Obraz Besno Pile z Pixabay
Obraz Besno Pile z Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 21 Marca 2020

Trzynasta emerytura i renta z opóźnieniem. Część uprawnionych dostanie pieniądze dopiero za kilka miesięcy

Trzynasta emerytura zostanie wypłacona w późniejszym terminie. Ze względu na zagrożenie koronawirusem Zakład Ubezpieczeń Społecznych odwołał wszystkie komisje lekarskie wizyty lekarzy orzeczników. Tym samym osoby, które ubiegają się o świadczenia muszą dłużej czekać na decyzje i środki.

Trzynasta emerytura jednak później

ZUS poinformował, że ze względu na zagrożenie pandemią wszystkie wizyty u lekarzy orzeczników w terminach od 12 do 27 marca zostały odroczone. Jeżeli ktoś miał umówiony termin wizyty lub komisji lekarskiej, będzie musiał poczekać na nowy termin.

Jak podaje dziennik “Fakt”, może to potrwać nawet do maja. A to oznacza, że im później taka wizyta się odbędzie, tym dłużej będzie trzeba czekać na decyzję i wypłatę świadczeń emerytalno-rentowych, w tym trzynastej emerytury.

Zasiłek dadzą tylko przez dwa tygodnie. Jego dzienna stawka wywołała oburzenieZasiłek dadzą tylko przez dwa tygodnie. Jego dzienna stawka wywołała oburzenieCzytaj dalej

Trzynasta emerytura nie dla każdego?

Ta sytuacja dotyczy zarówno osób, które ubiegają się o świadczenie emerytalno-rentowe pierwszy raz, jak i tych, które chcą je przedłużyć. Wielu seniorów składało wnioski jak najwcześniej, aby mieć prawo do wypłaty trzynastej emerytury. Nie ma wyjścia - oni też muszą poczekać.

DZISIAJ GRZEJE:
1. PGE stanowczo zabiera głos w sprawie dostępności prądu w domach i ostrzega klientów
2. Biedronka wprowadziła ogromne zmiany w związku z wirusem. Musicie to wiedzieć

Warto przypomnieć, że trzynasta emerytura zostanie wypłacona, jeżeli ktoś ma prawo do wypłaty świadczenia emerytalno-rentowego na dzień 31 marca. A co się stanie, jeśli przez zagrożenie epidemiologiczne lekarz orzecznik nie przyjmie interesanta przed 31 marca?

- Jeśli zostanie ustalone, że niezdolność do pracy i prawo do renty istniały w dniu 31 marca 2020 r., dodatkowe roczne świadczenie pieniężne zostanie wypłacone wraz z przyznaną rentą, nawet gdyby przyznanie świadczenia nastąpiło w późniejszym czasie - tłumaczy “Faktowi” rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Produkty, za które przepłacasz i nawet o tym nie wiesz. Nie daj nabić się w butelkę i zacznij oszczędzanieProdukty, za które przepłacasz i nawet o tym nie wiesz. Nie daj nabić się w butelkę i zacznij oszczędzanieCzytaj dalej

Trzynasta emerytura później niż zakładano

Tym samym emeryci i renciści, którzy będą w takiej sytuacji, powinni się uzbroić w cierpliwość. “Fakt” wylicza, że wypłaty mogą nadejść nawet dopiero w czerwcu. Początkowo zakładano, że trzynasta emerytura zostanie wypłacona przed wyborami prezydenckimi.

Trzynasta emerytura to dodatkowe świadczenie w wysokości minimalnej emerytury, a w tym roku będzie to 1200 zł brutto, czyli 981 zł na rękę. Zgodnie z niedawno podpisaną ustawą, trzynastka będzie wypłacana każdego roku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. "Kobieta wjechała pod ciężarówkę, zginęła na miejscu". Śmiertelny wypadek na ważnej drodze na Mazowszu
  3. Cały kościół oddany do dezynfekcji. Zarażony koronawirusem ksiądz odprawiał msze
  4. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  5. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  6. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  7. Zmarła pierwsza kobieta, która miała koronawirusa. Sąsiedzi Polski ujawnili smutną prawdę
Ty siedzisz w domu, a złodzieje grasują. Samochody które najłatwiej ukraść, na liście może być też twójTy siedzisz w domu, a złodzieje grasują. Samochody które najłatwiej ukraść, na liście może być też twójCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News