
Trzynastka, podwyżki cen prądu, zerowy PIT. Zastanawiające odpowiedzi premiera na Facebooku
Trzynastka, PPK, wysokość wynagrodzeń na tle Europy - m.in. na pytania dotyczące tych kwestii musiał odpowiadać premier Mateusz Morawiecki podczas sesji pytań i odpowiedzi na Facebooku. Internauci mieli sporo pytań do szefa rządu.
Trzynastka, zerowy podatek PIT, PPK - premier Mateusz Morawiecki dostał sporo pytań od internautów w trakcie sesji pytań i odpowiedzi (Q&A) zorganizowanej na portalu Facebook - podaje superbiz.se.pl. Było to już kolejne spotkanie szefa rządu z internautami. Podczas tego spotkania nie zabrakło bieżących tematów politycznych i społecznych.
Trzynastka niepewna?
Podczas relacji na żywo szef rządu został zapytany, czy trzynastka jest zagrożona. Premier zapowiedział, że nie ma powodu do zmartwień - 13. emerytura zostanie wpisana do ustawy, a to oznacza, że dodatkowe świadczenie nie jest zagrożone. Trzynastka będzie zagwarantowana ustawowo.
PPK w Konstytucji?
Inne pytanie dotyczyło zapisania Pracowniczych Planów Kapitałowych w Konstytucji. Mateusz Morawiecki podkreślił, że w trakcie swojego wtorkowego expose zwrócił się w tej sprawie do parlamentarzystów. - Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) są fundamentalnie ważnym krokiem do budowania oszczędności krajowych, a wpisanie PPK do konstytucji podniesie zaufanie obywateli do oszczędzania w nich - tłumaczył szef rządu.
- Dlaczego chcielibyśmy zakotwiczyć te plany kapitałowe i te OFE, które również przekazujemy ludziom, w konstytucji jako środki prywatne? Właśnie dlatego, że Platforma Obywatelska, przy całym szacunku dla naszych oponentów politycznych, skonsumowała, wchłonęła część pieniędzy do budżetu. A jeśli środki będą przekazane ludziom (...), to gwarancja konstytucyjna zbuduje dodatkowe zaufanie, że warto oszczędzać na emeryturę - powiedział premier.
Pensje Polaków na tle Europy
Natomiast pewien internauta postanowił zapytać szefa rządu o to, kiedy polskie wynagrodzenie dobije do europejskich standardów. W odpowiedzi usłyszał, że "nie ma czegoś takiego, jak europejskie standardy. Jest szczęście rozwijającej się gospodarki i nieszczęście ataku Niemiec i Związku Radzieckiego na Polskę oraz lata komunizmu".
- Postawiliśmy na rozwój gospodarczy, który ma podnosić polskie płace. W ostatnich czterech latach polskie płace podniosły się realnie w sposób najszybszy w porównaniu do wszystkich poprzednich kadencji - stwierdził Mateusz Morawiecki.
Zerowy PIT nie dla wszystkich
Inne pytanie dotyczyło zerowego podatku PIT. Internauta zapytał, czy można się spodziewać wprowadzenia go dla wszystkich, a nie tylko osób do 26. roku życia. - PIT jest jednym z głównych źródeł dochodu (…) Trzeba nim gospodarować oszczędnie, dlatego dla młodych, po to by zostali w Polsce zdecydowaliśmy się na rewolucyjny projekt bez podatku dla młodych do 26. roku życia. I kanclerz Niemiec, wielu przywódców, media z USA się tym zainteresowały. Nam chodzi przede wszystkim o to, by młodzi znaleźli tutaj swoją pierwszą pracę - powiedział premier i dodał, że jego rząd obniżył powszechnie podatki PIT.
ZOBACZ TAKŻE:
- Tadeusz Rydzyk uderza w Polsat i TVN. Wplata Maksymiliana Kolbe
- Twórcy wielu hitów zawieszają koncertowanie do odwołania. Wszystko z troski o środowisko
- Antyfake - największy portal fact-checkingowy. Jego misja i najważniejsze informacje
- Emeryci mają dostać po 10 tys. złotych. Warunek jest jeden
- Było 500 plus, teraz rząd wprowadza 500 minus. Straci na tym tysiące Polaków
- Kupujesz takie kasze gryczane? Lepiej ich nie jeść, mogą powodować raka