fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 28.07.2019. n/z List z ZUSu.
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Stanisław Węgrowski - 3 Marca 2020

Trzynastki też będą opodatkowane. Wiemy już, ile emeryci dostaną do ręki

Trzynasta emerytura jest już pewna - we wtorek 25 lutego prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która gwarantuje, że trzynastki będą wypłacane każdego roku. Ale trzynaste emerytury będą opodatkowane, co oznacza, że obiecana kwota 1200 zł będzie trochę niższa. Ile faktycznie otrzymają się emeryci i renciści?

Trzynasta emerytura: koniec niepewności związanej ze świadczeniem

W ostatnich miesiącach bardzo dużo się mówiło w mediach o trzynastej emeryturze. Dodatkowe świadczenie budziło wiele kontrowersji. Wątpliwości dotyczyły m.in. źródła finansowania trzynastek, które ostatecznie zostaną wypłacone z Funduszu Solidarnościowego (wcześniej SFWON). Gdy ten problem został rozwiązany, to pojawił się inny - czy trzynasta emerytura zostanie wypłacona w obiecanym terminie. Ostatecznie prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę gwarantującą świadczenie.

Waloryzacja rent i emerytur nie dla wszystkich. 200 tys. osób obejdzie się smakiemWaloryzacja rent i emerytur nie dla wszystkich. 200 tys. osób obejdzie się smakiemCzytaj dalej

Ile wyniesie trzynasta emerytura?

Trzynasta emerytura ma być wypłacana każdego roku i przysługuje wszystkim emerytom i rencistom. Dodatek ma wynosić tyle, ile minimalna emerytura - w tym roku będzie to 1200 zł brutto, co daje ok. 981 zł na rękę. Wynika to z tego, że od dodatku odprowadzony będzie podatek oraz składki zdrowotne. Dzięki temu rząd uzyska ok. 2 mld zł. Na trzynastki czeka prawie 10 milionów emerytów i rencistów.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Wielu Polaków w ogóle nie ma pojęcia. Ty też możesz dostać zwrot z kredytu
2. Hipokryzja Marty Kaczyńskiej wyszła na jaw. Poucza Polaków, a niewielu zna prawdę o jej córkach

Rząd zaplanował wypłaty na kwiecień tego roku, jeszcze przed wyborami prezydenckimi. Emeryci i renciści, którzy mają prawo do trzynastej emerytury, nie muszą składać żadnych specjalnych wniosków.

Czternasta emerytura w przyszłym roku

Pomimo, że jeszcze parę tygodni temu nie było pewności, czy świadczeniobiorcy dostaną trzynastę emeryturę, rząd Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział kolejny dodatek. Jednak w przeciwieństwie do trzynastek czternasta emerytura nie będzie przysługiwać wszystkim. Warunkiem będzie emerytura nie wyższa niż 2900 zł brutto. Jeśli ktoś będzie otrzymywał wyższe świadczenie, to zostanie ono proporcjonalnie pomniejszone.

Z szacunków resortu rodziny, pracy i polityki społecznej wynika, że czternastki otrzyma ok. 9,1 mln osób, a prawie 8 mln dostanie świadczenie w pełnej kwocie. Budżet państwa wyda na ten cel 10 mld zł.

Kiedyś nieodzowni, dziś niewielu o nich pamięta. TOP 10 zawodów sprzed latKiedyś nieodzowni, dziś niewielu o nich pamięta. TOP 10 zawodów sprzed latCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zdjęcie miejsca, w którym pochowany zostanie Paweł Królikowski w sieci. Smutne
  2. 3-miesięczny chłopiec trafił do szpitala z wysoką gorączką. Placówka odpowie za jego śmierć
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Katastrofa statku, nie żyje 18 osób, 30 zaginionych, trwają poszukiwania. Smutne wiadomości ze świata
TOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonTOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News