Portfel-pixabay-trzynasta-emerytura
pixabay
Autor Komunikaty prasowe - 13 Lutego 2020

13. emerytura trafi do milionów emerytów, jednak inne świadczenia już nie. Nie każdy dostanie tyle samo

Prawo do świadczeń socjalnych zostanie zachowane w przypadku otrzymywania 13. emerytury. Trzynasta emerytura jest równa dla wszystkich i nie będzie wliczana do limitów dochodu.

Dla kogo trzynasta emerytura?

W 2020 r. trzynasta emerytura trafi z powszechnego systemu ubezpieczeniowego do emerytów i rencistów, a także do osób pobierających renty socjalne, świadczenie przedemerytalne, renty inwalidzkie, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne bądź zasiłki przedemerytalne.

ZUS zakończył wysyłkę ważnych informacji. Lepiej jak najszybciej otworzyć listZUS zakończył wysyłkę ważnych informacji. Lepiej jak najszybciej otworzyć listCzytaj dalej

Program “Emerytura Plus”

W 2019 r. trzynasta emerytura przysługiwała 9,8 mln osób. Wypłacono ją w postaci jednorazowego świadczenia. Odpowiednią ustawę podpisał prezydent RP. Wszystko w ramach programu “Emerytura Plus”. Wartość trzynastek wyniosła 1100 zł brutto, a zatem 888,25 zł netto. Tymczasem najniższa emerytura dobiła do 934,60 zł na rękę.

W 2020 r. wartość minimalnej emerytury będzie wyższa tj. 1200 zł brutto. Z kolei trzynastka wyniesie 981 zł.

500 plus dla niepełnosprawnych

500 plus przeznaczono dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Świadczenie wprowadzono w ubiegłym roku i przysługuje ludziom, którzy skończyli 18 lat z następującym orzeczeniem: całkowita niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji.

Łączna kwota tego świadczenia i innych świadczeń ze środków publicznych nie może być wyższa od 1600 zł. Przyjmowanie wniosków o 500 plus dla niepełnosprawnych rozpoczęło się od 1 października 2019 r. To realizacja zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego. Bożena Borys-Szopa tłumaczyła, że “celem ustawy jest dodatkowe wsparcie finansowe najbardziej potrzebujących osób w postaci świadczenia uzupełniającego w wysokości 500 zł ze względu na zwiększone koszty związane z pielęgnacją, rehabilitacją oraz opieką medyczną”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Możliwe, że nagranie za chwilę zostanie usunięte. Magda Ogórek na antenie TVP padła ofiarą żenujących żartów
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Choroba nie dała za wygraną, odszedł dzisiaj nad ranem. Nie żyje uwielbiany przez tysiące Polaków dziennikarz
Jeżeli praca, to tylko tam. Wybrano TOP 10 najlepszych pracodawców w branży handlowejJeżeli praca, to tylko tam. Wybrano TOP 10 najlepszych pracodawców w branży handlowejCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News