Trzynasta emerytura już w kwietniu
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 23.05.2019. n/z Emerytura
Autor Komunikaty prasowe - 14 Lutego 2020

Koniec walki o trzynastą emeryturę. Sejm odrzucił propozycje Senatu

Trzynasta emerytura bez przeszkód przeszła ponowne sejmowe głosowania i już w kwietniu do portfeli emerytów wpłynie 981 netto dodatkowego świadczenia. Liczba osób uprawnionych do jej otrzymania to aż 9 milionów 800 tysięcy osób.

Trzynasta emerytura i jej finansowanie

Trzynasta emerytura przeszła bez zmian, pomimo alternatywnej propozycji Senatu. Debata a także poprawki Senatu skupiały się na źródle finansowania, którym jest obecnie Fundusz Solidarnościowy. - PiS zdecydował jednak, że dodatkowe emerytury i renty zostaną wypłacone przez Fundusz Solidarnościowy, dla którego oznacza to likwidację, bo kwota wypłaty pochłonie wieloletnie wpływy tegoż Funduszu Solidarnościowego. Dlaczego zatem PiS niszczy fundusz, który wspiera osoby niepełnosprawne? - pytał poseł Sławomir Piechota (KO).

Jednak to, co najbardziej zwraca uwagę przeciwników, to to, że trzynaste emerytury są wypłacane po części z budżetu państwa, a nie z ZUS. Takiego zdania jest autorka jednej z senackich poprawek Magdalena Kochan z KO, która uważa, że "trzynastki" powinny być finansowane przede wszystkim z pieniędzy ZUS i KRUS. Zwracała też uwagę na to, że pieniądze z Funduszu Solidarnościowego miały przede wszystkim zabezpieczać potrzeby osób z niepełnosprawnością.

Już za dwa tygodnie zasiłki pójdą w górę. Polacy mogą liczyć na dodatkowe pieniądzeJuż za dwa tygodnie zasiłki pójdą w górę. Polacy mogą liczyć na dodatkowe pieniądzeCzytaj dalej

Kiedy wypłaty 13. emerytury?

13. emerytura będzie wypłacana z urzędu. Większość osób otrzyma je wraz z kwietniową emeryturą lub rentą. Z kwoty świadczenia nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje, nie będzie też ona wliczana do dochodu.

Trzynasta emerytura pobierana będzie przez osoby otrzymujące emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne i strukturalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

Każdy emeryt w tym roku dostanie 1220 zł brutto, czyli do ręki 981 zł. Na ten cel zostanie wydanych 12 mld złotych. Środki będą pochodziły z Funduszu Solidarnościowego (11,3 mld złotych) oraz z budżetu państwa (0,5 mld złotych). Koszty wypłat kolejnych 13 emerytur mają być jednak jeszcze wyższe. W 2021 będzie to już 22,7 mld zł.

TOP 10 największych sieci handlowych świata. Aż 3 z nich znamy z PolskiTOP 10 największych sieci handlowych świata. Aż 3 z nich znamy z PolskiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. "Fiskus zrobił podatnikom ""prezent"". Nie wiemy czy się śmiać czy płakać "
  2. Pilna decyzja GIF. Z aptek zniknął ważny lek
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Tysiące seniorów mogą stracić trzynastą emeryturę. Zadecyduje jeden szczegół, o którym mało kto wie

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News