banknoty-pixabay-krzys16
pixabay/krzys16
Autor Kasper Starużyk - 15 Lutego 2020

ZUS zabrał głos w sprawie trzynastych emerytur. Wiemy ile pieniędzy trafi do emerytów

Emeryci już w kwietniu bieżącego roku będą mogli liczyć na wypłatę tzw. trzynastek. Pieniądze na dodatkowe świadczenie są już przygotowane, powiedziała prezes ZUS.

Wypłata trzynastych emerytur będzie sporym wyzwaniem dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS musi bowiem przygotować do wypłat aż 12 mld zł. Według zapewnień szefowej, pieniądze są jednak już przygotowane i trafią na konta seniorów już w kwietniu bieżącego roku.

ZUS wysłał listy do 9,7 mln Polaków. Za nieodebranie zapłacisz, a grozi nawet więzienieZUS wysłał listy do 9,7 mln Polaków. Za nieodebranie zapłacisz, a grozi nawet więzienieCzytaj dalej

Trzynastka w kwietniu na kontach emerytów

ZUS potwierdził, że trzynastą emeryturę dostanie ponad 10 mln osób. 9,8 mln to emeryci i 285 tys. renciści socjalni - podaje za PAP Business Insider. Beneficjenci świadczenia dostaną więcej pieniędzy niż rok temu, a wszystko dzięki waloryzacji rent i emerytur. W 2020 roku tzw. trzynastka wyniesie 1200 zł brutto, co oznacza, że po podliczeniu podatku zasili konta emerytów w kwocie 981 zł netto. Co także ważne, pieniądze otrzymane z trzynastek nie będą uznawane za dochód, a więc nie będzie mógł ich zająć komornik.

Już wiadomo, w której sieciówce kupisz najtaniej. Na zakupach zaoszczędzisz nawet 27,87 złJuż wiadomo, w której sieciówce kupisz najtaniej. Na zakupach zaoszczędzisz nawet 27,87 złCzytaj dalej

W ubiegłym roku "trzynastki" były niższe o 100 zł brutto, zatem emeryci będą mieli szansę na lepsze zarządzanie swoimi budżetami.

Kto dostanie trzynastkę

"Trzynastka" należy się wszystkim emerytom, niezależnie od rodzaju wykonywanego zawodu, a także systemu, z którego wypłacane mają emerytury. Tak więc na świadczenie mogą liczyć nie tylko osoby odkładające swoje pieniądze w ZUS, ale także w KRUS. Na świadczenie liczyć mogą również emerytowani mundurowi, nauczyciele i rolnicy.

Owe 12 mld odłożone przez rząd na świadczenia zostały zapisane na kontach Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Jeżeli prezydent Andrzej Duda zdecyduje się na podpisanie dokumentu w kwestii zmiany nazwy, emeryci dostaną pieniądze już z Funduszu Solidarnościowego. Sprawa nazewnictwa nie zmieni jednak wysokości ich świadczeń.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Znaleziono ciało 26-latki w ciąży obok torów. Sprawę bada prokuratura
  2. Pilna decyzja GIF. Z aptek zniknął ważny lek
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News