TVN ostrzega przed środkiem antywirusowym
pixabay/Gadini
Autor Radosław Święcki - 15 Kwietnia 2020

TVN ostrzega przed środkiem antywirusowym. Jego użycie może być gorsze niż zakażenie

Popularny preparat antywirusowy Antycyd może być niebezpieczny dla zdrowia – ujawnia „Uwaga TVN”. Eksperci nie mają wątpliwości, że skutkiem jego działania mogą być reakcje, niekiedy gorsze niż sam drobnoustrój.

TVN ostrzega

Antycyd można kupić w kilku sklepach internetowych. Dziennikarz „Uwagi TVN” podając się za hurtownika, skontaktował się z producentem preparatu, który zapewnia, że nie jest on szkodliwy.

Skąd wątpliwości wobec preparatu? TVN zwraca uwagę, że na opakowaniach produktu dostępnego na stronach hurtowni chemicznych, producent chwali się m.in. posiadanym atestem Państwowego Zakładu Higieny. Tyle, że atest dotyczący tego preparatu urząd wydał pięć lat temu rekomendując używanie produktu w zupełnie innym celu. Taka sama informacja znajdowała się także na stronach producenta preparatu. Obecnie została ona usunięta.

Rz: Kancelaria Premiera tworzy nowe stanowiska. Miesięcznie zarobią na nich nawet 8 tys. złRz: Kancelaria Premiera tworzy nowe stanowiska. Miesięcznie zarobią na nich nawet 8 tys. złCzytaj dalej

– Chodzi o hamowanie rozwoju chorobotwórczych mikroorganizmów w gospodarce odpadami niebezpiecznymi, innymi niż niezabezpieczone oraz medyczne i rolno-spożywcze. Tak brzmi dokładny zakres atestu, jaki został wydany na ten preparat. Taki preparat powinien być stosowany do użycia profesjonalnego. Absolutnie nie w pomieszczeniach zamkniętych, a jeżeli w takich, to tylko z użyciem okularów ochronnych. Preparat może być drażniący i najprawdopodobniej taki będzie ze względu na swój skład. Na pewno nie powinien być używany w takich placówkach jak szkoła, czy też inne instytucje. Ten atest nie dotyczy też dezynfekcji rąk – mówi Anna Dela, rzecznik Państwowego Zakładu Higieny.

Antycyd w przeciwieństwie do innych środków zwalczających bakterie i wirusy nie zawiera alkoholu. Ma za to w składzie substancję chemiczną stosowaną m.in. do odkażania basenów i wybielania ubrań.

– Bazuje na podchlorynie sodu, który według Państwowej Inspekcji Sanitarnej działa w stężeniu 0,1 procenta na koronawirusa. Nasz preparat jest w stężeniu 0,5 proc. Więc w tym przypadku jest lepszy. No i oczywiście najfajniejsze jest to, że nie wysusza skóry, jak inne preparaty. To rzeczywiście sprawdziliśmy – tłumaczy producent preparatu.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Minister zdrowia zwrócił się z ważnym, pilnym apelem. Dotyczy wszystkich Polaków

Nie musisz być na kwarantannie, by dostać 2243,54 zł. Od 1 kwietnia w prawie jest furtkaNie musisz być na kwarantannie, by dostać 2243,54 zł. Od 1 kwietnia w prawie jest furtkaCzytaj dalej

Preparat nie może być stosowany przez ludzi

Czy preparat z podchlorynem sodu może być bezpiecznie stosowany bezpośrednio na skórę?

– Nie użyłbym tego na ręce – mówi „Uwadze TVN” dr Michał Sutkowski, specjalista chorób wewnętrznych i medycyny rodzinnej.

– Środek z podchlorynem może być stosowany jako środek dezynfekujący na powierzchnie. Natomiast w żaden sposób nie powinien być stosowany na błony śluzowe. Dlatego, bo jego użycie grozi stanami zapalnymi, ostrymi reakcjami alergicznymi. I to jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Skutkiem jego działania mogą być takie reakcje, które są czasem dużo gorsze niż sam drobnoustrój. Najlepszym środkiem dezynfekcyjnym jest alkohol 60-70 proc. – dodaje.

Dr Tomasz Białas z Głównego Inspektoratu Sanitarnego podkreśla, że preparat nie może być używany przez ludzi.

- Produkty biobójcze, czyli do powszechnego użytku muszą spełniać podstawowe wymagania. Taki produkt powinien być zarejestrowany w rejestrze prezesa Urzędu Produktów Leczniczych. On nie jest zarejestrowany, dlatego obrót tą substancją, jako antybakteryjną jest nielegalny. Nie można stosować go na ręce. Jest to absolutnie niedopuszczalne – mówi dr Białas.

Białas dodaje, że za udostępnianie i wprowadzanie do obrotu bez stosownego pozwolenia, grozi grzywna, a nawet kara pozbawienia wolności do lat dwóch.

Biedronka, Lidl i zmiany w godzinach otwarcia. Oto kiedy będziecie mogli zrobić zakupyBiedronka, Lidl i zmiany w godzinach otwarcia. Oto kiedy będziecie mogli zrobić zakupyCzytaj dalej

Co na to producent preparatu? Zapewnia, że środek jest bezpieczny dla skóry, zdrowia i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego stosowania. Twierdzi też, że jest w trakcie zdobywania odpowiedniego atestu, ale już teraz może produkować i sprzedawać preparat biorąc za bezpieczeństwo klientów pełną odpowiedzialność.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jak długo będziemy nosić maseczki? Minister Zdrowia na konferencji rozwiał wszystkie wątpliwości
  2. Biedronka rusza naprzeciw obecnym wymaganiom. W każdym sklepie popularnej sieci kupimy maseczki ochronne
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Trzęsienie ziemi we Włoszech. Dotknęło obszary najbardziej dotknięte pandemią
5 najdroższych ras psów w Polsce. Ich ceny powalają, za te pieniądze można kupić samochód5 najdroższych ras psów w Polsce. Ich ceny powalają, za te pieniądze można kupić samochódCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News