Obraz Daniel Reche z Pixabay
Obraz Daniel Reche z Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 20 Lutego 2020

Trzynastka pomniejszona nawet o kilkaset złotych. Oświatowcy mogą sporo stracić

Trzynastka dla pracowników oświaty może być znacznie mniejsza - nawet o kilkaset złotych. To konsekwencja kwietniowych protestów - informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.

Trzynastka dla oświatowców będzie niższa

“DGP” podaje, że ubiegłoroczny strajk generalny, który był prowadzony przez blisko trzy tygodnie, kolejny raz odbije się na finansach nauczycieli. Za pierwszym razem nie otrzymali pieniędzy za okres protestu. Tym razem ich portfele ucierpią dlatego, że obcięte zostaną bonusy, w tym trzynastka (nie mylić z trzynastą emeryturą).

Jak się wylicza trzynastkę?

Jak pisze “DGP”, aby móc ubiegać się o trzynastkę, trzeba przepracować pół roku. Wynosi ona 8,5 proc. sumy pensji otrzymywanej przez pracownika w ciągu danego roku kalendarzowego. Do wysokości trzynastki poza wynagrodzeniem zasadniczym wlicza się również inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, takie jak dodatki nagrody oraz ekwiwalent i płaca urlopowa.

ZUS rozsyła listy do niemal 8 mln Polaków. Od tego zależy twoja emeryturaZUS rozsyła listy do niemal 8 mln Polaków. Od tego zależy twoja emeryturaCzytaj dalej

Natomiast pod uwagę nie są brane świadczenia z ubezpieczenia chorobowego, uzyskanych ze względu na niezdolność do pracy, wynagrodzenia za dwa dni opieki nad dzieckiem do 14 roku życia, nagród jubileuszowych i uznaniowych, a także odpraw emerytalnych i rentowych - pisze “DGP”.

Niższa trzynastka, niższe pensje

Choć samorządy obiecywały nauczycielom, że nie będzie żadnych potrąceń w wyniku strajku, to regionalne izby obrachunkowe zwróciły uwagę, że spowodowałoby to naruszenie dyscypliny finansów publicznych. W związku z tym niektóre miasta, jak Warszawa czy Łódź przekazały niewypłacone środki na wyższe bonusy motywacyjne - podaje “DGP”.

- Dzięki takim rozwiązaniom w ostatecznym rozrachunku nauczyciele nie stracili zbyt wiele. Generalnie jednak, jeśli ktoś mniej zarobił, to otrzyma w tym roku niższą trzynastkę za 2019 r. - mówi “DGP” Krzysztof Baszczyński, wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Boją się strajkować

Z rozmów z przedstawicielami oświaty wynika, że kolejne potrącenia skutecznie zniechęciły nauczycieli do kolejnych protestów. A mniejsze formy sprzeciwu, jak strajk włoski są już w placówkach niewidoczne.

Dobre nie musi być nowe. TOP 10 najlepszych używanych aut dla rodziny do 20 tys. złDobre nie musi być nowe. TOP 10 najlepszych używanych aut dla rodziny do 20 tys. złCzytaj dalej

- Brak rekompensat finansowych dla większości protestujących nauczycieli, a teraz jeszcze niższe trzynastki skutecznie zniechęcają środowisko do myślenia o jakichkolwiek formach strajku - mówi “DGP” Marek Pleśniar, dyrektor Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty.

Więcej na ten temat przeczytasz w “Dzienniku Gazecie Prawnej”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wyszedł ze szpitala, przepadł bez śladu. Gdzie jest Stanisław Zawistowski?
  2. Niezwykłej operacji guza mózgu towarzyszyły dźwięki skrzypiec. Na instrumencie grała sama pacjentka
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Koszmar w Ryanairze został nagrany. Wymioty i modlitwy, żeby horror się skończył
Samochody, które palą najmniej. TOP 10 najbardziej oszczędnych autSamochody, które palą najmniej. TOP 10 najbardziej oszczędnych autCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News