Problemy z trzynastą emeryturą
pixabay
Autor Komunikaty prasowe - 27 Listopada 2019

Wielkie zamieszanie z wypłatą trzynastej emerytury. Może ona naruszyć dyscyplinę

Trzynastka nie zgodna z finansami publicznymi? “Wykonanie ustawy przyjętej przez Sejm nie może być naruszeniem dyscypliny finansów publicznych” - ocenił wiceminister finansów Leszek Skiba, jak pisze Bankier.pl. Skomentował on w ten sposób zarzuty KO, które dotyczyły możliwego naruszenia przez Ministerstwo Finansów dyscypliny finansów publicznych.

Trzynastka ma naruszać dyscyplinę finansów publicznych?

Paulina Hennig-Kloska, posłanka KO, na środowej konferencji prasowej zapowiedziała, że zostanie przez nią złożone pismo informujące o możliwym naruszeniu dyscypliny finansów publicznych przez MF. Sprawa dotyczy wpłacenia w 2019 r. 13. emerytury, z pominięciem uwzględnienia tych kosztów w budżecie państwa na 2019 r., “w limicie regulowanym stabilizującą regułą wydatkową” - jak informuje Bankier.pl.

"Platforma Obywatelska jeszcze przed wyborami 2015 r. zmieniła regułę wydatkową, by zwiększyć wydatki o 3 mld zł. Trudno zatem wierzyć w szczerość troski o regułę wydatkową" - ocenił Skiba w przekazanym PAP komentarzu, jak cytuje Bankier.pl.

"Co do naruszenia dyscypliny finansów publicznych, to wykonanie ustawy przyjętej przez Sejm nie może być z zasady naruszeniem dyscypliny finansów publicznych. Postępowanie zgodne z prawem nie może być złamaniem prawa” - skomentował wiceminister, będący jednocześnie Głównym Rzecznikiem Dyscypliny Finansów Publicznych.

Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiłaJak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiłaCzytaj dalej

Kryzys finansów publicznych

Paulina Hennig-Kloska na wspomnianej konferencji, powiedziała że "ostatnie działania rządu premiera Mateusza Morawieckiego świadczą o tym, że mamy tak naprawdę do czynienia z kryzysem finansów publicznych". Jej zdaniem, idą za tym co najmniej trzy dowody: “Po pierwsze skok na OFE, czyli grabież 15 proc. oszczędności emerytalnych Polaków. Po drugie - grabież pieniędzy zgromadzonych w Funduszu Rezerwy Demograficznej, czyli pieniędzy na emerytury kryzysu demograficznego. I po trzecie - gorączkowe poszukiwanie przez rząd premiera Morawieckiego pieniędzy w postaci różnego rodzaju opłat i podatków" - podkreśliła posłanka KO, cytowana przez Bankier.pl.

Według posłanki, rząd PiS w celu ukrycia kryzysu finansów publicznych "coraz częściej zaczyna łamać prawo i obchodzić reguły ustalone prawem". "Ministerstwo Finansów coraz częściej realizuje wydatki z pominięciem deficytu budżetowego i reguły wydatkowej" - powiedziała Hennig-Kloska. "I dlatego właśnie dziś składamy pismo z informacją o możliwym naruszeniu dyscypliny finansów publicznych do Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych przez Ministerstwo Finansów" - podsumowała posłanka KO.

Paulina Hennig-Kloska doprecyzowała, że kwestia dotyczy między innymi wypłacenia “Trzynastki”, która “ma zostać teraz zrefinansowana z pożyczki udzielonej przez Fundusz Rezerwy Demograficznej, Funduszowi Solidarnościowemu". "Właśnie ta forma pożyczki udzielonej Funduszowi Solidarnościowemu pozwala ominąć deficyt budżetowy i stabilizującą regułę budżetową, mimo, że tak naprawdę rząd PiS pieniędzy na wypłatę tych świadczeń nigdy nie posiadał" - podkreśliła posłanka, cytowana przez Bankier.pl.

Jeszcze tylko trzy dni i na półki trafi hit. W sobotę Lidl przeżyje oblężenieJeszcze tylko trzy dni i na półki trafi hit. W sobotę Lidl przeżyje oblężenieCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Minął już rok od śmierci Ireny Dziedzic. Dlaczego o jej odejściu dowiedzieliśmy się po czasie?
  2. Nie żyje słynny aktor. Zmarł przed kamerami, miał 35 lat
  3. Było 500 plus, teraz rząd wprowadza 500 minus. Straci na tym tysiące Polaków
  4. Pikio - flagowy portal grupy mediowej Iberion
  5. Seniorzy będą wściekli, 13. emerytura nie zostanie wypłacona tak, jak wszyscy myśleli. Wiadomo, dlaczego

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News