Fatalne wieści ministra
biznesinfo
Autor Maria Glinka - 25 Listopada 2020

Tak złych wieści od rządu jeszcze nie było. Minister przekazał fatalne wieści o zachorowaniach i handlu

Trzecia fala pandemii może zbiec się z lutowym szczytem zachorowań na grypę. Przed tym zagrożeniem ostrzegał już ekspert z WHO, a dzisiaj także minister zdrowia Adam Niedzielski. W trakcie konferencji prasowej szef resortu skomentował ostatnie dane dotyczące infekcji i zgonów oraz wyjawił plany dotyczące handlu.

Trzecia fala pandemii na horyzoncie. Rząd kontynuuje przygotowania

Trzecia fala pandemii koronawirusa to zagrożenie, które może czyhać na nas już na początku przyszłego roku. O potencjalnym ryzyku mówił dzisiaj minister zdrowia Adam Niedzielski w trakcie konferencji prasowej. - Jest ryzyko trzeciej fali zachorowań, szpitale tymczasowe są zabezpieczeniem na tę sytuację - przyznał szef resortu zdrowia.

Wyjdziesz tylko do lasu na grzyby. A skończysz z 500-złotowym mandatem w kieszeniWyjdziesz tylko do lasu na grzyby. A skończysz z 500-złotowym mandatem w kieszeniCzytaj dalej

Niedzielski oznajmił, że trzecia fali pandemii będzie niezwykle groźna, ponieważ zgodnie z przewidywaniami ekspertów może zbiec się w czasie ze szczytem zachorowań na grypę (przełom lutego i marca). - Ale ta trzecia fala nie jest nieunikniona. Wiele zależy od tego, jak będziemy się zachowywali - ocenił szef resortu zdrowia. Wtórował mu premier Mateusz Morawiecki. - Chcemy zmniejszyć siłę trzeciej fali pandemii, jeśli nie uda się jej zapobiec – dodał w trakcie wystąpienia.

Zdaniem Niedzielskiego Polska posiada odpowiednie zaplecze, aby radzić sobie z aktualną sytuacją epidemiczną. - Mamy system, który pozwala monitorować zasób łóżek i ich wykorzystanie w skali całego kraju, by dyspozytorzy mieli obraz, gdzie zespoły ratownictwa medycznego z pacjentem mogą być kierowane - przyznał. Co więcej, minister zadeklarował kontynuowanie działań, aby przygotować system opieki zdrowotnej na trzecią falę pandemii. - Do marca nie będzie decyzji o rezygnacji ze szpitali tymczasowych – oznajmił.

Dokładnie 23 listopada Biedronka wprowadziła nowy asortyment. Podczas zimy sprawdzi się doskonaleDokładnie 23 listopada Biedronka wprowadziła nowy asortyment. Podczas zimy sprawdzi się doskonaleCzytaj dalej

Trzecia fala pandemii w ocenie eksperta z WHO

Przed trzecią falą pandemii ostrzegał niedawno David Nabarro, ekspert współpracujący z WHO. Jego zdaniem Europie uda się uniknąć kolejnego uderzenia koronawirusa pod warunkiem, że zbuduje niezbędną infrastrukturę. Za wzór epidemicznych działań uznaje państwa azjatyckie.

- Ludzie są zaangażowani, podejmują działania pomagające zmniejszyć transmisję wirusa. Trzymają dystans, noszą maski, izolują się, gdy są chorzy, myją ręce, chronią grupy najbardziej narażone - przyznał specjalista. Dlatego też Azji, jego zdaniem, nie zagraża trzecia fala pandemii.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Ponad 9 tys. zł dodatkowo do emerytury co rok. Strumień pieniędzy popłynie, może należy się i tobie
  2. Paulina Młynarska nie wytrzymała. Jest wstrząśnięta zachowaniem Piróga i Wolińskiego: "Przeproście i******i"
  3. Kaufland kusi Polaków promocją. W piątek aż cztery sztuki możesz dostać gratis

Minister zdrowia: jesteśmy daleko od strefy komfortu

W czasie wystąpienia szef resortu zabrał głos nie tylko w sprawie kolejnej fali pandemii, ale też ocenił aktualną sytuację epidemiczną w kraju.

