Trzynasta emerytura zostanie wypłacona w kwietniu przyszłego roku
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 18 Grudnia 2019

Po trzynastkę musisz się pospieszyć. Inaczej świadczenie przepadnie

Trzynasta emerytura ma wynosić 1200 zł brutto i zostanie wypłacona w kwietniu przyszłego roku. Osoby, które zbliżają się do wieku emerytalnego lub już go osiągnęły powinni złożyć wnioski o przyznanie dodatkowego świadczenia. I to jak najszybciej.

Trzynasta emerytura - zbliża się termin składania wniosków

Trzynasta emerytura to dodatkowe świadczenie w wysokości emerytury minimalnej wypłacane wszystkim emerytom i rencistom. Rząd planuje wypłatę “trzynastek” na kwiecień 2020 roku, ale tylko zarejestrowanym seniorom, którzy zgłoszą się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do marca przyszłego roku.

Osoby, które już pobierają świadczenia emerytalno-rentowe nie muszą się martwić - trzynasta emerytura przysługuje im z “automatu”. Natomiast osoby, które dopiero zbliżają się do wieku emerytalnego albo już go osiągnęły, powinni jak najszybciej złożyć wniosek do ZUS. W przeciwnym wypadku trzynasta emerytura może im przepaść.

Emerytury 2020. Znamy już stawkę i wysokość waloryzacjiEmerytury 2020. Znamy już stawkę i wysokość waloryzacjiCzytaj dalej

Warto się pospieszyć

- ZUS ma 30 dni na wydanie decyzji o przyznaniu świadczenia. Przy skomplikowanych sprawach, do których zalicza się np. praca poza granicami kraju albo brak dokumentacji z upadłych zakładów pracy, ten proces może się wydłużyć. Dlatego nie warto zwlekać ze złożeniem wniosku o emeryturę - tłumaczył na łamach "Super Expressu" Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego.

Aby mieć pewność, że instytucja zdąży rozważyć wniosek, bezpiecznie jest złożyć go 2-3 miesiące przed terminem. W tym przypadku najlepiej będzie złożyć wniosek już teraz bądź najpóźniej przed końcem stycznia 2020 roku. Trzynasta emerytura ma wypłacana co roku i wynosić tyle, ile najniższe świadczenie emerytalne. W 2020 roku będzie to 1200 zł brutto, co daje 1020 zł netto.

Wraca stary pomysł na emerytury. Nikt w UE już się na podobne rozwiązanie nie decydujeWraca stary pomysł na emerytury. Nikt w UE już się na podobne rozwiązanie nie decydujeCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Takiej promocji w Rossmannie jeszcze nie było. Dwa produkty za darmo
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  4. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  5. To jest kosmos, powariowali! Szynka i śledzie w Biedronce po złotówce, gęś za 2 złote, niebywałe

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News