trzynastka
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 27.10.2019. n/z Emerytka liczy pieniadze.
Autor Komunikaty prasowe - 9 Lutego 2020

Aż 200 tys. emerytów obejdzie się tylko smakiem. Trzynasta emerytura nie dla nich

Trzynastka, czyli dodatkowe roczne świadczenie dla emerytów i rencistów, będzie wypłacane w kwietniu i ma trafić do prawie 10 mln osób. Jak się jednak okazuje, trzynastej emerytury nie dostanie ok 200 tys. seniorów.

Trzynastka nie dla wszystkich

Prawo do trzynastki i jej wypłaty trzeba mieć przyznane na dzień 31 marca bieżącego roku, aby otrzymać świadczenie. “Oznacza to, że dodatkowej emerytury nie otrzymają osoby, które przejdą w stan spoczynku zawodowego po 31 marca roku, w którym to roczne świadczenie jest wypłacane” - informuje Onet.

Według szacunków, wiek emerytalny co roku jest osiągany przez ok. 250 tys. Polaków. Większość z nich (ok. 200 tys.) osiągnie prawo do emerytury w pierwszym kwartale 2020 r. To właśnie ta grupa nie będzie miała szansy otrzymać trzynastki w bieżącym roku.

Ulubione samochody Polaków w 2020 roku. TOP 10 najchętniej kupowanych modeli [GALERIA]Ulubione samochody Polaków w 2020 roku. TOP 10 najchętniej kupowanych modeli [GALERIA]Czytaj dalej

Kiedy trzeba złożyć wniosek

Wniosek o emeryturę można składać miesiąc przed osiągnięciem wieku emerytalnego, czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. To informacja szczególnie istotna dla tych osób, które mogą przejść na emeryturę do 31 marca tego roku.

Kto dostanie trzynastkę

“Z danych MRPiPS wynika, że dodatkowe roczne świadczenie pieniężne w 2020 r. zostanie wypłacone dla ok. 9,8 mln osób, w tym 285 tys. rencistów socjalnych i ok. 19 tys. osób pobierających rodzicielskie świadczenie uzupełniające. W 2020 r. ma to kosztować ok. 11,75 mld zł, a w roku 2021 – ok. 22,7 mld zł” - podaje Onet.

Trzynastki trafią do osób pobierających emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, emerytury pomostowe, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, renty socjalne i strukturalne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

Kultowe marki z PRL, które przetrwały do dziś. Jedne budzą wspomnienia, inne są teraz jeszcze bardziej popularneKultowe marki z PRL, które przetrwały do dziś. Jedne budzą wspomnienia, inne są teraz jeszcze bardziej popularneCzytaj dalej

Finansowanie trzynastek

Trzynastki mają być finansowane z Funduszu Solidarnościowego, dawniej nazywanego Solidarnościowym Funduszem Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, a także z budżetu państwa.

Pierwszy raz trzynasta emerytura została wypłacona w 2019 r. w kwocie 1100 zł brutto. Świadczenie trafiło wówczas do 9,8 mln osób. Rząd ma w planach wypłatę także czternastej emerytury w 2021 r.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Gdzie pracuje Marta Kaczyńska? Wiemy na czym zarabia
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  4. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  5. Już pewne. Koniec 500 plus, wszyscy dostaną w rzeczywistości o wiele mniej
Warto wiedzieć coś o banku, w którym trzymasz swoje pieniądze. 10 największych banków w PolsceWarto wiedzieć coś o banku, w którym trzymasz swoje pieniądze. 10 największych banków w PolsceCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News