trzynastka
fot. Przemysław Terlecki
Autor Komunikaty prasowe - 6 Stycznia 2020

Komornik zapuka do drzwi i zabierze pieniądze z Trzynastki. Nowa zmiana może pogrążyć tysiące emerytów

Trzynastka ma nie być chroniona przed komornikami - tak zaproponowało Ministerstwo Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. W przypadku, gdy dojdzie to do skutku, wówczas emeryci i renciści z zadłużeniem, otrzymają jedynie 825 zł świadczenia. “Fakt” dotarł do pisma, w którym urzędnicy Ziobry proponują, by komornicy mogli zajmować emerytom i rencistom z długami trzynastki” - informuje dziennik.

Trzynastkę może zabrać komornik

Trzynastka może trafić w ręce komornika, jeśli seniorzy mają zadłużenie - taka jest propozycja Ministerstwa Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Dane BIG InfoMonitor wskazują, że około 350 tysięcy polskich emerytów posiada długi. Wynika to z tego, że starsi ludzie często biorą pożyczki i kredyty w celu pomocy swoim najbliższym.

Dla emerytów i rencistów z niskimi świadczeniami Trzynastki są niemałym dofinansowaniem. W zeszłym roku, kiedy trzynastą emeryturę wypłacono po raz pierwszy, dostali oni gwarancję, że 13. będą ustawowo zwolnione z egzekucji komorniczej, nawet gdy senior posiada duże zadłużenie. Teraz jednak ma się to zmienić.

Znany polityk ujawnił kłopotliwe fakty dotyczące 500 plus. Nieznana prawda o świadczeniach rodzinnychZnany polityk ujawnił kłopotliwe fakty dotyczące 500 plus. Nieznana prawda o świadczeniach rodzinnychCzytaj dalej

Ministerstwo Sprawiedliwości zmienia zdanie w sprawie trzynastek

Ministerstwo Sprawiedliwości chce wprowadzić zmiany i w projekcie ustawy o trzynastych emeryturach zaproponowało, by Trzynastki podobnie jak emerytury i renty, podlegały egzekucji komorniczej.

„ Pod rozwagę poddaje się objęcie dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów regulacją, zgodnie z którą, jeżeli wysokość świadczenia nie przekroczy kwoty wolnej od egzekucji – nie będzie ono podlegało zajęciu, jeżeli zaś wysokość świadczenia przekroczy tę kwotę, będzie ono podlegało zajęciu na zasadach ogólnych” – można przeczytać w uwagach resortu sprawiedliwości, jak cytuje “Fakt”.

Z trzynastki może niewiele zostać zadłużonym seniorom

W przypadku wejścia w życie takiego przepisu, zadłużony senior otrzyma nie 1200 zł trzynastki, a 825 zł, gdy jego konto zostanie zajęte przez komornika. Póki co, rząd nie jest przychylny prośbie resortu, jednak prace nad projektem jeszcze się nie skończyły.

“To nie państwo, a emeryt lub rencista sam powinien zdecydować, na co przeznaczyć trzynastkę: czy na spłatę długów czy też bieżące wydatki” – uważa dr Antoni Kolek prezes Instytutu Emerytalnego, cytowany przez “Fakt”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niewiele osób wie. Po śmierci Anna Jantar została uczczona w wyjątkowy sposób przez kultowego wykonawcę
  2. Z ostatniej chwili: znany polityk niespodziewanie trafił do szpitala
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od 1 stycznia zmiany w kontrolach drogowych. Policja sprawdzi jedną, ważną rzecz więcej w twoim aucie
  5. Fiskus zapuka do ciebie i zabierze pieniądze. Będziesz płacił podatki za zmarłych
  6. Będzie 14. emerytura! Wiadomo, kiedy emeryci dostaną dodatkowe pieniądze

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News