Trzynaste wynagrodzenie blokada budżetu
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Konrad Karpiuk - 29 Listopada 2020

MF dementuje plotki, które zasiały panikę wśród Polaków. Miliony odetchną z ulgą

Trzynaste wynagrodzenie nie zostanie wstrzymane z powodu blokady wydatków przez Ministerstwo Finansów. Resort tłumaczy, że informacje krążące na ten temat w mediach nie są prawdziwe. Wstrzymane będą jednak inne świadczenia dla pracowników budżetówki.

Trzynaste wynagrodzenie jest bezpieczne. Rzeczniczka prasowa ministerstwa uspokaja

Wielu Polaków zatrudnionych w administracji państwowej zaczęło obawiać się o swoje trzynaste wynagrodzenie w 2020 roku. Powodem paniki było ogłoszenie przez ministra finansów Tadeusza Kościńskiego blokady wydatków na nagrody i dodatkowe wypłaty dla pracowników budżetówki.

W sobotę 28 listopada rzeczniczka prasowa resortu finansów, Iwona Prószyńska udzieliła wywiadu Polskiej Agencji Prasowej (PAP). Uspokoiła Polaków, twierdząc że świadczenia z tytułu trzynastego wynagrodzenia będą wypłacone zarówno w tym jak i w przyszłym roku.

- Nie jest prawdą, że zagrożona jest wypłata trzynastego wynagrodzenia [...] Świadczenia z tego tytułu zostały wypłacone w bieżącym roku i będą realizowane również w 2021 r., co wynika z obowiązujących przepisów - mówiła dla PAP Prószyńska.

Polacy masowo wypłacają pieniądze z banków. Strach narasta coraz bardziejPolacy masowo wypłacają pieniądze z banków. Strach narasta coraz bardziejCzytaj dalej

Jak zaznacza rzeczniczka MF, pracownicy sektora budżetowego muszą liczyć się z ograniczeniem wypłat i nagród z zakresu niewymaganym przepisami prawa (trzynaste wynagrodzenie jest prawnie zabezpieczone). Decyzje mają zostać podjęte przez dysponentów poszczególnych części budżetu.

Prószyńska zaznacza, że wydatki w administracji publicznej zablokowano w celu uzyskania pieniędzy na przeciwdziałanie negatywnym skutkom pandemii COVID-19. Stąd też blokada dotyczy oszczędności z wynagrodzeń i pochodnych.

DZISIAJ GRZEJE:

 1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
 2. Nadchodzi europejska emerytura. System w Polsce zmieni się nie do poznania
 3. Jakimowicz przedrzeźniał Magdalenę Ogórek w programie na żywo, nie wytrzymała. "Jarek, opamiętaj się"
 4. PKO BP bije na alarm, klienci w niebezpieczeństwie. Bank apeluje o szczególną ostrożność

Pracownicy administracji w tym roku nie mogą liczyć na bonusy

Po tym jak do mediów dotarły informacje o blokadzie wydatków przez resort finansów, wybuchła panika związana z potencjalnym brakiem trzynastych wynagrodzeń. Szef ministerstwa, Tadeusz Kościński zapowiedział, że zaoszczędzone pieniądze mają trafić na pomoc dla przedsiębiorców oraz na zakup szczepionki chroniącej przed wirusem SARS-CoV-2.

Już jutro w Lidlu kupisz pół wyposażenia domu supertanio. Artykuły bez których ani ruszJuż jutro w Lidlu kupisz pół wyposażenia domu supertanio. Artykuły bez których ani ruszCzytaj dalej

Wszystkie ministerstwa otrzymały pisma z informacją o szczegółach blokady budżetu. W wiadomości poinformowano m.in. o tym, że decyzję podjął premier Mateusz Morawiecki na mocy Ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. O decyzji Morawieckiego, która miała zablokować również wypłaty trzynastych wynagrodzeń pisaliśmy wczoraj.

Lista zablokowanych wydatków dotyczyła: wynagrodzeń osobowych, uposażenia, dodatkowego wynagrodzenia rocznego, dodatkowego uposażenia rocznego i nagród rocznych. Jak pisała Wirtualna Polska, każdy resort miał samodzielnie ustawić szczegóły oszczędności, co też wczoraj potwierdziła dla PAPu Prószyńska.

Portal bankier.pl zaznacza, że kwoty blokad w poszczególnych częściach budżetu zostały określone w związku z niewykorzystaniem pełnego dostępnego budżetu na wynagrodzenia. Wychodzi więc na to, że resorty oszczędzały na dodatkowych nagrodach dla urzędników. To właśnie te niewykorzystane pieniądze mają być przeznaczone do walki z pandemią.

Jest jeszcze szansa na dodatkowe pieniądze od państwa. Wnioski kończą przyjmować 30 listopadaJest jeszcze szansa na dodatkowe pieniądze od państwa. Wnioski kończą przyjmować 30 listopadaCzytaj dalej

Natomiast trzynaste wynagrodzenia nie są zagrożone, gdyż ich wypłatę zapewnia art. 2 i 4 ustawy z 12 grudnia 1997 roku o dodatkowym wynagrodzeniu dla pracowników sfery budżetowej. Wysokość "trzynastki" wynosi 8,5 proc. sumy rocznej pensji pracownika. Przyznawana jest jedynie osobom, które przepracowały przynajmniej pół roku.

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

 1. Kobieta ponad dobę leżała w łazience na podłodze. Rozpaczliwie wołała o pomoc
 2. Robert Kubica powraca na tor. Alfa Romeo wydała jasny komunikat
 3. NBP wydał ważny komunikat. Chodzi o pieniądze Polaków, instytucja chce wszystkim pomóc
 4. Wstydliwa wpadka przy nowych dowodach osobistych. Są w nich błędy, też mogłeś dostać wadliwy egzemplarz
 5. 308 nowych aut dla administracji rządowej. Mało? Dorzucili jeszcze myjnię
 6. Rewelacja i wielka duma. Dawid Kubacki na podium, pękamy z dumy
 7. Zrobisz wyborny deser z mąki od Rydzyka za 51 zł/kg? Ma wyjątkowe właściwości, ale kosztuje skandalicznie dużo
Nadchodzi europejska emerytura. System w Polsce zmieni się nie do poznaniaNadchodzi europejska emerytura. System w Polsce zmieni się nie do poznaniaCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News