Trzynastka może wywołać ogromne konsekwencje dla finansów państwa. Przyszłość systemu emerytalnego maluje się w ciemnych barwach
Photo by Chalmers Butterfield, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3544473
Autor Stanisław Węgrowski - 26 Listopada 2019

Trzynastka zagrożeniem nie tylko dla finansów państwa? "Także dla samych emerytów"

Trzynastka to ostatnio bardzo kontrowersyjny temat. Wczoraj głośnego wywiadu dla “Business Insider” udzielił Ludwik Kotecki, w którym skrytykował rząd za sposób zarządzania publicznymi pieniędzmi. Zdaniem twórcy reguły wydatkowej zapisanej w ustawie o finansach publicznych, rząd “stosuje kreatywną księgowość w sprawie 13. emerytury”.

Trzynastka budzi coraz większe kontrowersje

Trzynastka ma być przyznana emerytom i rencistom. Do niedawna nie było to jeszcze pewne ze względu na brak środków w budżecie. Jednak rząd wymyślił, że przekształci Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych w Fundusz Solidarnościowy i to stąd zostaną wypłacone trzynastki. Rząd chce je sfinansować z Funduszu jeszcze w tym roku. Zdaniem Ludwika Koteckiego rząd “stosuje kreatywną księgowość w sprawie trzynastej emerytury”. W wywiadzie dla Business Insider Kotecki ostro skrytykował rząd za działania na rzecz wypłacenia świadczenia. Trzynastka zostanie sfinansowana ze środków, które miały być na trudne czasy dla ZUS.

- Nie mają pieniędzy na to, co zostało rozdane już w tym roku, więc wprowadzają prawo, niejako wstecz, które ma ten bałagan posprzątać - powiedział cytowany przez Business Insider specjalista.

Kotecki zapowiedział, że jeśli rządzący nie wyrobią się z uchwaleniem ustawy o emeryturach na czas, to mogą złamać regułę wydatkową, co doprowadziłoby do popełnienia przestępstwa przez ministra finansów i tym samym możliwym postawieniem go przed Trybunałem Stanu.

Renta w drodze wyjątku. Możesz otrzymać tzw. specjalną rentę, nawet jeśli nie spełniasz kryteriówRenta w drodze wyjątku. Możesz otrzymać tzw. specjalną rentę, nawet jeśli nie spełniasz kryteriówCzytaj dalej

MF odpowiada

Ministerstwo Finansów odpowiedziało na zarzuty Koteckiego. Jak podaje businessinsider.pl, resort broni decyzji rządu tym, że zostały podjęte różne działania w zakresie podatków i składek, które mają zwiększyć przestrzeń na wydatki i w konsekwencji pozwolą na finansowanie nowych pomysłów i rozwiązań. Ministerstwo odniosło się reguły wydatkowej i oznajmiło, że ustalany przez nią limit jest skumulowany i nie wpływa na poszczególne wydatki. Resort uważa, że założenia “Piątki Kaczyńskiego” mogą zostać zrealizowane, bo po prostu zostały na to przygotowane odpowiednie środki.

Stąpają po cienkim lodzie

“Kreatywna księgowość”, o której mówił Kotecki, polega na tym, że aby Fundusz Solidarnościowy mógł wypłacić trzynastki, to dostanie pożyczkę z Funduszu Rezerwy Demograficznej - środki zostaną przesunięte. Pożyczka sprawia, że rząd nie musi znaleźć na koszty pokrycia w przychodach. Aktualnie w FRD jest 42 mld zł.

W rozmowie z Business Insider Polska Witold Michałek, ekspert BCC ds. makroekonomii nie zostawił suchej nitki na działaniach rządu. Jego zdaniem taki manewr nie tylko omija regułę wydatkową i naraża stabilność finansów publicznych, ale też osusze fundusz, który miał być zabezpieczeniem na problemy ZUS z wypłacalnością. Tym samym jest to też niebezpieczne dla emerytów.

Trzynastka na wybory prezydenckie

Wczoraj “Gazeta Wyborcza” informowała o tym, że Trzynastka ma zostać wypłacona tuż przed wyborami prezydenckimi w przyszłym roku. Można się domyślać, że to strategiczna decyzja rządu, która ma zwiększyć szanse na zwycięstwo w wyborach prezydenckich.

Roztargnieni właściciele zapłacą nawet 5 tys. zł mandatu. Wystarczy wyjść z psem na spacerRoztargnieni właściciele zapłacą nawet 5 tys. zł mandatu. Wystarczy wyjść z psem na spacerCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Biedronka: nagranie nastoletnich złodziei podbija sieć
  2. Nie żyje słynna modelka. Ciało kobiety zostało odnalezione pod mostem, tragiczne fakty
  3. Emeryci mają dostać po 10 tys. złotych. Warunek jest jeden
  4. Było 500 plus, teraz rząd wprowadza 500 minus. Straci na tym tysiące Polaków
  5. Seniorzy będą wściekli, 13. emerytura nie zostanie wypłacona tak jak wszyscy myśleli. Wiadomo, dlaczego
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News