz rząd wprowadza 500 minus. Wielu Polaków straci swoje pieniądze
  6. Tysiące emerytów straci swoje mieszkania. Wszystkiemu winna jest emerytura

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News