- Hamulec awaryjny zadziałał – ocenił Niedzielski. Jego zdaniem spowolnienie pandemii zawdzięczamy decyzjom rządzących o zaostrzeniu obostrzeń. Wczorajsze 10 tys. infekcji, a dzisiejsze 15 tys. to zdaniem ministra „rzeczywiście zmiana do tego, co obserwowaliśmy w zeszłym tygodniu, kiedy to liczba zachorowań oscylowała na poziomie 20-25 tys. zachorowań. Teraz ta liczba jest znacznie mniejsza”.

Zapłacimy średnio po 1318 złotych. Wszystko już w grudniuZapłacimy średnio po 1318 złotych. Wszystko już w grudniuCzytaj dalej

Jednak w jego ocenie „jesteśmy daleko od strefy komfortu”, ponieważ w dalszym ciągu liczba ofiar śmiertelnych z powodu COVID-19 jest wysoka. Dzisiaj padł kolejny, niechlubny rekord – odnotowano 674 zgony.

Handel w grudniu do zmiany. Komentarz Niedzielskiego

W trakcie konferencji prasowej minister zdrowia był pytany także o zakaz handlu. Rząd od pewnego czasu rozważa częściowe zawieszenie ograniczeń zakupowych z uwagi na zbliżający się okres świąteczny. Choć ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła, to wypowiedź Niedzielskiego sugeruje, że tzw. plan minimum zawieszenia zakazu handlu jest bliski realizacji.

Projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, który czeka na przyjęcie przez Radę Ministrów, zakłada otwarcie sklepów także w niedzielę 6 grudnia 2020 r. Zgodnie z aktualnie obowiązującą rozpiską niedziel niehandlowych tego dnia placówki miały pozostać zamknięte.

Jednak dziennikarze zwrócili uwagę, że decyzja o umożliwieniu zakupów w pierwszą niedzielę grudnia przeczyłaby rządowym zaleceniom w sprawie maksymalnego ograniczenia kontaktów międzyludzkich. - Wydaje się, że ten jeden dzień rozładuje tłok, jaki mógłby się pojawić w galeriach, w sklepach. Dlatego nie sądzę, żeby można było mówić o jakiejś niekonsekwencji – odpierał zarzuty Niedzielski.

Już w czwartek mieszkańcy aż 6 miast mogą liczyć na niespodziankę od Lidla. Sklep potwierdził swoje planyJuż w czwartek mieszkańcy aż 6 miast mogą liczyć na niespodziankę od Lidla. Sklep potwierdził swoje planyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Zaraz się zacznie, Jackowski nie ma wątpliwości. Jasnowidz widzi ogromną zmianę na ulicach
  2. Luka w przepisach pozwoli na zrobienie przeglądu auta... za darmo
  3. Świetne wieści dla klientów ING. Bank chce umilić wszystkim zimę
  4. Prohibicja w obostrzeniach na grudzień. Kaczyński wycofał, bo "wyborcy mogli nie wybaczyć"
  5. Ważny komunikat od GIS: Musisz koniecznie odebrać telefon z jednego numeru. Inaczej grozi 30 tys. złotych kary
  6. Dziś podano wstrząsającą wiadomość. Zmarła uwielbiana Polka, była gwiazdą świata sportu
  7. 88-letnia babcia Marysia robi najlepsze pierogi pod słońcem, efekt końcowy zapiera dech w piersiach. Zdradziła nam prastarą recepturę, smak nie do podrobienia
NBP z ogromnym zarzutem wobec banków. Padły słowa o eliminowaniu podstaw wolnościNBP z ogromnym zarzutem wobec banków. Padły słowa o eliminowaniu podstaw wolnościCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News