Na trzynastą emeryturę czeka wielu Polaków. Czy ZUS ma na to pieniądze?
https://commons.wikimedia.org/Warszawska-róg-Szerokiej-w-Tomaszowie-Mazowieckim-w-województwie-łódzkim
Autor Kamila Jeziorska - 22 Lipca 2020

ZUS obciążony wydatkami na pandemię, trzynastki będą wypłacane? Prezes zabrała głos, nie pozostawiła wątpliwości

Nie jest tajemnicą fakt, że koronawirus obciążył budżet Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wypłaty świadczeń z tytułu tzw. tarczy antykryzysowej zbiegły się z trzynastą emeryturą dla seniorów. I choć tę udało się wypłacić, to w wywiadzie dla PAP, prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska została zapytana o bezpieczeństwo kolejnej trzynastki.

Co z trzynastymi emeryturami?

Trzynasta emerytura to dodatkowe roczne świadczenie pieniężne przysługujące osobom, które 31 marca roku, w którym będzie wypłacane to świadczenie, są uprawnione do emerytury – w tym emerytury pomostowej, okresowej emerytury kapitałowej i emerytury częściowej, renty z tytułu niezdolności do pracy – w tym renty dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz rent wypadkowych, renty szkoleniowej, renty socjalnej, renty rodzinnej, rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, świadczenia i zasiłku przedemerytalnego - czytamy na oficjalnej stronie ZUS.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych do tej pory wypłacił miliardy złotych w ramach tarczy antykryzysowej. Świadczenia postojowe dla przedsiębiorców połączone z faktem odroczenia lub zwolnienia płatników z uiszczania składek poważnie nadszarpnęły budżet Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

-Monitorujemy sytuację i prowadzimy analizy. Liczba płatników, przedsiębiorców i pracodawców, zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego, wynosiła na koniec czerwca 2,74 mln - powiedziała PAP prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Czy starczy funduszy na wypłatę trzynastych emerytur?

- Zrealizowaliśmy zwolnienie ze składek dla około 2 milionów firm, umarzając składki na kwotę 12 miliardów złotych za około 6,5 miliona osób ubezpieczonych. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca również świadczenia postojowe dla przedsiębiorców i osób wykonujących umowy cywilnoprawne - powiedziała Uścińska na temat wypłat z tzw. tarczy antykryzysowej.

W listopadzie mogłeś jeszcze kupić za 15 zł. Dziś go sprzedają z 67-krotnym przebiciemW listopadzie mogłeś jeszcze kupić za 15 zł. Dziś go sprzedają z 67-krotnym przebiciemCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Śmierć w rodzinie Wałęsów przyszła nagle, bez ostrzeżenia. Śledczy ustalili czy popełnił samobójstwo
2. Niemcy masowo wykupują ze sklepów jeden produkt. Hurtownie też już puste
3. Wcześnie wpadła w nałóg, nie słuchała się rodziców. Stryj nie chciał, aby Marta Kaczyńska zdradzała tajemnice

W związku obciążeniami finansowymi, które spotkały ZUS w ostatnim czasie, PAP zapytał o to czy w budżecie zostanie pieniędzy na wypłatę trzynastych emerytur dla seniorów. Prezes nie pozostawiła żadnej wątpliwości ws. trzynastej emerytury.

- Oczywiście, ponieważ wypłacalność świadczeń z ubezpieczeń społecznych gwarantowana jest przez państwo. Niedobory w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco są pokrywane z dotacji z budżetu państwa - powiedziała Uścińska i dodała, że w budżecie na ten rok przewidziano 34 mld zł dotacji.

ZUS obciążony wydatkami na pandemię, trzynastki będą wypłacane? Prezes zabrała głos, nie pozostawiła wątpliwościZUS obciążony wydatkami na pandemię, trzynastki będą wypłacane? Prezes zabrała głos, nie pozostawiła wątpliwościCzytaj dalej

Trzynasta emerytura i inne świadczenia wypłacane przez ZUS

Trzynasta emerytura nie jest jednak jedynym świadczeniem wypłacanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. PAP przypomniał prezesce, że pozostaje kwestia dodatku solidarnościowego dla osób, które w wyniku pandemii straciły pracę.

- ZUS wypłacił w ramach dodatku solidarnościowego 93 tys. świadczeń na kwotę 122 mln zł. Niektórzy świadczeniobiorcy dostali już dwie wypłaty - za czerwiec i lipiec - powiedziała.

Kwestią, z którą musi zmierzyć się ZUS, nadal pozostaje bon turystyczny. Prof. Uścińska ponownie wyjaśniła zasady przyznawania jednorazowego świadczenia oraz podkreśliła to, komu on przysługuje. Dodała, że jest to niebywałe wyzwanie dla całego Zakładu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wielokrotnie wzywali pogotowie. Bliscy patrzyli jak babcia powoli umiera
  2. Uciekali przed horrorem. Mieli tylko jedno wyjście. Dramat w Europie. Nagranie wbija w fotel
  3. Lepiej przeszukaj swoje szuflady. Za niektóre stare monety możesz dostać krocie
  4. Jeszcze chwila i 1400 zł przemknie ci koło nosa. Musisz się pospieszyć, zostało parę dni
  5. Urzędnicy skontrolują twój dom. Obowiązkowo musisz się wytłumaczyć czym palisz w piecu, wielu Polaków będzie wściekłych
  6. Gotujesz rosół na kurczaku? Babcie ostrzegają, 1 część kury w ogóle się nie nadaje, nie wrzucajcie jej do garnka
Nie musisz pędzić 100 km/h, żeby fotoradar zrobił ci zdjęcie. Teraz wystarczy o wiele mniej, żeby dostać mandatNie musisz pędzić 100 km/h, żeby fotoradar zrobił ci zdjęcie. Teraz wystarczy o wiele mniej, żeby dostać mandatCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News