trzynastka, 13. emerytura. Rząd zamierza oskubać Polaków z zaskórników. To miały być pieniądze na trudne czasy
jber.jb.mil/ VIRIN: 110916-F-FC540-001.JPG
Autor Stanisław Węgrowski - 15 Listopada 2019

Pieniądze na Trzynastkę pójdą z zaskórniaków Polaków. Grozi to zawaleniem systemu emerytalnego

Trzynastka, czyli tzw. 13. emerytura, może być finansowana ze środków Funduszu Solidarnościowego - tak wynika z projektu złożonego w środę przez posłów Prawa i Sprawiedliwości. 13. emerytura może więc zagrozić całemu systemowi emerytalnemu.

Trzynastka - rząd znalazł wyjście

Trzynastka została obiecana przez rząd już w trakcie kampanii do wyborów parlamentarnych. Jak podaje “Gazeta Wyborcza”, emeryci i renciści, a także osoby na świadczeniach emerytalnych mają otrzymać dodatkowe świadczenie w wysokości emerytury minimalnej. W tym momencie to 1100 zł brutto, czyli ok. 900 zł na rękę. Dla budżetu państwa to wydatek ok. 10 mld zł.

Specjaliści ostrzegali, że tych środków w budżecie nie ma i nie będzie, szczególnie po tym, jak podczas kampanii wyborczej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że budżet na 2020 rok będzie pierwszy raz od wielu lat zrównoważony.

Tysiące samochodów musi trafić do naprawy. Chodzi o auta siedmiu producentówTysiące samochodów musi trafić do naprawy. Chodzi o auta siedmiu producentówCzytaj dalej

Kombinują jak mogą

Jednak trzynastka powoduje, że budżet państwa nie może być zrównoważony. Jak podaje “Gazeta Wyborcza”, właśnie dlatego rząd nie zapisał wydatków, jakie wyniesie trzynasta emerytura do budżetu na 2020 rok. Jak się okazuje, rządzący wymyślili źródło, z którego będzie finansowana trzynastka.

Gazeta pisze, że projekt nowelizacji, który został złożony w środę przez posłów Prawa i Sprawiedliwości zakłada, że trzynastka zostanie sfinansowana z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, który powstał w styczniu tego roku. Pojawia się pytanie, skąd Fundusz znajdzie na to środki? “GW” podaje, że Funduszowi zostanie udzielona pożyczka w wysokości do 9 mld zł ze środków Funduszu Rezerwy Demograficznej.

Za kontrolę możesz żądać rekompensaty. Przełomowy wyrok, o którym władza milczyZa kontrolę możesz żądać rekompensaty. Przełomowy wyrok, o którym władza milczyCzytaj dalej

Grozi nam katastrofa

To oznacza, że trzynastka zostanie sfinansowana za pieniądze, które miały służyć w trudnych czasach. Teraz okazuje się, że rząd zamierza oskubać Fundusz, który miał być zabezpieczeniem. - “Tę skarbonkę mieliśmy rozbić dopiero po 2025 r., gdy na jedną osobę w wieku produkcyjnym przypadać będą dwie w wieku nieprodukcyjnym (dziś na jednego emeryta przypada ponad trzech pracowników) i dziura w budżecie ZUS wyniesie nawet 70-80 mld zł rocznie” - informuje “Gazeta Wyborcza”.

Obecnie w Funduszu Rezerwy Demograficznej jest 42 mld zł. Po tym, jak rząd pobierze z niego potrzebne środki, w FRD zostanie 32 mld zł.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Głodowa emerytura Krystyny Loski. Legenda telewizji musi liczyć na pomoc sławnej córki
  2. Miały dawać radość, a nie żyje przez nie już ponad 70 dzieci. Miliony sztuk wycofanych ze sprzedaży
  3. Waloryzacja ma wypchać portfele emerytów. Najbiedniejsi dostaną po 13 tys. zł
  4. Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczyk
  5. Tylko wyniesiesz śmieci. Zapłacisz nawet 5 tys. złotych grzywny
  6. Ziścił się czarny scenariusz dla Tadeusza Rydzyka. Z jego radiem jeszcze nie było tak źle

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News